Lietuvoje

2019.10.17 11:11

Nuo kitų metų vasaros – nemokami vaistai vyresniems kaip 75 metų senjorams

Veryga: tai kainuos 4 mln. eurų; atnaujinta 11.32
Laura Adomavičienė, LRT.lt, BNS2019.10.17 11:11

Seime balsų dauguma priimtas įstatymo projektas, pagal kurį mažas pajamas gaunantiems asmenims nereikės mokėti priemokos už jiems paskirtus kompensuojamuosius vaistus ar medicinos priemones.

Vaistai 100 proc. bus kompensuojami vaikams iki 18 metų, I invalidumo grupę turintiems asmenims, taip pat pensininkams, kuriems nustatytas didelis specialiųjų poreikių lygis ir be išimties visiems 75 metų ir vyresniems šalies gyventojams.

Kompensuojamų vaistų priemokų vyresniems kaip 75 metų senjorams, mažas pajamas gaunantiems pensininkams ir neįgaliesiems panaikinimas kitąmet valstybei kainuos apie 4 mln. eurų, teigia sveikatos ministras Aurelijus Veryga.

„Reiktų nepilnai 4 mln. eurų (...) Mums kartais atrodo nedideli pinigai tos priemokos, kurias žmonės moka vaistinėse, (...) bet vyresnio amžiaus arba mažas pajamas gaunantis ir daug ligų turintis žmogus, jam gali susidaryti keliasdešimt eurų per mėnesį ir tapti nepakeliama našta“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė A. Veryga.

Jis pabrėžė, kad jokių pažymų gyventojams rinkti nereikės, o administruoti šią priemonę nebus sunku.

„Sodra“ žino, kokias pajamas gauna žmonės“, – tvirtino ministras.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis galimybę pensininkams ir neįgaliesiems nemokamai įsigyti kompensuojamus vaistus vadina savotiška socialine pagalba.

„Turime lenkų pavyzdį, kur visuomenė labai džiaugėsi šiu sprendimu. Manau, kad mūsų visuomenė, tokio amžiaus žmonės taip pat sulauks tos socialinės pagalbos tokiu būdu“, – sakė R. Karbauskis.

Pasak A. Verygos, tarptautinės organizacijos Lietuvai jau seniai siūlo įteisinti galimybę daliai žmonių nemokamai gauti kompensuojamus vaistus.

Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 165 tūkst. mažas pajamas gaunančių asmenų. Sumažinus socialiai jautrioms visuomenės grupėms tenkančias išlaidas vaistams bus kartu mažinama ir pajamų nelygybė bei skatinamas racionalus vaistų vartojimas. Sumažėjus išlaidoms vaistams, socialiai jautrūs asmenys sutaupytas lėšas galės skirti kitoms reikmėms.

Tikslinė asmenų grupė nustatyta atsižvelgiant į 2017 m. skurdo rizikos lygį. Pagal jį didžiausias skurdas vyravo 65 metų ir vyresnių asmenų amžiaus grupėje (33,4 proc.), taip pat vaikų (25,7 proc.) ir neįgaliųjų, kurių veikla dėl sveikatos sutrikimų buvo apribota (35,1 proc.) grupėse. Įstatymo projekto rengėjai teigia, kad senyvo amžiaus asmenys ir neįgalieji yra tos grupės, kurioms dažniau nei kitiems reikalinga medicininė pagalba.

Iki šiol tokios lengvatos, kuri leistų socialiai pažeidžiamiems asmenims be paciento priemokos įsigyti pigiausią kompensuojamąjį vaistą ir medicinos priemones, nebuvo. Mažas pajamas gaunantys asmenys, kaip ir visi kiti apdraustieji, įsigydami valstybės kompensuojamus vaistus šiandien turi mokėti paciento priemokas.

Projektą parengė sveikatos apsaugos ministro įsakymu sudaryta darbo grupė. Priimtas įstatymas greičiausiai įsigalios nuo 2020 m. liepos 1 dienos, jeigu iki to laiko pavyks Vyriausybei patvirtinti nutarimą, nustatysiantį vaistų ir medicinos priemonių priemokų kompensavimą.

Projektui įgyvendinti reikės apie 4,1 mln. eurų, kurie bus skiriami paciento priemokoms kompensuoti. Taip pat išlaidų pareikalaus ir informacijos apie teisę į lengvatą turinčius asmenis administravimas. Duomenų perdavimui ir suderinimui reikės atlikti tam tikrus informacinių sistemų pakeitimus, kuriems preliminariai reikės dar 306,5 tūkst. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt