Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.17 21:26

Pranckietis atviras: jeigu nepasipriešintume jo diktatūrai šiandien, turbūt sukurtume Karbauskio Lietuvą

Dar šįryt atrodė, kad Viktoras Pranckietis toliau vadovauja Seimui. Tačiau. Valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis, atsiprašęs Lietuvos žmonių už Pranckiečio atvedimą į parlamento vadovus, panašu, sugalvojo naują planą. Valdantieji Seimo pirmininką vėl bandys atstatydinti. Šįvakar Dienos temoje – Viktoras Pranckietis.

- Pone V. Pranckieti, dar antradienio vakarą šventėte pergalę ir atrodė, kad jūsų klausimas jau bent iki kitos kadencijos išspręstas. Tačiau valdantieji sugalvojo ir pasiekė, kad greičiausiai dėl jūsų atstatydinimo bus balsuojama dar kartą antradienį. Ką jūs darysite? Ar imsitės kažkokių teisinių priemonių, kitų veiksmų, ar lauksite ir bandysite pasitikrinti pasitikėjimą?

V. Pranckietis: Blogai yra tai, kad mes einame ne konstituciniu keliu, tai nėra įstatymiška. Mes negalime du kartus balsuoti dėl to paties asmens atstatydinimo. Kalbėjau apie tai. Kalbant apie mane, aš visur eisiu drąsiai, kaip ir ėjau. Nenoriu nervinti Lietuvos žmonių, aš skatinau, kad būtų tai daroma daug anksčiau. Aš skatinau, kad vasarą būtų balsuojama, kad pasakytų: taip, tu turi atlaisvinti kabinetą. Manau, taip, kaip kalbėjau, taip ir toliau kalbėsiu, bet tą turi įrodyti. Tai yra neteisėtas veiksmas. Bet jį daro. Šiandien Seimo valdyba buvo susirinkusi. Ir Seimo valdyba nusprendė, kad negalime teikti naujam balsavimui ir rengti kažkokio papildomo posėdžio. Seime dauguma nubalsavo, kad tą neteisėtą veiksmą darys.

- Valdantieji turi kontraargumentų, kad jūs elgėtės neteisėtai kartu su opozicija antradienį. Ir apeliuoja į antradienio posėdį.

V. Pranckietis: Mes elgėmės visiškai teisėtai, kaip ir priklauso. Viskas buvo sušaukta, visi buvo informuoti, kas norėjo, visi dalyvavo. Ir galų gale penki prieš tris nubalsavo, kad tas posėdis būtų. Žodžiu, nežinau, kur ten galima rasti ką neteisėto. Viskas buvo padaryta taip, kaip reikia. Bet, žinote, nuolatinė baimė ir noras palaikyti intrigą, matyt, veda prie to, kad visą laiką būni kuo nors nepatenkintas ir nemoki pralošti. Sutiktų su tuo, kad vieną kartą jau pralošėm. Pralošė jau daug kartų, bet vis dar nepasiduoda.

- Ponas Karbauskis ketina atsilošti. Ir neseniai pareiškė, kad po antradienio balsavimo Seimo pirmininko kabinetas bus tuščias.

V. Pranckietis: Atsiprašau, kelintą kartą jau pareiškė, per tuos pusę metų turbūt pareiškia gal 8-ą, 10-ą ar kelintą kartą. Nežinau. Ir vakar jis pareiškė, kad lauks Etikos ir procedūrų komisijos sprendimų, kad jie niekur neskuba. Šiandien jis kalba jau A. Širinskienės balsu, jau kalba nebe pats, bet Širinskienė. Ir sako, kad keliausime į tą procedūrą iš naujo. Pirmyn!

- Balsavimas dėl jūsų prilyginamas šachmatininkų pergalei prieš šaškininkus. Čia buvo naudojamos tokios vaizdingos frazės, metaforos. Kaip jums pačiam atrodo šis procesas?

V. Pranckietis: Man jis atrodo labai blogai, nes Lietuvos žmonės jaudinasi. Mūsų tikslas dabar turėtų būti – dirbti. Aš dėl to ir skatinu, kad būtų greičiau balsuojama. Kai ateis biudžeto laikas, kad būtų svarstomi žmonių dalykai, o ne kažkokie Seimo vidiniai įsivėlimai į tokias diskusijas.

- Pone V. Pranckieti, ar nebuvo įmanoma susėsti su R. Karbauskiu, pasišnekėti, išsiaiškinti ir priimti kažkokius sprendimus? Dabar, atrodo, tarp jūsų vaidai. Ir Seimas tampa įkaitu. Silpsta ir pasitikėjimas Seimu.

V. Pranckietis: Ne tarp mūsų vaidai. Aš su niekuo nesivaidau. Bet nuolat bandoma kaip nors parodyti, koks netikęs yra Seimo pirmininkas. Arba kaip mes jį primušim, bet neprimuša kol kas. Tai va tokia ta bėda. O įvėlė į tai, dėl ko aš turėčiau turbūt visų Lietuvos žmonių atsiprašyti už tokius veiksmus, kuriuos nuolat daro šita dauguma.

- R. Karbauskis vakar atsiprašė dėl jūsų. Atsiprašė todėl, kad jus atvedė į politiką, tiksliau, pasodino į Seimo pirmininko kėdę.

V. Pranckietis: Jis tegu atsiprašinėja už save, bet ne už mane.

- Pone V. Pranckieti, kai buvo sprendžiama dėl nepasitikėjimo jumis, balsavo tik 11 Seimo narių ir jums paramą išreiškė 7. Tai kiek Seime yra jus palaikančių asmenų?

V. Pranckietis: 70 procentų.

- Jūs skaičiuojate nuo tų balsavusiųjų?

V. Pranckietis: Jūs ką tik pasakėte.

- Tai kam jūs atstovaujate? Tiems 70 proc., tam septynetui?

V. Pranckietis: Kai yra kalbama apie daugumą, mažumą, tai tam ir yra balsavimas. Ir jeigu jie nedalyvavo balsavime, tai jie neparodė to savo tikro balso, matyt, negalėjo parodyti ir neturėjo, ką parodyti. Tai tegul dalyvauja vieną kartą tame balsavime. Aš neskatinu dabar, nes tai yra neteisėta, bet manau, kad atviras balsavimas parodytų tikrą tiesą.

- Seimo pirmininke, kaip jūs įsivaizduojate tolesnį darbą su R. Karbauskiu? Vis tik jis yra valdančiosios partijos lyderis ir jums su juo reikės tartis, jeigu toliau liksite Seimo pirmininko poste, dėl įstatymų, kurie priimami Seime.

V. Pranckietis: Dėl įstatymų labai daug tariamasi komitetuose. Dėl darbų programos taip yra tariamasi. Bet jis vadovauja Kultūros komitetui ir tegul sėkmingai sau vadovauja. O visą tą darbotvarkę mes sudarome pagal tai, kaip statute yra nustatyta. Yra normos, kaip sudaroma darbotvarkė, nieko čia naujo. Kitokio nedarbo nebus, didžiausias nedarbas vyksta dabar. Bet koks rezultatas mane tenkins. Aš nieko nebijau. Manau, kad mūsų darbas bus toks pat, kaip ir buvo 2 m. dabar jau tokie.

- Karbauskio teigimu, valdančiojoje koalicijoje yra 75 asmenys, kiek jūs jų skaičiuojate?

V. Pranckietis: Su manimi. Aš irgi esu valdančiojoje koalicijoje.

- Jie jus vakar pašalino iš frakcijos, nors buvote suspendavęs narystę.

V. Pranckietis: Ne. Aš visada balsavau ir rašiau tą programą ir už ją balsuosiu. Tai aš esu toje daugumoje, kuri palaiko pozityvius dalykus. Negatyvios daugumos jie neturi.

- Kiek suskaičiuojate, kad valdančioji koalicija turi balsų?

V. Pranckietis: Matysime, kaip balsuos, bus balsuojama už biudžetą, bet turbūt vėl gausime turbūt kokius 83, 82 arba gal 84 balsus.

- Tai pamatysime antradienį, kai bus balsuojama dėl nepasitikėjimo jumis?

V. Pranckietis: Manau, kad čia bus pademonstruota ta negatyvioji, neįvardyčiau jos dauguma.

- Seime taip pat surinkti parašai dėl nepasitikėjimo Seimo vicepirmininku Remigijumi Žemaitaičiu. Ar tai nėra būdas pačiam Karbauskiui užsitikrinti vietą Seimo valdyboje ar gauti bent jau Seimo vicepirmininko kėdę?

V. Pranckietis: Pasakysiu paprastai: jeigu kas nors balsuotų už R. Žemaitaičio atleidimą, nors procedūra yra lygiai tokia pati, kaip ir Seimo pirmininkui, tai jeigu būtų taip, kad atsilaisvintų vieta, Karbauskio šitas Seimas niekada neišrinktų į jokią Seimo valdybą.

- Jūs manote, kad jis negalėtų būti nei Seimo pirmininku išrinktas, nei vicepirmininku?

V. Pranckietis: Aš ne manau, aš žinau.

- Kuo jūs tai grindžiate?

V. Pranckietis: Tiesiog žinau žmonių nuomones.

- O kaip dėl R. Žemaitaičio? Irgi prognozuojate, kad Seimas nenubalsuotų?

V. Pranckietis: Seimas dabar nenubalsuotų. Tikiuosi, negaliu taip sakyti. Nelįsiu kiekvienam į dūšią.

- Vakar dar toks keistas dalykas atsitiko. Kai LVŽS pašalino jus iš frakcijos, jūs, kaip Seimo pirmininkas, kaip priklauso pagal įstatymą, buvote suspendavęs savo narystę. Tačiau jie pripažino, kad tas sprendimas nieko nereiškia. Tačiau norėjo jus pašalinti ir nelaukti, kol būsite atstatydintas. Ką šis veiksmas reiškia?

V. Pranckietis: Iš neteisės teisė negimsta.

- Tai tebelaikote save suspendavusiu narystę?

V. Pranckietis: Keistas veiksmas. Priešingai, aš jiems sakiau, kad jūs pamiršote turbūt, kad aš esu toje frakcijoje suspendavęs savo teises. Bet tai buvo jų valia. Jo valia, ne jų, jo valia.

- Pone Pranckieti, kodėl R. Karbauskiui taip svarbu jus pašalinti iš posto?

V. Pranckietis: Geras klausimas. Kažkada, prieš 20 m., jis man siūlė labai gerą darbą, aš jam pasakiau, kad negalėsiu būti tavo vadovaujamas.

- Tačiau jūs – buvęs jo dėstytojas, tai pažinojote jį?

V. Pranckietis: Nieko, nieko bendro. Apie jo studijas aš labai mažai ką atsimenu.

- Nesigailite ėjęs į politiką, patikėjęs R. Karbauskiu?

V. Pranckietis: Ne, nesigailiu. Nes galvoju, kad turbūt ir gerai, kad atsirado tokia situacija. Bent vienas žmogus atsirado, kas priešinasi jo diktatūrai. Žmonės tą puikiai mato. Aš atsiprašau žmonių, kad jie turi ilgai matyti tokį serialą. Bet jei nepasipriešintume šiandien tai diktatūrai, sukurtume turbūt Karbauskio Lietuvą. Kaip turime Putino Rusiją ar dar kokią nors Baltarusiją.

- Ar jau galvojate, ką darysite per ateinančius Seimo rinkimus. Seimo rinkimų kampanija, su kuria partija kandidatuosite?

V. Pranckietis: Kandidatuosiu kaip asmuo, o jeigu pasirinksiu kurią nors jėgą, tai ateities dalykas.

- Bet jau nebematote ateities su LVŽS?

V. Pranckietis: Matyčiau tada, kai ta dabar dviejų žmonių vadovybė bus padėta į šoną. Kada žmonės atsisuks ir pamatys, kad jie visi turi būti save gerbiantys, o ne nuolat paklūstantys.

- Šitie du žmonės – tai ponas R. Karbauskis ir...

V. Pranckietis: Ir A. Širinskienė. Taigi vienas – balsas, kitas – veiksmas.

- Ar bendraujate su jais? Ar nėra dabar jokių ryšių?

V. Pranckietis: Prieinu pasisveikinti, bet sunkiai duoda ranką.

- Tai kaip ketinate dirbti toliau, jeigu pavyks jums antradienį išsaugoti postą, jeigu tikrai įvyks balsavimas?

V. Pranckietis: Kada kviesiu komitetų pirmininkus, jeigu jis ateis kaip komiteto pirmininkas, maloniai prašom.

- Jūs šįryt žiniasklaidai užsiminėte apie naują koaliciją, kuri esą galėtų formuotis. Ar turite omenyje opozicijoje dabar esančias frakcijas?

V. Pranckietis: Ne, ne. Aš turiu omeny, kad LVŽS turi didelę jėgą. Manau, kad atsirastų dalis jų laisvųjų valstiečių ir žaliųjų, kurie nustotų būti priversti kažkaip paklusti diktatui. Manau, kad tos jėgos galėtų truputį persiskirstyti. Bet ta jėga taip pat būtų ta, kuri remia Vyriausybę.

- Kaip jūs manote, galėtų atskilti nuo „valstiečių“?

V. Pranckietis: Tų pačių „valstiečių“ yra daug protingų, bet jie niekaip nedrįsta, dalis jų nedrįsta tapti laisvi. Manau, jie galėtų.

- Bet, manote, dar išdrįs?

V. Pranckietis: Ką aš čia galiu manyti. Čia reikia kiekvieno žmogaus pasirinkimo, tai nėra kažkokia pilka masė. Tai yra kiekvienas asmuo.

- Tačiau kalbatės su jais, ką jie užkulisiuose sako jums?

V. Pranckietis: Žinote, visi nori patvirtinti biudžetą. Dėl ko ir aš prašiau, kad balsavimas būtų anksčiau. Kad po to būtų biudžetas. Tai yra svarbu valstybei, visi yra atsakingi už valstybės ateitį. O po to, kai jau bus biudžetas patvirtintas, tada galima laukti ar galvoti, ar tikėtis ko nors.

- Tačiau šiandien vėl jūsų klausimas yra sprendžiamas Seime. Ir biudžetui nėra laiko?

V. Pranckietis: Šiandien biudžetui ir nebuvo laiko. Kiek ten tų įstatymui pateiktų, bet biudžetas bus teikiamas antradienį.

- Tai kada, tikitės, baigsis jūsų klausimo Seime istorija?

V. Pranckietis: Mano klausimas Seime yra pasibaigęs. Balsavimas dėl manęs įvyko, jis yra teisėtas, niekas jo kol kas nenuneigė.

- Bet valdantieji žada antradienį kitą teisėtą, jų teigimu, balsavimą?

V. Pranckietis: Jeigu valdantieji elgsis ne pagal Konstituciją, manau, po tokio sprendimo bus kreipimasis į Konstitucinį Teismą. Ir tada Konstitucinis Teismas atsakys, ar galima elgtis nekonstituciškai.

- Tačiau gali užtrukti ilgai, kol Konstitucinis Teismas atsakys. O ponas R. Karbauskis prognozuoja šį kabinetą tuščią jau antradienį?

V. Pranckietis: Kiek tik jis ko neprognozavo. Gerų jam prognozių. Bet orai vis tik priklauso ne nuo vieno asmens.

- Kiek tikitės paramos sulaukti antradienį?

V. Pranckietis: Tikiuosi, kad palaikymo nesulauks sprendimas dėl R. Karbauskio siūlymo paramos. Nėra sprendimo dėl V. Pranckiečio. Yra sprendimas už R. Karbauskį arba ne už R.Karbauskį, tai manau, kad pakankama dauguma atsiras balsuojančių ne už R. Karbauskio siūlymą.

Dienos tema. Viktoras Pranckietis: atsiprašau žmonių, kad turi žiūrėti šį serialą, bet nepasipriešinę diktatūrai, sukurtume Karbauskio Lietuvą
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi