Lietuvoje

2019.10.17 10:57

Seimas patvirtino papildomas išmokas darbo netekusioms nėščiosioms, pradinukų tėvams ir priklausomybių įkaitams

Laura Adomavičienė, LRT.lt2019.10.17 10:57

Seimas balsų dauguma pritarė Ligos ir motinystės įstatymo pataisoms, pagal kurias išmokos nuo kitų metų gali tikėtis darbo netekusios nėščiosios, pradinukų tėvai epidemijų metu. Be to, pratęstas apmokamas gydymosi laikas stacionarias paslaugas teikiančiose įstaigose gydantis nuo priklausomybių.

Už įstatymo pakeitimus ketvirtadienį vieningai balsavo 101 Seimo narys.

Viena naujovių, kurią Seimas daugumos balsais patvirtino, kad nuo šiol motinystės išmokos bus mokamos ir moterims, kurios turi reikiamą socialinio draudimo stažą, tačiau nėštumo metu išėjo iš darbo, buvo atleistos iš tarnybos ar nutraukė sportinę veiklą ir tapo neapdraustos. Iki šiol ši spraga užkirsdavo kelią kai kurioms moterims gauti motinystės išmoką, kuri įprastai mokama būsimai mamai išėjus nėštumo ir gimdymo atostogų.

Dar viena naujovė, įteisinta šiomis pataisomis, kad dabar ne tik priešmokyklinukus, bet ir pradinukus auginantys tėvai galės pasinaudoti ligos išmoka, jei švietimo įstaigose nustatomas karantinas dėl epidemijos. Ligos išmoką vaikus karantino metu prižiūrintys tėvai ar globėjai galės gauti ne ilgiau kaip 14 dienų.

Taip pat šia pataisa prailgintas laikotarpis, už kurį mokama ligos išmoka asmenims, kurie gydosi nuo priklausomybės stacionarines paslaugas teikiančiose gydymo įstaigose. Laikotarpis pratęstas nuo 14 iki 28 dienų. Išmokos gali tikėtis asmenys, besigydantys nuo potraukio azartiniams lošimams bei nuo priklausomybės psichoaktyviosioms medžiagoms.

Pasak pataisų iniciatorių, planuojama, kad siūlymo įgyvendinimui reikėtų apie 700 tūkst. eurų „Sodros“ biudžeto lėšų. Tam, kad naujos nuostatos būtų priimtos, Seimas turės balsuoti dar kartą.

Įstatymo pataisos įsigalios nuo kitų metų sausio 1 dienos.

Tai ne vienintelės Ligos ir motinystės įstatymo pataisos, teiktos šioje Seimo rudens sesijoje. Visgi kiti projektai, kuriais siūlyta leisti užsidirbti papildomai šeimoms pirmais vaiko gyvenimo metais bei dvigubai ilgiau slaugyti sergantį suaugusį šeimos narį Seimo daugumos buvo atmesti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt