Lietuvoje

2019.10.18 13:05

Juodoji medikų darbo pusė – agresyvūs ir smurtaujantys pacientai: gelbėsis pagalbos mygtuku

Madona Lučkaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2019.10.18 13:05

Agresyvių pacientų užpulti medikai ne visuomet laiku sulaukia pagalbos, kai policijos tenka laukti net ir pusvalandį. Ypač sudėtinga situacija rajonuose, kur policijos ekipažų itin mažai, todėl gydymo įstaigos ėmė pačios ieškoti būdų apsisaugoti. Biržų ligoninė įrengė pagalbos mygtuką – vienu jo paspaudimu apsauga atvyksta per porą minučių.

Netyla diskusijos apie medikų saugumą darbo vietose, kai apsvaigę piliečiai iškoneveikia medikus, o agresyvesni pacientai gydymo įstaigose nevengia ir pamosuoti kumščiais. Nuo tokių pacientų labiausiai kenčia priėmimo-skubios pagalbos skyrių medikai, mat būtent čia pirmiausia patenka tie, kuriems prireikia skubios pagalbos.

Panevėžio ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėja Jolanta Vokietienė pasakoja, kad agresyvūs pacientai yra kone kasdienybė ir medikams kelia nemažai rūpesčių. Anot jos, yra atvejų, kai darbuotojai smaugiami, į juos mėtomi įvairūs daiktai.

„Agresyvūs ir smurtaujantys ligoniai kelia daug problemų ir personalas sunkiai su jais susitvarko. Negaliu teigti, kad tai yra vien ligoniai – kartais tai būna lydintieji ar namiškiai. Jūs neįsivaizduojate, kiek per penkias minutes įmanoma pridaryti žalos ir sužeisti kitus. Tokiais atvejais vien mūsų pajėgų neužtenka“, – sako J. Vokietienė.

Panevėžio ligoninė yra įsirengusi vaizdo stebėjimo kameras. Kaip sako J. Vokietienė, kartais agresyviems pacientams užtenka pasakyti, jog jie yra filmuojami ir tai veikia prevenciškai, o kitiems tenka kviesti policiją, kuri dažniausia neatvyksta greitai.

Ieško būdų apsisaugoti

Biržų ligoninės direktorius sako, kad rajonuose situacija yra gerokai sudėtingesnė, nes, pavyzdžiui, Biržuose budi tik du policijos ekipažai. Anot ligoninės vadovo, per daug rizikinga tikėtis jų pagalbos laiku, todėl vadovas gydymo įstaigoje pasitelkė saugos tarnyba ir čia įrengė pagalbos mygtuką.

„Jeigu policijos ekipažas yra išvykęs tolėliau nuo miesto, tenka laukti ir gerą pusvalandį, o per tą laiką gali nukentėti ir personalas, ir pacientai. Gydytojai turi nešiojamus pultelius savo kišenėse ir iškilus pavojui juos naudoja“, – paaiškina Biržų ligoninės direktorius Petras Bimba.

Biržų ligoninės darbuotojos teigia besijaučiančios kur kas saugiau, juolab, kai turėjo progą įsitikinti, jog paspaudus mygtuką pagalbos sulaukiama greičiau.

„Paspaudi mygtuką ir greitai sureaguoja, o anksčiau reikėdavo rinkti numerį ir skambinti telefonu, kas užtrukdavo ilgiau“, – kalba Biržų ligoninės medikė Onutė Paškauskienė.

„Tikrai yra kažkiek saugiau, nes kolegė sakė, kad tie vyrai atbėgo per 2–3 minutes“, – sako gydytoja Rasa Žemaitaitienė.

Kels klausimą iš naujo

Buvęs medikas, Seimo narys konservatorius Antanas Matulas teigia taip pat esąs nukentėjęs nuo agresyvių pacientų.

„Kai mokiausi universitete, dirbau ligoninės skyriuje ir buvau užpultas paciento, kuris iš metalinės lovos išlaužė strypus ir mane puolė. Jis prašė jam suleisti kažkokių vaistų, kurie nebuvo paskirti. Kai pasakiau, kad nesuleisiu, teko nuo jo bėgti“, – pasakoja A. Matulas.

Anot Seimo nario, agresyvių pacientų klausimas buvo ne kartą keliamas, tačiau turėtų būti plėtojamas plačiau.

„Kai kurios ligoninės turi savo apsaugos darbuotojus, bet šią problemą reikėtų kelti pačiai Sveikatos apsaugos ministerijai. Reikia padaryti taip, kad būtų tiesioginis ryšys su artimiausiu ekipažu. Biržų pavyzdys yra tikrai neblogas, bet kai kurioms didesnėms ligoninėms vis tik reikėtų turėti savo apsaugos darbuotojus.

[...] Galbūt kokiu nors būdu reikėtų atkurti išblaivinimo įstaigas, nes šiuo metu neblaivūs asmenys yra palikti medikų valioje, kurie nepajėgia su jais susitvarkyti. [...] Mes esame pasiruošę svarstyti šį klausimą komitete iš naujo ir paskatinti ministerija spręsti problemą“, – pabrėžia A. Matulas.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI