Lietuvoje

2019.10.17 14:21

Susikirto: Seimas nutarė iš naujo balsuoti dėl Pranckiečio atleidimo, bet valdyba tam prieštarauja

Karbauskis tiki, kad balsavimas įvyks; atnaujinta 15.08
Gytis Pankūnas, Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.10.17 14:21

Parlamentas ketvirtadienį nusprendė iš naujo balsuoti dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atstatydinimo iš pareigų. Šis balsavimas planuojamas kitą savaitę, antradienį.

Siūlymą pakartoti balsavimą dėl Seimo pirmininko V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų ketvirtadienį Seime „valstiečių“ frakcijos vardu pateikė „valstietė“ Agnė Širinskienė. Ji teigė, kad pakartoti balsavimą reikia dėl to, kad parlamentas anksčiau, ketvirtadienį, pareiškė nepasitikėjimą balsų skaičiavimo grupe, antradienį skaičiavusia slapto balsavimo dėl V. Pranckiečio atstatydinimo rezultatus.

„Prašome pakartoti balsavimą dėl Seimo pirmininko atleidimo kitos savaitės antradienio posėdžio metu, rytinio posėdžio metu“, – pažymėjo A. Širinskienė.

Už šį siūlymą balsavo 60 parlamentarų, iniciatyvos nepalaikė 45 Seimo nariai, susilaikė 4.

Valdyba pasisakė prieš pakartotinį balsavimą

Tačiau kol valdantieji nutarė antradienį perbalsuoti dėl Seimo pirmininko V. Pranckiečio atstatydinimo, parlamento valdyba priėmė sprendimą, kad toks balsavimas būtų neteisėtas. Seimo statutas numato, kad dėl pareigūno atleidimo galima balsuoti tik kartą per sesiją.

Kol plenarinėje Seimo posėdžių salėje vyko įnirtingos diskusijos dėl to, ar balsuoti dar kartą dėl Seimo pirmininko atleidimo, V. Pranckiečio sušaukta Seimo valdyba vieningai nutarė, kad toks balsavimas vykti negali. Tiesa, valdyboje nedalyvavo abu joje dirbantys „socialdarbiečiai“ – Irena Šiaulienė ir Gediminas Kirkilas.

„Valdybos buvo vieninga nuomonė, kad statute yra aiški norma – balsuoti dėl atšaukimo galima vieną kartą per vieną sesiją. Reikalavimas (balsuoti antradienį – LRT.lt) yra neteisėtas, tokio negali būti. Balsavimas vienas yra galimas per sesiją. Viskas. Daugiau nėra nieko aiškinamo, nes niekas nekvestionuoja balsavimo rezultatų, bandė tik sakyti, kad komisija neteisingai paskelbta. Čia bet ko ieškoti galime“, – komentavo Seimo pirmininkas.

Pasak jo, jei sesija tęstųsi ilgiau nei pusę metų, po pusmečio galėtų būti balsuojama dar kartą. Balsavimas dėl nepasitikėjimo balsų skaičiavimo komisija, anot V. Pranckiečio, buvo balsavimas dėl to, kad tiesiog ką nors įrodytų.

„Neteisingų veiksmų čia nebuvo“, – sakė V. Pranckietis.

Jis teigė, kad jei bus siekiama įtraukti balsavimą dėl jo į Seimo darbotvarkę, jis tokio klausimo pats neįtraukinės.

„Paskui turėsiu nusišalinti nuo balsavimo, kai klausimas bus dėl manęs, bet nežinau, koks pirmininkas galėtų teikti neteisėtą prašymą, kad būtų įrašyta į darbotvarkę“, – sakė V. Pranckietis.

Ragino nenusigrybauti, prabilo apie pirmalaikius rinkimus

„Valstietei“ A. Širinskienei pateikus Seimui iniciatyvą dėl pakartotinio balsavimo dėl V. Pranckiečio atstatydinimo, konservatorius Jurgis Razma teigė, kad „tokių stebuklų Seime dar nėra buvę“.

„Nejuokinkite žmonių toliau. [...] Reikėjo antradienį, kai balsavome dėl V. Pranckiečio atstatydinimo, sugrįžti į salę, parsivežti visus žmones ir tuomet reikalauti perbalsavimo“, – aiškino J. Razma.

Socdemas Algimantas Salamakinas taip pat prieštaravo „valstiečių“ iniciatyvai. Jis teigė nesuprantantis ir motyvų, kodėl buvo reiškiamas nepasitikėjimas balsų skaičiavimo komisija, skaičiavusia balsavimo dėl V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų, rezultatus.

„Jūs pagrįskite, kaip komisija nesugebėjo suskaičiuoti 11-os balsų. [...] Mes nugrybausime į tokius dalykus, kad iš viso paminsime bet kokią teisę“, – piktinosi parlamentaras.

Liberalas Eugenijus Gentvilas savo ruožtu tikino, kad, pagal Seimo statutą, parlamentarai tos pačios Seimo sesijos metu negali pakartotinai reikalauti atleisti tą patį pareigūną. Tiesa, pasak parlamentaro, Seimo statutas leidžia parlamentui grįžti prie klausimų ir dėl jų balsuoti dar kartą. Dėl to, E. Gentvilo manymu, situacija nėra aiški.

„Prašau Etikos ir procedūrų komisijos išaiškinimo“, – pažymėjo E. Gentvilas.

Vis dėlto, parlamentaro manymu, grįžti prie balsavimo dėl V. Pranckiečio atleidimo negalima, nes pats balsavimas nėra pripažintas neteisėtu.

Valdančiosios koalicijos atstovas, „socialdarbietis“ Juozas Bernatonis savo ruožtu tvirtino, kad jokio pakartotinio balsavimo dėl V. Pranckiečio atleidimo nebus.

„Čia nekalbama apie jokį antrą balsavimą. Čia kalbama apie tą patį balsavimą. Seimas nusprendė, kad balsų skaičiavimo grupe nepasitikima. [...] Nebus balsuojama antrą kartą, bus balsuojama tą patį pirmą kartą“, – aiškino J. Bernatonis.

Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen stebėjosi, kad balsavimo dėl V. Pranckiečio atleidimą klausimą norima įtraukti į kitos savaitės antradienio darbotvarkę, tai yra į tos dienos darbotvarkę, kada bus Seimui pristatytas kitų metų biudžeto projektas.

„Kas tai yra, jei ne visiška panieka svarbiausiems valstybės klausimams? Tikrai šiandien kviečiu atsitokėti, netempti Seimo reputacijos žemyn“, – kalbėjo liberalė.

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas, konservatorius Antanas Matulas savo ruožtu ragino parlamentarus palaukti komisijos, kuri gavo ne vieną skundą dėl balsavimo dėl V. Pranckiečio atstatydinimo procedūrų, verdiktų.

„Tiek pagal teisę, tiek pagal praktiką visada buvo laukiama komisijos išvados. Dėl išvados turi balsuoti parlamentas. Tolimesni veiksmai, manau, yra neteisėti“, – perspėjo A. Matulas.

Seimui nusprendus, kad dėl V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų bus balsuojama dar kartą, V. Čmilytė-Nielsen paragino apsvarstyti pirmalaikių parlamento rinkimų idėją.

„Kviečiu apsvarstyti galimybę, vertinant šią situaciją, kur yra Seime, priešlaikinių rinkimų galimybę, nes toliau taip tęstis nebegali“, – rėžė parlamentarė.

Kreipsis į Teisės departamentą

Seimo pirmoji vicepirmininkė Rima Baškienė iš valdybos posėdžio išėjo Seime jau įvykus balsavimui dėl pakartotinio balsavimo. Ji sakė nemačiusi ir negirdėjusi, kokia yra klausimo dėl pakartotinio balsavimo formuluotė. R. Baškienė patvirtino, kad valdyba sprendė, ar toje pačioje Seimo sesijoje galima antrą kartą bandyti atleisti Seimo pirmininką.

„Statutas kalba kitaip. Todėl keliu klausimą ir prašysiu Teisės departamento išaiškinimo“, – sakė R. Baškienė, pridurdama, kad jis turėtų galutinai išaiškinti, ar galima balsuoti dėl V. Pranckiečio antrą kartą.

Karbauskis: balsavimas įvyks

Pats valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis komentavo, kad, nepaisant valdybos sprendimo, balsavimas dėl Seimo pirmininko atstatydinimo antradienį įvyks: „Seimas, pirmiausia, pripažino, kad balsų skaičiavimo komisija buvo sudaryta neteisėtai. Seimas nubalsavo, kad antradienį kartoja balsavimą, apie antrą balsavimą nėra kalbos.“

Pasak R. Karbauskio, nesvarbu, ką nuspręs Teisės departamentas ar Etikos ir procedūrų komisija, – tai Seimo sprendimo nepanaikins. „Valstietis“ tai vadino desperacija neleidžiant Seimui balsuoti. „Bandoma neleisti Seimo nariams atlikti savo konstitucinės teisės. Tai daroma nuo antradienio“, – teigė R. Karbauskis.

Jis pabrėžė, kad balsavimas antradienį tikrai įvyks.

Dar daugiau skundų etikos sargams

Ketvirtadienį Seime toliau svarstant kitus plenarinio posėdžio klausimus, parlamento opozicijos atstovai vis dar reiškė abejones dėl valdančiųjų veiksmų.

Socialdemokratas A. Salamakinas savo ruožtu pasiūlė nelaukti antradienio ir balsavimą dėl V. Pranckiečio atleidimo iš Seimo pirmininko pareigų pakartoti jau ketvirtadienį.

„Dvi savaites girdime, kad šiandien jau tikrai balsuosite dėl V. Pranckiečio atleidimo. Tai jeigu jau tikrai, o R. Karbauskis tikrai laikosi žodžio, tad būkite geri, pritarkite mano siūlymui įtraukti šį klausimą į posėdžio darbotvarkę ir užbaigiame tai. Antradienį galėsime ramiai pateikti biudžetą“, – tikino A. Salamakinas.

Posėdžiui pirmininkavęs „valstietis“ A. Nekrošius pažymėjo, kad ketvirtadienio Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkė jau yra patvirtinta, tad jokių klausimų į ją negalima įterpti.

Parlamento opozicijos lyderis J. Sabatauskas pranešė manantis, kad Seimo sprendimas numatyti balsavimą iš naujo dėl V. Pranckiečio atleidimo iš pareigų buvo neteisėtas. Jis teigė, kad dėl to opozicijos atstovai kreipėsi į Seimo etikos sargus.

„Mes kreipėmės į Etikos ir procedūrų komisiją tiek dėl pirmininkavusiųjų veiksmų, tiek dėl tokių balsavimų vedimo. Kol nebus komisijos išvados, reikalaujame, kad negali būti vykdomi jokie veiksmai. Priešingu atveju mes sukuriame tokį precedentą, kad tokiu pačiu pagrindu remiantis, tai yra pareiškiant nepasitikėjimą balsų skaičiavimo grupe, galime pasakyti, kad, pavyzdžiui, A. Paulausko atleidimas iš Seimo pirmininko pareigų 2006 metais buvo neteisėtas ir dėl jo reikia perbalsuoti“, – aiškino J. Sabatauskas.

Balsavimas žlugo

LRT.lt primena, kad Seimo pirmininko V. Pranckiečio iniciatyva Seimo valdyba antradienį sušaukė nenumatytą plenarinį posėdį dėl jo atstatydinimo, nors valdantieji šį balsavimą planavo ketvirtadienį, tikėdamiesi surinkti reikiamus balsus.

Seimo pirmininkas būtų atstatydintas, jei už tai balsuotų ne mažiau kaip 71 Seimo narys, tačiau slaptas balsavimas žlugo.

„Valstiečiai“ ginčija Seimo valdybos posėdžio teisėtumą, nes jis vyko plenarinio posėdžio metu ir valdybos posėdyje negalėjo dalyvauti plenariniam posėdžiui tuo metu pirmininkavęs Seimo vicepirmininkas „valstietis“ Arvydas Nekrošius.

Šiemet performavus valdančiąją koaliciją, Seimo pirmininko postas, kaip numatyta koalicijos sutartyje, buvo perleistas „socialdarbiečiams“. Nepaisant to, dabartinis Seimo pirmininkas V. Pranckietis savo noru iš pareigų nesitraukia.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis R. Karbauskis ne kartą minėjo, kad V. Pranckietis turi trauktis ir vykdyti koalicinius susitarimus. V. Pranckiečiui buvo grasinama pašalinti jį iš partijos dėl to, kad jis nesitraukia iš Seimo pirmininko pareigų, bet jis pats pasitraukė iš LVŽS gretų.

R. Karbauskis teigė, kad „valstiečiai“ turi sulaukti, kol visi koalicijos partnerių atstovai Seime sugrįš iš komandiruočių, kad valdantiesiems užtektų balsų nuversti parlamento vadovą. Pats V. Pranckietis tai vadina šantažu ir asmeninėmis R. Karbauskio ambicijomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI