Lietuvoje

2019.10.19 10:49

Alytaus meras papasakojo apie situaciją gaisravietėje ir apylinkėse: pagalbos prašoma iš Lenkijos

dalį degusio pastato svarstoma sprogdinti; atnaujinta 14.19

Alytaus miesto ir aplinkinių gyvenviečių gyventojų prašoma, esant galimybei, išvykti, uždaryti langus, išjungti vėdinimo sistemas, nepalikti gyvulių. Ypač tai rekomenduojama Miklusėnų gyventojams.

N. Cesiulis LRT RADIJUI tvirtina, kad gaisravietė tebedega. „Stoviu šalia jos, kad ir kaip gaila, dūmai kyla į viršų“, – teigia meras.

Jo teigimu, prie gaisravietės nuolat budi 50 ugniagesių gelbėtojų. Be to, pasitelkta ir įmonių įranga bei savanorių pagalba.

„Iš tikrųjų gaisras neeilinis. Nežinau, ar tokių gaisrų Lietuvoje buvę. Ugniagesiams 24 valandas per parą su oro balionais eiti į dūmus ir gesinti... ne kiekvienam gaisrininkui toks išbandymas yra tekęs gyvenime. Vyksta nuolatinis gesinimas. Vyrus palieku naktį, grįžtu labai anksti ryte į gaisravietę. Jie visi supranta, kad gesina savo miestą“, – sako pašnekovas.

N. Cesiulio vertinimu, šiuo metu užtenka tiek pajėgų, tiek priemonių, tačiau savivaldybė susiduria su sunkumais, įsigyjant respiratorius, reikalingus gaisrą likviduoti padedantiems žmonėms.

„Kadangi prašome daugybės įvairių įmonių su sunkiąja technika – ekskavatoriais, buldozeriais ir t. t. – pagalbos, gaisrą gesinti padeda vyrai, kurie nemoka elgtis su ugniagesių technika, nemoka kvėpuoti su specialia balionų įranga. Turime jiems užtikrinti kitokias priemones. Tai sudėtinga. Viską, kas buvo Alytuje, mes nupirkome“, – teigia N. Cesiulis.

Paklaustas apie kietųjų dalelių koncentraciją, Alytaus meras teigia kad Lietuva turi vieną tam reikalingą mobiliąją stotelę, todėl oro užterštumo specialistai negali pamatuoti keliose vietose. Siekiant efektyvinti darbą planuojama kreiptis pagalbos į Lenkiją.

„Šeštadienį pas aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką paprašiau, kad jis susitiktų su lenkais, mūsų partneriais. Galbūt jie, kaimynai, galėtų mums padėti, jeigu jie turi tų stotelių, gal galėtų atvežti jas čia, kad galėtume keliose miesto vietose, rajono vietose matuoti tą oro užterštumą. Mums tai labai svarbu. Gyventojai iš karto nori gauti informaciją“, – tvirtina N. Cesiulis.

Oro tarša Alytaus mieste matuota prieš dieną. Tuomet jokių pakitimų neužfiksuota, tačiau prognozuojama, kad vėjas apie 19 val. gali pasisukti į miesto pusę.

Jau anksčiau Alytaus savivaldybė skelbė rekomendaciją, kad gyventojai, esant galimybei turėtų išvykti iš savo namų, uždaryti langus, išjungti vėdinimo sistemas, nepalikti gyvulių lauke. Ypač tai rekomenduojama Miklusėnų gyventojams.

Savo socialinio tinklo paskyroje Alytaus savivaldybė informavo, kad spalio 18 d. vakarą perkėlus specialiąją stotį į Miklusėnus išmatuotos labai aukštos kietųjų dalelių KD10 ir KD2,5 bei benzeno koncentracijos aplinkos ore.

„Spalio 19 d. KD10 paros ribinė vertė (50 mikrog/m3) gali būti viršyta kelis kartus. Ekstremalių situacijų komisija prašo Miklusėnų gyventojų šiandien išvykti iš namų, nepamiršti uždaryti langus ir išjungti vėdinimo sistemas, nepalikti gyvulių lauke. Siekiant užtikrinti šios gyvenvietės gyventojų turto saugumą visą parą joje patruliuos policijos pareigūnai“, – rašoma Alytaus savivaldybės „Facebook“ paskyroje.

Šeštadienį mieste oro taršą matuojanti mobili laboratorija perkelta į Naująją gatvę ir pastatyta ties Alytaus sporto ir rekreacijos ir sporto centru.

Negalintiems išvykti savivaldybė rekomenduoja pasilikti namuose ir neiti į lauką.

Kaip LRT RADIJUI sako Alytaus meras, pirmiausia pasirūpinti stengiamasi būtent garbaus amžiaus žmonėmis, kurie dėl negalios ar kitų priežasčių negali palikti savo namų.

„Visuomenės sveikatos centras nuolat budi. Tiek poliklinika, tiek ligoninė informuota apie susidariusią situaciją. (...) Mes informavome slaugytojus, kurie važiuoja pas senelius, kad jie informuotų senelius, kaip derėtų elgtis. Yra žmonių su negalia, kurie negali palikti namų, negali judėti. Pirmiausia rūpinamės tais žmonėmis, kurie negali judėti. Toliau teikiame informaciją visiems kitiems“, – tvirtina N. Cesiulis.

Jis primena, kad svarbiausia – užsidaryti langus, neiti į atvirą lauką, ypač jeigu vėjas pasisuktų. Gyventojams patariama sekti rekomendacijas ir jomis vadovautis.

Šiuo metu Alytaus mieste vandens kokybė yra nepakitusi – daugelyje vietų vandenį galima gerti ir naudoti maisto ruošimui. Tačiau keliuose pastatuose vanduo tiekiamas tiesiai iš gręžinio ir nėra filtruojamas. Būtent šių namų gyventojai gali pastebėti, kad ilgiau pastovėjęs vanduo paruduoja.

„Jis yra be jokių bakterijų, jį galima gerti, bet jame yra padidintas geležies kiekis. Geležis nėra kenksminga organizmui, bet pastovėjęs vanduo gali šiek tiek paruduoti. Būtent tiems rajonams prausimuisi, tualetams tiekiame tokį vandenį, o geriamąjį vandenį maisto gaminimui arba gėrimui vežame pagal sudarytą grafiką, apie kurį informavome visus gyventojus“, – sako Alytaus meras.

Jo teigimu, gaisro židinys vis mažėja, tačiau dūmų danguje Alytaus ir jo apylinkių gyventojai, tikėtina, matys dar ir sekmadienį.

„Be abejo, gaisro židinys vis mažėja, mes jį vis gesiname. Sudėtinga prieiti prie patalpų, sienos griūna. Bijome aukoti žmones. Tiesiog labai daug dalykų sprendžiama vienu metu. Reikia stumti buldozeriu, griauti, galbūt net reikės sprogdinti kažkurias pastato dalis. Tiesiog kol kas visi dirba kaip tik gali, padeda kaip tik gali“, – LRT RADIJUI tvirtina N. Cesiulis.

Ekstremalių situacijų komisija rekomenduoja Pramonės rajone esančioms įmonėms stabdyti veiklą.

Atkreipiamas dėmesys, kad Alytaus miesto savivaldybė gavo informaciją, jog kai kurios šiame rajone esančios įmonės nepaiso komisijos rekomendacijų, todėl šeštadienį Alytaus miesto savivaldybės meras N. Cesiulis ir administracijos direktorius Rolandas Juonys lankysis Pramonės rajono įmonėse ir patikrins situaciją, o rekomendacijų nepaisančių įmonių prašys tuoj pat stabdyti veiklą.