Lietuvoje

2019.10.19 21:50

Lėšų neišsireikalaujantys ugniagesiai ruošiasi protestams, jei prireiks – imsis ir streiko

LRT TV naujienų tarnyba, Algirdas Igorius, Jovita Gaižauskaitė, LRT.lt2019.10.19 21:50

Apklausų duomenimis, gyventojai labiausiai pasitiki ugniagesiais-gelbėtojais. Šie sako, kad palankumas gali greitai išgaruoti, mat stinga lėšų ne vien sovietmečio technikai pakeisti, bet ir nestatutinių ugniagesių atlyginimams. Jau po kelių savaičių jie žada rengti protestus, o vėliau – ir streikus.

Vidaus reikalų ministerija sako prašanti kitų metų biudžete ugniagesiams skirti daugiau pinigų. Kartu analizuojama, kaip priešgaisrinių tarnybų tinklą optimizuoti.

Klaipėdos rajono ugniagesiai per metus gaisrų gesinti vyksta apie 500 kartų. Kai kuriuose miesteliuose budi ir į gaisrus važiuoja vienas ugniagesys. Už viršvalandžius nemokama, suteikiami laisvadieniai. Tačiau atlyginimams lėšų vis vien trūksta.

„Mes jau gruodžio mėnesį trūksim apie 20 000 atlyginimams išmokėti ugniagesiams. Nors tie atlyginimai ugniagesių yra čiut didesni negu minimalus atlyginimas – tai yra, pridėjus budėjimą už naktines ir išeigines dienas, jie į rankas gauna 450-480 eurų atlyginimą“, – sako Stanislovas Virbauskas, Klaipėdos rajono priešgaisrinės tarnybos viršininkas.

Miesteliuose esančios priešgaisrinės tarnybos priklauso savivaldybėms, tačiau lėšas atlyginimams bei kitoms reikmėms skiria Vidaus reikalų ministerija, daugiau ar mažiau dar prideda savivaldybės. Pasak ugniagesių profsąjungos, savivaldybių nestatutinių ugniagesių tarnyboms, daugiausia atlyginimams, šiemet trūksta 1,5 mln. eurų.

Su Vyriausybe pasirašytas nacionalinis susitarimas nuo kitų metų pirmos grandies ugniagesiams didinti pareiginės algos koeficientą, vien tam prireiks apie 4 mln. eurų.

„Mūsų kolegos, aišku, apsisprendę yra, pasirengę protestams, kaip tik šiandien kalbėjau su jais, kada gi numatytų – kažkur spalio pabaigoj, lapkričio pradžioj. (...) Pradėsime nuo protestų, jeigu tai nepadės, tai imsimės kitų priemonių, nes vyrai labai ryžtingai nusiteikę“, – teigė Teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė.

Kitos priemonės – steikai. Vidaus reikalų ministrė pripažįsta, kad ugniagesiams lėšų trūksta ne pirmus metus.

„Situacija tokia yra, mes apie ją žinome ir apeliuojame dabar į Finansų ministeriją, į Vyriausybę ir teikiame mūsų ugniagesių poreikius“, – sakė Rita Tamašunienė.

Šalyje yra 51 priešgaisrinė tarnyba. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) vadovai teigia, kad nors šiemt skirta per milijoną eurų daugiau, finasavimas netenkina ugniagesių poreikių.

„Vienoj savivaldybėj turim išvažiavimų per metus kelis kartus, yra savivaldybių, norėčiau paminėti didžiasais – Vilnių, Kauną, Klaipėdą, būtent jau jų rajonų savivaldybes – kur yra keli šimtai išvažiavimų per metus. (...) Galbūt atskiros savivaldybės turėjo per daug išvažiavimų, daug technika gedo, lūžo ir panašiai. Ir va tas galbūt iššaukė didesnį lėšų poreikį“, – situaciją dėstė PAGD direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas. Pasak jo, reikalingas tinklo optimizavimas, ugniagesių kuruojamų teritorijų peržiūra.

Ugniagesių vadovai ir profsąjungos teigia, kad kai kurių savivaldybių valdžiai ugniagesių tarnybos mažai rūpi. Tuo metu departamento sudaryta darbo grupė sprendžia, kaip optimizuoti ugniagesių tarnybų tinklą.

Plačiau – Algirdo Igoriaus ir Jovitos Gaižauskaitės reportaže nuo 9.54 min.

Žinios. Besikeičianti vėjo kryptis dūmus ir suodžius neša Alytaus miesto link, gyventojai raginami neiti į lauką
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt