Lietuvoje

2019.10.18 08:13

Lietuva iš ES šalių išsiskiria liūdna statistika: į šiuolaikinės vergovės pinkles daugiausiai pakliūva vyrai

minima kovos su prekyba žmonėmis diena
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.10.18 08:13

Spalio 18-ąją visoje Europoje minint kovos su prekyba žmonėmis dieną, penktadienį Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sako, kad verbavimo forma nepasikeitė – pokalbio metu prieinama prie žmogaus ir bandoma jį įtraukti į nelegalią veiklą.

„Formos iš tikrųjų yra labai skirtingos. Mes įpratę galvoti apie seksualinį išnaudojimą, bet žmonės įtraukiami į nusikalstamą veiką užsienyje, į priverstinį darbą vergiškomis sąlygomis. Taip pat yra fiktyvios santuokos ir priverstinis elgetavimas. Tų formų ir rūšių, kaip išnaudoti žmones, yra daug“, – vardija ministrė.

Jos teigimu, labai svarbi kampanija, kurią pradeda Europos nusikaltimų prevencijos tinklas. R. Tamašunienė teigia, kad Lietuvoje per 2019 metus pradeda 11 ikiteisminių tyrimų.

„2018 m. 239 žmonės buvo suteikta kompleksinė pagalba, kuri yra organizuojama ir teikiama Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Skaičius yra pakankamai didelis, kai kalbame apie žmones, kurie galėjo nukentėti arba buvo jau įtraukti, verbuojami“, – sako ministrė.

Tokio pobūdžio nusikaltimus išaiškinti yra labai sudėtinga, kadangi ne visi žmonės kreipiasi į policiją. Lietuva iš visų Europos Sąjungos šalių išsiskiria tuo, kad pas mus daugiausiai yra išnaudojami vyrai, pasakoja Viešojo saugumo politikos grupės ministerijos patarėja Sonata Mickutė.

„Vyrai pas mus pirmauja nusikalstamom veikom, darbo išnaudojimu. Psichologinis momentas – gėda pripažinti, kad įkliuvai į pinkles, gėda kreiptis pagalbos. Dėl to yra apsunkinamas tyrimas. Na, žinoma, ir nusikalstamos grupuotės, kurios dirba taip, kad jas sunku atsekti – kas buvo užsakovas, kas tiekėjas“, – aiškina S. Mickutė.

R. Tamašunienė tikina, kad Lietuva dalyvauja prevencinėje kampanijoje. Jos teigimu, mūsų šalies rodikliai – pakankamai geri, o Socialinės apsaugos ir darbo ministerija turi kompleksinę programą, pagal kurią nukentėjusiems yra teikiama pagalba.

Plačiau žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“.

„Labas rytas, Lietuva“ I d. Kovos su prekyba žmonėmis diena: kodėl Lietuvoje į pinkles dažniau įtraukiami vyrai?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt