Lietuvoje

2019.10.17 10:28

Chaosas Seime tęsiasi: Pranckiečio atstatydinimo klausimas gali sugrįžti į darbotvarkę

Pranckietis užsiminė apie naują daugumą Seime; atnaujinta 12.40
Gytis Pankūnas, Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.10.17 10:28

Seime ketvirtadienį „valstietė“ Agnė Širinskienė kreipėsi į kolegas su siūlymu balsuoti dėl nepasitikėjimo pareiškimo balsų skaičiavimo grupe, kuri skaičiavo parlamentarų balsus dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu. Opozicijos atstovai ragino „valstietę“ nesikabinėti prie procedūrų ir netęsti cirko. Galiausiai Seimas nusprendė pareikšti nepasitikėjimą balsų skaičiavimo grupe, tad V. Pranckiečio atstatydinimo klausimas gali sugrįžti į parlamento darbotvarkę.

Ketvirtadienį Seime tvirtinant parlamento plenarinio posėdžio darbotvarkę, „valstietė“ A. Širinskienė frakcijos vardu pasiūlė balsuoti dėl nepasitikėjimo balsų skaičiavimo grupe, kuri skaičiavo balsus dėl V. Pranckiečio atstatydinimo.

„Frakcijos vardu norėčiau prašyti, kad Seimas balsuotų dėl nepasitikėjimo pareiškimo ta balsų skaičiavimo grupe, kuri skaičiavo nenumatyto posėdžio metu vykusius balsavimo rezultatus“, – siūlė A. Širinskienė.

Ji aiškino, kad antradienį buvo patvirtinta vienos sudėties balsų skaičiavimo grupė, tačiau balsus skaičiavo kitos sudėties balsų skaičiavimo grupė. Anot A. Širinskienės, balsų skaičiavimo grupės sudėtis buvo savavališkai pakeista.

„Prašytume balsuoti dėl nepasitikėjimo balsų skaičiavimo grupe ir labai prašytume Seimo pirmininką perduoti pirmininkavimą Seimo pirmajai vicepirmininkei, nes klausimas yra susijęs su jo asmeniu“, – kalbėjo A. Širinskienė.

Seimo opozicijos lyderis, socdemas Julius Sabatauskas teigė, kad A. Širinskienės prašymas pateiktas per vėlai.

Socdemas, buvęs ilgametis Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas A. Širinskienės iniciatyvą įvertino dar griežčiau.

„Mieli „valstiečiai“, nebeleiskite šitai poniai aiškinti statuto ir Viešų ir privačių interesų įstatymo. Juokingai atrodome. Juk Seimas nebalsuoja už balsų skaičiavimo grupę. Seimas daug kartų pakeitę frakcijos atstovą, kuris yra išvykęs, ir delegavo frakcija kitą žmogų į balsų skaičiavimo grupę. Apie kokį dar balsavimą ir anuliavimą mes kalbame? Seimas jau dirba 27 metus, bet tokių durnų aiškinimų – atsiprašau už išsireiškimą – aš dar negirdėjau“, – pasipiktinimo neslėpė A. Salamakinas.

„Niekada gyvenime niekas nebalsuoja Seime, kai perskaitai balsų skaičiavimo grupę. Kai nėra posėdyje žmogaus ir frakcija pasiūlo kitą asmenį, taip ir būna“, – teigė posėdžiui dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu pirmininkavusi konservatorė Irena Degutienė.

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas, konservatorius Antanas Matulas ramino „valstiečius“, primindamas, kad komisija trečiadienį nutarė svarstyti skundus, kuriais valdantieji ginčija antradienio neeilinio plenarinio posėdžio, kurio metu buvo svarstytas V. Pranckiečio atstatydinimo klausimas, teisėtumą.

Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja, „valstietė“ R. Baškienė teigė suklydusi, kai plenarinio posėdžio metu skaitė balsų skaičiavimo grupės sudėtį.

„Žvilgtelėjusi į „V“ raidę, sumaišiau J. Varžgalį ir J. Varkalį. Tai yra žmogiška mano klaida“, – atsiprašė R. Baškienė.

Tuo metu konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis ragino „valstiečius“ nesikabinėti prie procedūrų ir imtis kitų darbų.

„Man atrodo, šitą cirką reikia baigti ir posėdis turi tęstis. Turime balsuoti dėl darbotvarkės, ateina ir prezidento įstatymų paketas. Tikrai šitoms procedūrinėms smulkmenoms, visam šitam cirkui ir dramai, kuris tęsiasi keturi ar penkis mėnesius, atleiskite, siūlau neskirti nė minutės mūsų dėmesio ir laiko“, – aiškino G. Landsbergis.

Pareiškė nepasitikėjimą balsų skaičiavimo grupe

Seimas dėl A. Širinskienės pasiūlymo nebalsavo. Tačiau vidurdienį A. Širinskienė vėl kreipėsi į Seimą, pakartodama frakcijos prašymą balsuoti dėl nepasitikėjimo balsų skaičiavimo grupe, skaičiavusia slapto balsavimo rezultatus antradienį, kai buvo balsuojama dėl V. Pranckiečio atstatydinimo.

„Dar kartą frakcijos vardu prašome prie to klausimo grįžti“, – ragino A. Širinskienė.

Konservatorius Jurgis Razma savo ruožtu ragino šio klausimo nesvarstyti.

„Nedarykime iš Seimo cirko. Kas čia per balsavimas dėl pasitikėjimo ar nepasitikėjimo balsų skaičiavimo grupe?“, – kalbėjo parlamentaras.

Vėliau A. Širinskienė patikslino, kad prašo Seimo balsuoti dėl to, ar jie nepasitiki balsų skaičiavimo grupe. Parlamentas galiausiai nusprendė, kad balsų skaičiavimo grupe nepasitiki. „Už“ nepasitikėjimą balsavo 60 Seimo narių, „prieš“ balsavo 8, susilaikė 2.

Po šio balsavimo A. Širinskienė pareiškė prašanti pakartoti balsavimą dėl Seimo pirmininko V. Pranckiečio atstatydinimo iš pareigų. Seimo posėdžiui pirmininkaujanti R. Baškienė replikavo, kad Seimas kol kas pareiškė nepasitikėjimą balsų skaičiavimo grupe, tada ką reikės sudaryti iš naujo.

LRT.lt primena, kad Seimo pirmininko V. Pranckiečio iniciatyva Seimo valdyba antradienį sušaukė nenumatytą plenarinį posėdį dėl jo atstatydinimo, nors valdantieji šį balsavimą planavo ketvirtadienį, tikėdamiesi surinkti reikiamus balsus.

Seimo pirmininko atstatydinimui reikėjo, kad „už „tai balsuotų ne mažiau kaip 71 Seimo narys, tačiau slaptas balsavimas žlugo.

„Valstiečiai“ ginčija Seimo valdybos posėdžio teisėtumą, nes jis vyko plenarinio posėdžio metu ir valdybos posėdyje negalėjo dalyvauti plenariniam posėdžiui tuo metu pirmininkavęs Seimo vicepirmininkas „valstietis“ Arvydas Nekrošius.

Gali būti balsuojama antradienį

„Valstiečių“ lyderio dešinioji ranka Agnė Širinskienė žurnalistams Seime teigė, kad bus siekiama, jog antradienį į posėdžio darbotvarkę vėl būtų įtrauktas balsavimas dėl V. Pranckiečio atstatydinimo. Tiesa, tam „valstiečiams“ vėl reikės surinkti reikalingus parašus.

„Šis balsavimas reiškia, kad Seimas aiškiai pasakė, kad tokia grupe, kuri skaičiuoja balsus, kuri nėra patvirtinta Seime, kur žmonės paskiriami be Seimo balsavimo, Seimas nepasitiki. <...> Frakcijos prašymas, kad Seimas balsuotų dėl to, kad būtų panaikinti balsavimo rezultatai (antradienį dėl V. Pranckiečio vykusio balsavimo – LRT.lt)“, – kalbėjo A. Širinskienė.

Antradienį Seime taip pat bus pateikiamas valstybės biudžetas. Paklausta, ar tokia diena tikrai tinkama spręsti klausimui dėl Seimo pirmininko, A. Širinskienė atsakė, kad, jei V. Pranckiečio klausimas bus įtraukas, bus rengiamas ilgesnis posėdis.

„Niekada neburiu kavos tirščiais, šį kartą irgi nebursiu. Bus patvirtinta nauja balsų skaičiavimo grupė ir paskui Seimas apsispręs dėl kitų procedūrų,“ – teigė A. Širinskienė.

„Gali įrodyti ir kad Marse yra gyvybė“

Liberalų lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen po opozicijos pasitarimo sakė, kad valdantieji nekalba apie svarbius dalykus, tokius, kaip biudžeto pateikimas, o kalba tik apie Seimo pirmininko atstatydinimą: „Vėl kartojasi ta pati situacija, kuri buvo antradienį, kai tai yra pagrindinis prioritetas, o visi kiti darbai nueina į antrą planą.“

Pasak V. Čmilytės-Nielsen, valdantieji per kelias naktis surado kabliuką ir pasinaudodami dviem Seimo statuto punktais bando grąžinti situaciją į tokią, kokia buvo antradienį ryte.

„Žiūrėsime, ką darys Seimo pirmininkas. Seimo pirmininko gelbėjimas nėra mūsų misija. Mūsų misija – kalbėti apie svarbius dalykus. O šita intriga, kuri niekaip nenumiršta – vieno žmogaus prioritetas. <...> „Valstiečiai“ įjungė buldozerį, pasiskaičiavę, kad turi šiek tiek daugiau balsų. Jie taip gali įrodyti, kad Marse yra gyvybė“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Paklausta, ar opozicija imsis veiksmų šiandien, V. Čmilytė-Nielsen tik nusišypsojo.

Pranckietis: jei dauguma destruktyvi, reikia formuoti kitą daugumą

Seimo pirmininkas V. Pranckietis žurnalistams Seime teigė, kad parlamento sprendimas pareikšti nepasitikėjimą balsų skaičiavimo grupe, skaičiavusia balsus dėl nepasitikėjimo juo, tiesiog reiškia, kad minėti balsai bus perskaičiuoti.

„Dabar galbūt kita komisija turėtų perskaičiuoti balsus, kurie buvo. Tai čia tik toks dalykas“, – aiškino V. Pranckietis.

Parlamento vadovas nesistebėjo, kad „valstiečiai“ ragina dar kartą balsuoti dėl jo atstatydinimo. Savo ruožtu V. Pranckietis užsiminė apie tai, kad galbūt reikėtų formuoti naują daugumą Seimą.

„Nieko naujo. Gal atsimuš jie kada nors į paprastą sieną. Galvojau, kad jie pabaigė tą, kad mes pradėsime dirbti, bet dabar jie nori ir toliau nedirbti. Kokia ta dauguma? Jeigu dauguma destruktyvi, tai turbūt reikia formuoti kitokią daugumą. Žmonės ir toje frakcijoje nori dirbti normaliai“, – valdančiųjų veiksmus vertino Seimo pirmininkas.

Jis nepatikslino, kokiu būdu galėtų būti formuojama nauja dauguma Seime.