Lietuvoje

2019.10.17 08:58

Nausėdos patarėjas: sieksime, kad pensijos augtų labiau nei vidutinis darbo užmokestis

atnaujinta 10.20
Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.10.17 08:58

„Džiaugiamės, kad viena iš prezidento iniciatyvų skirti papildomas lėšas pensijoms yra integruota į biudžetą. Šiuo instrumentu siekiama ištraukti žmones iš absoliutaus skurdo spąstų, bet, žinoma, aiškumo dėl mokesčių stokojama“, – LRT RADIJUI sako prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas ekonominės ir socialinės politikos klausimais.

– Vyriausybė pritarė kitų metų biudžeto projektui. Ar jis tenkina prezidentą?

– Biudžeto projekte yra tikrai daug pokyčių tiek iš išlaidų, tiek iš mokesčių pusės. Biudžetas yra labai stiprus instrumentas siekiant viešųjų paslaugų kokybės. Ypač svarbu, kad nauji mokesčiai būtų išaiškinti visuomenei ir ši suprastų, kaip naujai surenkamos lėšos prisideda prie didesnės gerovės. Dabar šio aiškumo stokojama ir kyla daug klausimų.

– Vyksta per mažai diskusijų?

– Diskusijos vyksta, iki metų pabaigos jų vyks dar daugiau ir kiekvienas gyventojas galiausiai ras atsakymą, kaip kiekvienas euras yra išleidžiamas ir kaip jis prisideda prie gerovės. Mokestis nėra savitikslis – niekas nenori didinti mokesčių vien dėl to, kad būtų didinama. Aiškumas ir skaidrumas šioje vietoje yra labai svarbus.

– Iš Jūsų suprantu, kad prezidentą biudžetas tenkina, tiesiog yra per mažai aiškinimų visuomenei?

– Biudžetą vertiname nei labai gerai, nei labai blogai. Džiaugiamės, kad viena iš prezidento iniciatyvų skirti papildomas lėšas pensijoms yra integruota į biudžetą. Šiuo instrumentu siekiama ištraukti žmones iš absoliutaus skurdo spąstų, bet, žinoma, aiškumo dėl mokesčių stokojama. Žmonės turi suprasti, kaip, tarkime, automobilių taršos ar bankų mokestis prisidės prie jų geresnės materialinės padėties (Po laidos patarėjas patikslino mintį ir teigė omenyje turįs visus mokesčius).

– Kai kurie ekonomistai biudžetą vadina priešrinkiminiu, neatspindinčio pasaulinės ekonomikos lėtėjimo. Biudžetas išties optimistiškas. Ar Jums jis neatrodo per daug optimistiškas?

– Biudžeto optimizmą ar pesimizmą reikėtų vertinti pagal tai, ar jis yra subalansuotas ir išlaidos neviršija pajamų. Šiuo atveju jis yra subalansuotas, todėl rizikų nematome. Mes turime aiškų įstatymą, kaip reikėtų laikytis fiskalinės drausmės. Projektas atsižvelgia į šį įstatymą ir balansas yra matomas.

– Seimui teikiamas trijų įstatymų pakeitimo projektas, kuris užtikrintų spartesnį pensijų didinimą. Ar galėtumėte detalizuoti plačiau?

– Vyriausybė įsiklausė į mūsų išsakytus siūlymus ir vieną iš jų integravo į biudžeto projektą. Tam jie skyrė papildomus 20 mln. eurų mažoms ir šalpos pensijoms. Mes manome, kad to nepakanka ir turime kalbėti apie visas pensijas. Ketvirtadienį teiksime Seimui svarstyti tam tikrą įstatymų paketą, kurio pagrindinis tikslas bus sukurti mechanizmą, kad pensijos augtų labiau nei vidutinis darbo užmokestis. Tai yra instrumentas, padedantis šią visuomenės grupę ištraukti iš skurdo spąstų. Penketą metų vyko atvirkštinis procesas, todėl senjorai prarado labai daug. Nepaisant to, kad ekonomika augo labai greitai, vis daugiau senjorų atsidūrė ant skurdo ribos. Tai gana paradoksali ir nemaloni situacija.

– Kiek yra prasmingas naujų mokesčių įvedimas, kai jų nauda nėra didelė? Galbūt reikėtų efektyvinti dabartinius mokesčius?

– Reikia efektyvinti dabartines išlaidas ir pažiūrėti, ar jos yra tinkamai panaudojamos, tačiau tuo pačiu būtina galvoti ir apie bendrą biudžeto paveikslą. Palyginus su ekonomika, Lietuvos biudžetas yra mažiausias Europos Sąjungoje, todėl reikia ieškoti būdų, kaip jį padidinti.

– Bet jis bus didinamas labai nedaug.

– Prognozės rodo, jog bendras padidėjimas yra gana ženklus ir kitąmet planuojamas bene vienu procentiniu punktu didesnis biudžetas. Esminis dalykas yra tas, kad žmonės suprastų, kaip automobilių taršos mokestis ar nekilnojamojo turto (NT) mokestis pagerins jų gyvenimo kokybę. Turbūt ekonomistai, kalbėdami apie mažas lėšas, omenyje turi NT mokestį, kur lėšos nebus tokios didelės, bet apskritai biudžetas auga.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt