Lietuvoje

2019.10.18 14:36

Nerimą kelianti žinia iš gaisro Alytuje: dėl silpno vėjo itin kenksmingi dūmai leidžiasi ant žemės

užterštumas fiksuojamas ir evakuotame reabilitacijos centre
LRT.lt, BNS, alytausgidas.lt2019.10.18 14:36

Alytuje trečia diena, kai gesinamas didysis gaisras Pramonės rajone. Nors ugniagesiai, gelbėtojai ir kitų tarnybų specialistai deda milžiniškas pastangas ir sako, kad gaisras jau lokalizuotas ir neplinta, tačiau nerimą kelia kita žinia.

Kaip praneša Alytaus miesto naujienų portalas alytausgidas.lt, pablogėjimą, dūmų sutirštėjimą penktadienio naktį, rytą pajuto ne tik aplinkiniai gyventojai, taip pat Pramonės ir aplinkinių rajonų darbuotojai.

Šios paros smogas, kylantis nuo gaisro, yra kitoks, nei trečiadienio ar ketvirtadienio, vyrauja balti dūmai. Ne baisiausiai atrodantys juodi, o šie, balti, pasak aplinkosaugininkų, sveikatos specialistų, yra patys nuodingiausi.

Negana to, pasak alytausgidas.lt portalą konsultuojančio specialisto, penktadienį nėra vyraujančio vėjo, todėl minėti nuodingi dūmai leidžiasi ant žemės, o nenuskrenda padebesiais, kaip buvo ankstesnėmis dienomis.

Reabilitacijos centro patalpose aptikta kenksmingų medžiagų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) teikia informaciją apie reabilitacijos centro patalpų oro mėginių rezultatus. Mėginiai paimti 2019-10-16, po pietų, kai gyventojai buvo evakuoti iš patalpų.

Laboratorinių tyrimų rezultatai parodė, kad reabilitacijos centro patalpose yra gaisro metu susidarančių gyvenamajai aplinkai nebūdingų medžiagų: organinių lakiųjų junginių – stireno, benzeno, etanolo, 2-etoksietanolio bei neorganinių junginių – sieros dioksido, kietųjų dalelių (kaip suodžių).

Nustatyta, kad sieros dioksido bei stireno koncentracijos viršijo leistinas paros vidutines koncentracijas gyvenamosios aplinkos ore 2,5 karto, o suodžių – net 5 kartus.

Stirenas yra kvėpavimo takus, odą ir gleivines dirginanti medžiaga, kurios ūmus poveikis pasireiškia akių, nosies, odos sudirginimu (paraudimu, perštėjimu), gerklės sausumu, sukeliančiu kosulį. Ilgalaikis stireno poveikis pasireiškia centrinės nervų sistemos pakenkimu (galvos, skausmais, nuovargiu, depresija, sumažėjusia dėmesio koncentracija).

Kietosios dalelės (kaip suodžiai) dirgina odą, akių, nosies gleivinę, kvėpavimo takus, o ilgalaikis poveikis pasireiškia lėtinėmis kvėpavimo takų bei širdies kraujagyslių ligomis. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, taršos sumažinimas kietosiomis dalelėmis sumažina mirtingumą širdies kraujagyslių ligomis ir plaučių vėžiu 6 proc.

Sieros dioksido poveikis sveikatai siejamas su padažnėjusiu sergamumu kvėpavimo sistemos ligomis.

Benzenas veikia kraujo gamybos organus, kaulų čiulpus, gali sukelti įvairius kraujo susirgimus ir net leukemiją, t. y. kraujo vėžį.

Atkreipiame dėmesį, kad mėginiai šiems laboratoriniams tyrimams buvo paimti, kai padangos dar degė atvira liepsna, o mokslinės literatūros duomenimis pagrindiniai pavojingi teršalai (lakieji organiniai junginiai) išsiskiria padangoms smilkstant (tai trunka iki 2 savaičių).

Šiandieną NVSC organizavo oro mėginių paėmimą Miklusėnų gyvenvietėje, į kurios pusę meteorologų duomenimis turėtų atsisukti vėjas.

Darbą stabdo įmonės

Alytuje trečią dieną degant perdirbamoms padangoms ir mieste paskelbus ekstremalią padėtį, dėl žmonių sveikatai pavojingų darbo sąlygų veiklą sustabdė keliolika netoli gaisravietės esančių bendrovių.

Vienos jų darbą jau atnaujino, kitos tikisi tai padaryt kitos savaitės pradžioje, jei vėjas nepasisuks į kitą pusę.

Darbo inspekcija verslui primena apie prievolę sudaryti saugias darbo sąlygas, o jeigu to nepavyksta padaryti – nutraukti darbus.

„Pastarosiomis dienomis mes nuolat konsultuojame tiek darbdavius tiek darbuotojus telefonu bei atvykusius į skyrių dėl susidariusios situacijos pabrėždami pagrindinę darbdavio pareigą sudaryti darbuotojams saugias ir sveikas sąlygas, o jų neužtikrinant prievolę nutraukti darbus“, – BNS sakė Valstybinės darbo inspekcijos Kauno teritorinio skyriaus patarėjas Vytautas Gegužis.

Darbą ketvirtadienį sustabdė netoli gaisro vietos įsikūrusios įmonės – šaldytuvų gamintoja „Snaigė“, kosmetikos ir buitinės chemijos gamintoja „Koslita“, metalo apdirbimo įmonė „Lanksti linija“, sporto reikmenų gamintojos „Haltex“ ir „Kirptė“, baldų gamintoja „Jakobsen Home“, plastiko gamybos įmonė „Lisiplasta“ ir kitos.

Gaisras 2 tūkst. kvadratinių metrų pastate Pramonės gatvėje kilo trečiadienio naktį.

Ekstremalių situacijų komisijos narys D. Česynas sakė, kad gaisras jau lokalizuotas, o dūmų kamuoliai – gerokai mažesni nei trečiadienį.

„Gaisras lokalizuotas, judame į gerą pusę. Tikrai iš ten grįžau, pažiūrėjus į dūmus – jie balti, nėra juodų dūmų ir jų kiekis tikrai sumažėjęs nežinau kiek kartų“, – BNS sakė D. Česynas.

Dėl gaisro ir aplinkai bei žmonėms kenksmingų dūmų evakuotas šalia esantis Medicinos reabilitacijos ir sporto centras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI