Lietuvoje

2019.10.17 11:43

Dėl likviduojamo Dariaus ir Girėno aerodromo Seimo nariai kreipėsi į VSD

LRT.lt2019.10.17 11:43

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Andrius Kupčinskas, Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD) ir Kultūros paveldo departamentą (KPD) dėl Kaune esančio S. Dariaus ir S. Girėno aerodromo viešosios įstaigos likvidavimo ir prijungimo prie parkavimo įmonės, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

Kauno savivaldybės taryba šią savaitę priėmė sprendimą dėl viešosios įstaigos S. Dariaus ir S. Girėno aerodromo pertvarkymo į biudžetinę įstaigą. Šis pertvarkymas – aerodromo reorganizavimo pirmas žingsnis siekiant jį prijungti prie BĮ „Parkavimas Kaune“. Nors teigiama, kad, atlikus reorganizaciją S. Dariaus ir S. Girėno aerodromas galės „pilnai disponuoti turtu, jį įveiklinti bei gauti papildomas pajamas“, tačiau šis objektas yra įtrauktas į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įrenginių ir turto sąrašą, taip pat yra kultūros paveldo objektas.

Aerodromo teritorijoje taip pat veikia Karinių oro pajėgų (KOP) aviacijos bazės Paieškos gelbėjimo posto statiniai ir technika. Taip pat aiškinamajame rašte buvo nurodyta, kad sprendimo projektas nederintas su atsakingomis institucijomis ir specialistais.

„Kyla pagrįsta abejonė, ar tokios nacionaliniam saugumui reikšmingos infrastruktūros prijungimas prie BĮ „Parkavimas Kaune“ yra suderinamas su šiai infrastruktūrai keliamais reikalavimais saugumo srityje bei kultūros paveldo objekto apsaugos reikalavimais, ar aerodromo teritorija nebus naudojama šalutinėms funkcijoms, ar jos neužgoš automobilių parkavimo paslaugos ir teritorijos panaudojimas nekilnojamo turto plėtojimo projektams. Reikia priminti, kad ankstesnėse kadencijose Savivaldybė ir tuometinės A.Kubiliaus ir A.Butkevičiaus Vyriausybės pasiekė susitarimą, kad Savivaldybė pastato ir įrengia naują KOP bazę S. Dariaus ir S. Girėno aerodrome, o Vyriausybė perleidžia Miesto plėtros planams ir kitoms funkcijoms 30 ha Fredos teritoriją, iš kurios buvo iškelta KOP bazė. Dabar atlaisvinta Fredos teritorija lyg užmiršta, neįsisavinta, tačiau pirmiausia imamasi likviduoti netoliese esantį Aerodromą“, – teigia parlamentaras A. Kupčinskas.

Seimo narys A. Ažubalis pažymi, jog tokie sprendimai – šalies istorijos suvokimo stoka.

„Tai apgailėtinas įvykis liudijantis pagarbos mūsų istorijai stoką arba tiesiog jos nežinojimą. Kauno aerodromą Pirmojo pasaulinio karo metais, 1915-aisiais, įkūrė vokiečiai, o iškovojus nepriklausomybę čia užgimė Lietuvos karo, sporto ir civilinė aviacija. Šimtmetį neseniai paminėjęs aerodromas tokiu Savivaldybės sprendimu ne tik netenka istorinio S. Dariaus ir S. Girėno vardo, bet ir siunčia prastą žinią NATO sąjungininkams, kurie anksčiau ne kartą naudojosi aerodromu pakeliui iš Lenkijos skrisdami į Zoknius“, – sakė A. Ažubalis.

S. Dariaus ir S. Girėno vardo netenkantis aerodromas yra pripažintas saugomu architektūriniu, urbanistiniu, inžineriniu, istoriniu paminklu, įtrauktas į Europos įdomiausių atskristi aerodromų sąrašą. Šio objekto vertingosios savybės yra kilimo-tūpimo tako ir riedėjimų takų tinklas, sraigtasparnių kilimo-tūpimo aikštelės, statiniai ir techniniai įrenginiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt