Lietuvoje

2019.10.17 18:34

Teisės ekspertas įvertino situaciją Seime – kliuvo ir Pranckiečiui, ir Karbauskiui

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.10.17 18:34

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, antradienį inicijavęs Seimo valdybos posėdį, kuriame nuspręsta surengti nenumatytą posėdį dėl parlamento vadovo atstatydinimo, šiurkščiai pažeidė Seimo statutą, mano LRT.lt kalbintas Mykolo Romerio universiteto Konstitucinės teisės katedros profesorius Vytautas Sinkevičius.

LRT.lt primena, kad antradienį valdantieji Seimo pirmininko pirmajai pavaduotojai Rimai Baškienei įteikė Seimo nutarimą dėl parlamento vadovo V. Pranckiečio atstatydinimo iš pareigų. Valdantieji planavo dėl V. Pranckiečio atleidimo balsuoti ketvirtadienį, tačiau pats V. Pranckietis Seimo paprašė nedelsti ir dėl jo likimo balsuoti tą pačią dieną, antradienį. Tądien jo iniciatyva buvo surengtas Seimo valdybos posėdis, kuriame nuspręsta tos pačios dienos vakarą surengti nenumatytą Seimo plenarinį posėdį.

Nenumatyto posėdžio metu klausimas dėl V. Pranckiečio atstatydinimo buvo apsvarstytas, tačiau slaptas balsavimas dėl parlamento vadovo atleidimo žlugo, mat jame dalyvavo vos 11-ka Seimo narių. V. Pranckietis savo postą išsaugojo.

Tiesa, ketvirtadienį Seimas pritarė „valstiečių“ frakcijos iniciatyva pateiktam siūlymui pareikšti nepasitikėjimą balsų skaičiavimo grupe, antradienį skaičiavusia slapto balsavimo dėl V. Pranckiečio atstatydinimo rezultatus. Galiausiai ketvirtadienį Seimas nutarė, jog Seimas iš naujo balsuos dėl V. Pranckiečio atstatydinimo. Balsavimas numatytas kitą savaitę, antradienį.

„Valstiečiai“ ginčija Seimo valdybos posėdžio, vykusio antradienį, teisėtumą, nes jis vyko plenarinio posėdžio metu ir valdybos posėdyje negalėjo dalyvauti plenariniam posėdžiui tuo metu pirmininkavęs Seimo vicepirmininkas „valstietis“ Arvydas Nekrošius. Tuo metu opozicija skundžia ketvirtadienio plenarinio posėdžio metu priimtus Seimo sprendimus, tarp kurių – sprendimą dar kartą balsuoti dėl V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų.

Įžvelgia V. Pranckiečio pažeidimą

Konstitucinės teisės specialistas V. Sinkevičius, LRT.lt paprašytas pakomentuoti dėl V. Pranckiečio vykstančias batalijas, paragino atsiversti Seimo statutą ir Konstituciją. Teisininkas tikino, kad, pagal Seimo statutą, tuo metu, kai parlamente vyksta plenariniai posėdžiai, Seimo valdybos posėdžiai negali būti šaukiami.

„Seimo pirmininkas sukvietė valdybos posėdį ir pasiūlė įrašyti (į posėdžio darbotvarkę – LRT.lt) klausimą dėl jo nepasitikėjimo. Jis neturėjo teisės sukviesti to valdybos posėdžio“, – tikino V. Sinkevičius.

Be to, pašnekovas priminė, kad tiek Seimo statute, tiek ir Konstitucijoje pažymima, jog Seimo narys turi teisę ir pareigą dalyvauti Seimo plenariniuose posėdžiuose, taip pat parlamentarai privalo dalyvauti ir Seimo valdybos posėdžiuose.

„Jeigu skaitytume vien pažodžiui, tai Seimo nariui numatyta pareiga tuo pat metu dalyvauti ir plenariniame posėdyje, ir valdybos posėdyje. Ar taip gali būti? Negali būti, žmogus nepersiplėš. Todėl Seimo statute yra norma, kad Seimo valdyba posėdžiauja tada, kai nerengiami Seimo plenariniai posėdžiai. Ką padarė V. Pranckietis? Jis šiurkščiai pažeidė Seimo statutą. Jeigu Seimo valdybos posėdis negalėjo būti sušauktas, tai to posėdžio sprendimai yra neteisėti. Iš neteisėtų sprendimų negali atsirasti jokie kiti sprendimai“, – antradienio įvykius Seime komentavo teisės specialistas.

Seimo statuto 96 straipsnio 1-oje ir 2-oje dalyse nurodoma, kad „Seimo sesijos metu paprastai rengiami 4 posėdžiai per savaitę, [...] o kitomis savaitės dienomis ir tą savaitę, kai nėra plenarinių posėdžių, Seimo valdybos nustatytu laiku rengiami Seimo valdybos, Seniūnų sueigos, frakcijų, komitetų ir komisijų posėdžiai, Seimo narių susitikimai su rinkėjais, savivaldybių atstovais“.

V. Sinkevičiaus įsitikinimu, siekiant išsiaiškinti, ar balsavimas dėl V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų antradienį buvo teisėtas, reikėtų sugrįžti prie Seimo valdybos posėdžio teisėtumo klausimo.

„Kai keliamas klausimas, ar antradienio balsavimas buvo teisėtas, ar neteisėtas, tai reikia pradėti nuo to, ar klausimas (dėl V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų – LRT.lt) galėjo būti įtraukas (į darbotvarkę – LRT.lt), ar klausimas įtrauktas, laikantis Seimo statuto, nepažeidžiant statuto ir Konstitucijos. Tik atsakius į šiuos klausimus, galima atsakyti į klausimą, ar antradienį Seimas galėjo balsuoti dėl V. Pranckiečio atstatydinimo, ar ne“, – komentavo teisininkas.

Pažėrė kritikos ir kitai pusei

Pašnekovas negailėjo kritikos ir „valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui, kuris užsiminė apie tai, kad Etikos ir procedūrų komisijoje, kuri turės nagrinėti skundus dėl V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų procedūrų, valdantieji turi persvarą prieš opoziciją.

„Seimas dažnai interpretuoja Seimo statutą taip, kai reikia daugumai. Pasižiūrėkite, ką pasakė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų lyderis. Jis pasakė, kad Etikos komisijoje „turime daugumą, tai mes žinome, koks bus jos sprendimas“. Tai, vadinasi, sprendimą lemia ne pagarba teisei, ne teisės normų aiškinimas, jų tinkamas taikymas, o tai, ar yra dauguma, ar ne. Tai dauguma, kuri priima sprendimus etikos komisijoje, kitose komisijose, turi paisyti teisės. Ji neturi vadovautis tomis tradicijomis, kurios prieštarauja teisei“, – akcentavo V. Sinkevičius.

Trečiadienį LRT laidoje „Dienos tema“ dalyvavęs R. Karbauskis užsiminė apie tai, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisijoje valdantieji turi daugiau atstovų negu opozicija.

„Mūsų šeši koalicijos nariai yra tos komisijos nariai, penki iš opozicijos, vadinasi, sprendimas galėtų būti veikiamas mūsų, bet mes laikomės normalių procedūrų“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Postą atidavė koalicijos partneriams, bet V. Pranckietis nesitraukia

LRT.lt primena, kad šiemet performavus valdančiąją koaliciją, Seimo pirmininko postas, kaip numatyta koalicijos sutartyje, buvo perleistas „socialdarbiečiams“. Nepaisant to, dabartinis Seimo pirmininkas V. Pranckietis savo noru iš pareigų nesitraukia.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis R. Karbauskis ne kartą minėjo, kad V. Pranckietis turi trauktis ir vykdyti koalicinius susitarimus. V. Pranckietis, jam grasinant pašalinimu iš partijos dėl to, kad šis nesitraukia iš Seimo pirmininko pareigų, pats pasitraukė iš LVŽS gretų.

R. Karbauskis teigė, kad „valstiečiai“ turi sulaukti, kol visi koalicijos partnerių atstovai Seime sugrįš iš komandiruočių – tam, kad valdantiesiems užtektų balsų parlamento vadovo nuvertimui. Pats V. Pranckietis tai vadina šantažu ir asmeninėmis R. Karbauskio ambicijomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt