Lietuvoje

2013.01.30 09:26

V. Uspaskicho advokatai prašo iškviesti per 100 papildomų liudininkų

LRT.lt 2013.01.30 09:26

Vilniaus apygardos teismas antradienį po pertraukos atvertė vadinamąją Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą. Posėdyje klausoma proceso dalyvių prašymų dėl papildomų įrodymų tyrimo.

Vilniaus apygardos teismas antradienį po pertraukos atvertė vadinamąją Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą. Posėdyje klausoma proceso dalyvių prašymų dėl papildomų įrodymų tyrimo.

Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras Saulius Verseckas teismo prašė patikrinti, perskaityti prokurorui duotus liudytojų įrodymus.

Kaltinamojo Darbo partijos pirmininko Viktoro Uspaskicho gynėjas advokatas Vytautas Stanislovas Sviderskis teismui pateikė kreipimąsi į Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą dėl partijos finansininkės Nijolės Steponavičiūtės, kuri buvo įtariamoji; kreipimąsi į Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo pirmininkę su prašymu išduoti nuosprendį Virginijai Jagminaitei. V. Jagminaitė – buvusi Darbo partijos buhalterė, nuteista už dokumentų klastojimą.

V. Uspaskicho gynėjas teismui taip pat pateikė prašymą atlikti kasos orderio, kuriame nurodoma išduoti 1 mln. litų, grafologinę ekspertizę. Prašoma iškviesti liudytoją Evaldą Matulį, kuriam šie pinigai esą buvo išduoti.

Teismui pateiktas UAB „Respublikos lediniai“ atsakymas dėl to, ar partija prenumeravo dienraštį „Respublika“, su Darbo partija siejamo savaitraščio „Laikas“ specialistų išvados. V. S. Sviderskis taip pat prašė iškviesti ir apklausti Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovą, administravusį partijos buhalteriją 2004–2006 m.

„Prašau šiuos dokumentus prijungti prie bylos medžiagos“, – sakė V. S. Sviderskis.

V. Uspaskicho rašysenos ekspertizės, per 100 papildomų liudytojų iškvietimo, tarp kurių gausu dabartinių politikų, „Sodros“ finansinių ataskaitų prašė ir kitas V. Uspaskicho advokatas Algirdas Miškinis.

V. Vonžutaitės advokatas Arūnas Petrauskas prašė byloje atlikti papildomas apklausas, kurių išvadomis grindžiami bylos kaltinimai. V. Gapšio gynėjas Saulius Juzukonis taip pat prašė atlikti rašysenos ekspertizes, pasisakė už papildomas specialistų išvadas.

Byloje padaryta valandos trukmės pertrauka, kad prokuroras galėtų susipažinti su prašymų pagrįstumu.

V. Uspaskichas per teismo posėdžio pertrauką žurnalistams sakė nemanąs, kad per šimto liudytojų apklausa ilgai užtruks ir atmetė teiginius, esą tokiu būdu siekiama vilkinti bylą.

„Kodėl vilkinimas? Čia jokio vilkinimo nėra, jeigu advokatai profesionalai puikiai turbūt supranta, ką daro, ko prašo. Aš galvoju, tuos šimtą liudytojų būtų galima apklausti per porą valandų, jie nori patvirtinti, kaip buvo pagal statutą teikiamos finansinės ataskaitos ir kaip buvo tvirtinama“, – sakė V. Uspaskichas.

Paprašytas pakomentuoti, kaip nutiko, kad tarp pageidaujamų iškviesti liudytojų yra ir mirusių asmenų (Andrius Ūsas – ELTA), V. Uspaskichas to paaiškinti negalėjo.

„Ūsas? Nežinau. Tai advokatai galės paaiškinti viską“, – sakė Darbo partijos lyderis.

Aiškindamas, kodėl prireikė parašų ekspertizės, V. Uspaskichas teigė, kad kai kuriuose dokumentuose labai skiriasi parašai.

„Sunku pasakyti, kieno tai parašai“, – dėstė V. Uspaskichas. Jis pridūrė manąs, kad viename iš kasos orderių galėjo būti suklastota pinigų suma – esą viename orderyje, kur įrašytas milijonas, paskutiniai trys skaitmenys įrašyti kita ranka.

Prokurorai Darbo partiją kaltina sistemingai vedus dvigubą buhalterinę apskaitą, dėl ko esą neįmanoma tiksliai nustatyti šios partijos finansinių įsipareigojimų vykdymo ir struktūros 2004–2006 m., tačiau pernai spalio 26 d. kaltinamųjų byloje veiksmai buvo perkvalifikuoti į sukčiavimą. Šie kaltinimai atsirado prokurorui nusprendus perkvalifikuoti kaltinamųjų veiksmus.

Skaičiuojama, kad partija neįrašė į oficialią apskaitą daugiau kaip 24 mln. litų pajamų, daugiau kaip 23 mln. litų išlaidų, valstybei nesumokėjo daugiau kaip 3,8 mln. litų mokesčių ir įmokų.

Kaltinimai byloje buvo pateikti ir Darbo partijai kaip juridiniam asmeniui, ir kai kuriems asmenims. „Darbietis“ Vytautas Gapšys kaltinamas nurodęs buhalterinę apskaitą vesti apgaulingai ir pasirašęs žinomai neteisingus dokumentus, Darbo partijos vyriausioji iždininkė Marina Liutkevičienė – valstybės institucijoms finansinėse deklaracijose žinomai pateikusi neteisingus duomenis. Tarp kaltinamųjų – ir Vitalija Vonžutaitė, kuriai, pasak prokurorų, V. Uspaskichas nurodė vesti dvigubą buhalteriją.