Lietuvoje

2019.10.18 22:06

Atminimo lenta Generolui Vėtrai ir vėl kelia aistras: biblioteka ir Šimašius laukia politikų verdikto

Vilniaus meras Remigijus Šimašius Generalinės prokuratūros pripažintas viršijęs įgaliojimus, liepdamas nuimti Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą, sankcijų išvengs. Dabar ant Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos kabančios meras nukabinti neketina. Kol kas to nežada daryti ir bibliotekos vadovybė.

Kaip ir Žaliojo tilto sovietmetį šlovinusios skulptūros nukeltos, taip ir partizano Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lenta nukabinta naktį. Skirtumas tas, kad skulptūras savivaldybė nukėlė gavusi Kultūros paveldo departamento leidimą. Generolui Vėtrai skirtos atminimo lentos nukabinimo savivaldybė nederino su niekuo. Tiesiog taip nusprendė meras. Tai dar labiau supriešino teigiančius, kad Jonas Noreika prisidėjo vykdant Holokaustą ir partizano gerbėjus

Gerbėjai vietoje nuimtos lentos pagamino ir pakabino kitą. Meras buvo apskųstas prokuratūrai. Ši paskelbė, kad meras viršijo įgaliojimus ir įspėjo, jog ateityje nedarytų teisės pažeidimų.

R. Šimašius teigia, klaida ištaisyta – sostinės taryba patvirtino lentų nukabinimo tvarką. Tačiau ant Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos Generolui Vėtrai lenta kabo, ir savivaldybė jos nukabinti jau neketina.

„Šiuo atveju mums būtina tiesiog gauti nesimaivantį, neišsidirbinėjantį kažkaip, bet labai aiškų atsakymą iš pastato savininkų, kas šiuo atveju yra Vyriausybė ir Mokslų akademija. Tai jums patinka, kad kabo tokiam žmogui lenta ant pastato ar nepatinka? Ir to atsakymo jie suformuluoti, nors ir akademikai, deja, nesugeba“, – teigia R. Šimašius.

Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos vadovas taip pat sako, lentos nekabino ir ji ne jų.

„Tiesą pasakius, dabar mes laukiame“, – sako Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktorius Sigitas Narbutas.

Vyriausiasis administracinis teismas turi nagrinėti žemesnės instancijos teismo atmestą Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenančio Lietuvos piliečio Granto Gochino skundą prieš Genocido ir rezistencijos tyrimo centrą. Šio išvadoje teigiama, kad Noreika nedalyvavo Holokauste.

„Kol politikai savo žodžio netaria, atsiranda erdvė visokioms manipuliacijoms, o tos manipuliacijos būna ypač bjaurios turint prieš akis vykdomą propagandinį karą“, – tikina S. Narbutas.

Teismo sprendimo laukia ir Kultūros paveldo departamentas. Esą, nuo jo priklausys ar dabartinė atminimo lenta galės likti arba bus įpareigojimas ją nukabinti.

Panorama. Ramūno Karbauskio dinastijos pabaiga? Opozicija prognozuoja, kad kitą savaitę gali skilti „valstiečių ir žaliųjų“ frakcija