Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.19 13:08

Vietų ikimokyklinukų ugdymo įstaigose stygių Kauno rajone padės mažinti ir šeimos darželiai

Birutė Mačienė, ELTA 2019.10.19 13:08

Kauno rajono savivaldybė ėmėsi naujovės - steigia Vakarų Europos valstybėse populiarius, bet Lietuvoje dar neišmėgintus šeimos darželius. Ir nors per pastaruosius 9-erius metus Kauno rajone atidarytos 75 naujos darželių grupės, papildomai priimta apie 1500 vaikų, tačiau nemažai mažylių dar laukia eilėje.

„Plėtra didžiulė, mes stengiamės spėti kartu su ja, bet susiduriame su problema - priemiestinėse gyvenvietėse nebeliko laisvų valstybinių žemių, visi sklypai - privatūs", - tvirtino Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Dėl šios priežasties savivaldybei teko įkurdinti darželius anksčiau pastatytuose pastatuose, juos pritaikant ugdymui, - studentų bendrabutyje, buvusioje policijos nuovadoje, ar steigti naujas grupes praplečiant senųjų darželių patalpas.

Norinčius kurti šeimos darželius, Kauno rajono savivaldybė kviečia registruotis Kultūros, švietimo ir sporto skyriuje el. paštu: nijole.jasinavičiene@krs.lt,. Paraiškų jau gauta iš įvairių rajono vietovių. Šiuo metu kviečiami asmenys, norintys kurti šeimos darželius Akademijos, Domeikavos, Garliavos, Garliavos apylinkių, Ringaudų ir Užliedžių seniūnijose. Šiose vietovėse nepatekusiųjų į darželius vaikų skaičius - didžiausias.

ELTA yra skelbusi, jog Kauno rajono savivaldybė pirmoji Lietuvoje nuo 2014 metų kompensuoja mėnesinio mokesčio dalį - 73 eurus už vaikų išlaikymą privačiuose darželiuose. Rajono gyventojų šeimų naujagimiams teikiamas 300 eurų vertės kūdikio kraitelis. Šios idėjos iš Kauno rajono jau pasklido ir dar keliose šalies savivaldybėse.

Tikimasi, kad šeimos darželiai taip pat taps gerąja patirtimi, kurią perims kitos Lietuvos savivaldybės.

Pirmieji šeimos darželiai, pasak savivaldybės atstovų, Kauno rajone atsiras jau kitąmet. Vienas asmuo savo namuose arba nuomojamose patalpose galės prižiūrėti iki 5 vaikų. Juos galės lankyti Kauno rajone gyvenantys 2-5 metų amžiaus vaikai, kurie nepatenka į savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Vaikai šeimos darželyje galės būti pagal poreikį - iki 10 valandų darbo dienos metu.

Šeimos darželiai taps savivaldybės darželių filialais, juos įkūrę asmenys bus įdarbinti ikimokyklinio ugdymo įstaigose, savivaldybė jiems mokės atlyginimą ir suteiks visas socialines garantijas. Savivaldybė, esant poreikiui, šeimos darželiams galės nupirkti baldų, žaislų, kito būtino inventoriaus.

„Su darželių stygiaus problema susiduriama ne tik Lietuvoje. Tą patvirtino ir mūsų partneriai iš Vokietijos Bergštrasės apskrities. Šios apskrities vadovas kartą prasitarė, kad jo vaikai lanko šeimos darželį, Vokietijoje populiariai vadinamą „budinčia mama". Žinome, jog Lietuvoje yra auklių, kurios savo namuose prižiūri vieną ar kelis vaikus. Neabejojame, jog jų turime ir Kauno rajone. Manome, šeimos darželis taps patrauklia galimybe tokiems žmonėms, kartu tai palengvins tėvų finansinę naštą - jiems reikės tik sumokėti už vaiko maitinimą, parūpinti individualių higienos priemonių. Maistą į šeimos darželius atveš konkursą laimėjusi įmonė" - aiškino V. Makūnas, dar pridurdamas, jog šeimos darželio modelio diegimas nereiškia, kad Kauno rajono savivaldybė nestatys naujų darželių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi