Lietuvoje

2019.10.16 21:38

Karbauskis mušasi į krūtinę: esu kaltas, kad rekomendavau Pranckietį

Raigardas Musnickas, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.10.16 21:38

Seimas vakar per neeilinį posėdį balsavo dėl galimybės Viktorui Pranckiečiui toliau eiti pareigas. Tačiau Seimo posėdžių salę palikus valdantiesiems ir nedalyvaujant opozicijai, balsavime dalyvavo tik 11 parlamentarų. Taigi balsavimas dėl V. Pranckiečio patraukimo žlugo.

Už V. Pranckietį balsavo 7, prieš 3, vienas balsalapis buvo sugadintas. Šį klausimą valdantieji planavo spręsti rytoj, bet V. Pranckiečio prašymu, o Seimo valdybai leidus buvo sušauktas neeilinis posėdis, per kurį ir įvyko šis politinis spektaklis. Kaip įvykiai vystysis toliau?

„Dienos temoje“ Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininką Ramūną Karbauskį kalbina žurnalistas Raigardas Musnickas.

– Tai šaškių terminais kalbant, kas įvyko vakar?

– Vakar įvyko tai, kad nebuvo leista šiandien, tai yra rytoj, kitaip sakant, ketvirtadienį, atlikti tą demokratijos egzaminą, kuris turėjo būti. Rytoj turėjo Seimo valdanti dauguma dalyvauti balsavime slapta dėl to, ar pasitiki. Seimo pirmininku, ar jis bus atstatydintas. Kadangi Seimo opozicija ir pats Seimo pirmininkas suprato, kad jis bus atstatydintas ketvirtadienį, tai atitinkamai buvo priimtas sprendimas padaryti viską, kad būtų balsuojama tada, kada mūsų nėra tiek, kiek reikia, kad būtų Seime priimant sprendimą. Reikia 71 balso. Vakar buvo kokie keturi ar penki žmonės iš viso komandiruotėse, jie susiskaičiavo, jeigu vakar tą spektaklį surengė, tai tokiu atveju galbūt neįvyks tai rytoj.

– Bet yra, kas laimėjo ir kas pralošė šioje situacijoje? Jūs pats apskaičiavote tokią situaciją, jūsų paskutinis veiksmas išvesti daugumą iš posėdžių salės tam tikra prasme parodė, kad jūs nepritariate veiksmui, kuris vyksta, ir iš kitos pusės, mes taip ir nesužinojome, turite jūs tą daugumą dėl V. Pranckiečio ar ne. Bet iš kitos pusės, liko V. Pranckietis savo poste.

– Mūsų nuomone, vakar posėdis buvo neteisėtas, mes dėl to aiškinamės ir sprendimas bus priimtas, tikiuosi, toks, kokio mes tikimės, kad jis neteisėtas. Kitas dalykas, mes išėjome iš salės dėl to, kad nedalyvautume tame farse ir parodytume, kokia situacija realiai yra. Dabar mes žinome, kad Seimo pirmininkas turi jį palaikančius 7 žmones, įskaitant ir Seimo pirmininką. Tai yra jau irgi faktas.

Opozicija, kuri bandė laikytis nuošalyje visą laiką, vakar buvo priversta tame dalyvauti, netgi mums atsiėmus parašus, kad nevyktų vakar tas balsavimas, opozicija, įskaitant ir Gabrielių Landsbergį, pasirašė po mūsų anksčiau teiktu dokumentu tam, kad vis dėlto balsavimas vyktų. Jų nedalyvavimas balsavime jau nieko nekeičia, nes jie prisiėmė vakar atsakomybę už Seimo pirmininką.

Tiesiog paprasčiausiai nauja valdančioji dauguma nesusiformavo, kitaip tariant, valdanti dauguma, kada tik bus proga, balsuos ir sprendimą vis tiek priims, tai yra ką padarė opozicija vakar – jie tik pratęsė tą agoniją, kuri dabar yra. Visur sakiau ir čia pakartosiu, naudodamasis proga aš atsiprašau Lietuvos žmonių už tą situaciją, kuri yra. Aš esu kaltas, kad taip yra. Aš buvau tas žmogus, kuris rekomendavo Viktorą Pranckietį į Seimo pirmininkus 2016 m.

– Bet jūs galėjote pats tapti Seimo pirmininku.

– Tuo laiku aš negalėjau tapti ir galiu duoti pavyzdį. Kodėl, pavyzdžiui, Gabrielius Landsbergis nėra Seimo vicepirmininkas, kodėl jis yra frakcijos seniūnas? Dėl tos pačios priežasties, kaip ir aš, nes į Seimą pateko labai daug pirmą sykį Seimo narių ir frakcija buvo ta vieta, kur reikėjo ypatingos pagalbos ir ypatingo darbo, kad komanda būtų suvienyta. Dabar jau po 3 m. tai nėra taip svarbu. Ir Seimo pirmininko pozicija, ir kitoje aš jau galėčiau būti nepriklausomai nuo to, kas būtų Seime frakcijos seniūnas. Tuo momentu aš to negalėjau daryti.

– Parašų atsiėmimas – ką tai reiškia? Vis dėlto kai jūs pamatėte vakar, kad bus neeilinis posėdis, ar tai reiškia, kad jūs nusprendėte, jog dabar jau pasitikite V. Pranckiečiu? Tik procedūrinis klausimas?

– Procedūrinis klausimas, Mes atsiėmėme tam, kad tas klausimas nebūtų svarstomas vakar. Tai mes paprasčiausiai žinome, kad mūsų nėra 71, mes negalime balsuoti ir dėl to atsiėmėme parašus. Jeigu ne konservatorių parašai, vakar nebūtų buvę balsavimo, jis būtų vykęs, kaip ir buvo numatyta anksčiau, ketvirtadienį. Aš tik priminsiu, to galbūt žiūrovai nežino, Seimo seniūnų sueigoje praėjusią savaitę buvo sutarta, kad balsavimas bus ketvirtadienį.

Kaip ir buvo numatyta, Seimo pirmininkas tą puikiai žinojo, jis praeitą savaitę dar tokių spektaklių neorganizavo. Kada jis suprato, kad balsai vis dėlto yra, kad jis būtų atstatydintas, jis ėmėsi to, ko ėmėsi vakar. O kodėl jis tikėjosi, tikėjosi, kad Lenkų rinkimų akcija nebalsuos galbūt arba tikiuosi, kad mūsų frakcijoje yra kitaip manančių. Tai praktiškai vakar dieną paaiškėjo, kad Seimo pirmininkas jau žinojo, kad balsų mums užtenka ir atitinkama pozicija padėjo jam išsilaikyti savo poste dar kurį laiką.

– Tai kokie dabar tolimesni scenarijai su Seimo pirmininku?

– Tai pirmiausiai Etikos ir procedūrų komisija sprendžia, ar posėdis buvo teisėtas. Ji šiandien sprendimų nepriima, mes nesiekiame to, kad šiandien priimtų. Mūsų šeši koalicijos nariai yra tos komisijos nariai, penki ir opozicijos, vadinasi, sprendimas galėtų būti veikiamas mūsų, bet mes laikomės normalių procedūrų.

– O koks jums geresnis sprendimas būtų?

– Mūsų aiški pozicija, jis neteisėtas. Posėdis neteisėtas.

– Jeigu neteisėtas, tai reiškia, kad jūs norėsite ir vėl balsuoti.

– Mes grįšime prie to klausimo, aš tik noriu pasakyti žmonėms, kad būtų aišku, mums tas klausimas nėra prioritetas, mums prioritetas yra biudžetas ir kiti klausimai. Bet mes tą klausimą vis tiek sutvarkysime, nes taip tęstis toliau negali. Negali Seimui vadovauti žmogus, kuris niekam neatstovauja.

– Yra tokia patarlė, žemaičiai didžiuojasi tokia savo patarle: žemaitis ir nuskendęs plaukia prieš srovę. Čia ne apie jus?

– Čia gali būti apie Seimo pirmininką. Nes jis irgi žemaitis.

– Vis tiek jūs sakote, kad nesitrauksite nuo šio klausimo sprendimo, o jeigu pasirodytų, kad, sakykim, teisėtas buvo posėdis Etikos ir procedūrų komisijos?

– Jeigu jis būtų teisėtas, tokiu atveju įsigaliotų norma statuto, kad mes galėtume balsuoti tiktai kitoje sesijoje, ta kita sesija gali būti ir neeilinė, vadinasi, sausio mėnesį prie to klausimo galima būtų grįžti. Bet aš esu įsitikinęs, kad tai bus neteisėtas posėdis, nes yra labai daug dar kitų pažeidimų, kurių mes net neprotestavome Etikos ir procedūrų komisijoje.

Tai yra sudarymas, skaičiavimo komisijos ir daugelis kitų dalykų. Jau dabar viešojoje erdvėje netgi patys žmonės, kurie stebėjo, ir politologai komentuoja, kad pažeidimų buvo labai daug, tiesiog buvo viskas organizuojama desperatiškai, labai greitai, kada Seimo pirmininkas pareikalavo to balsavimo vakar, mes supratome, apie kokią demokratiją eina kalba, nes juk iš anksto buvo sutarta, mes viešai viską padarėme, viešai kreipėmės, laiku pateikėme dokumentus, kad žmogus turėtų laiko pasiruošti atsakyti į klausimus.

Mes viską darėme demokratiškai ir visa visuomenė Lietuvoje žinojo, kad šį ketvirtadienį bus balsuojama dėl Seimo pirmininko ir klausimas pasibaigs. Mes priversti šitą visą matyti arba žmonės priversti šitame dalyvauti, televizijos ekranuose, skaitydami internetą, sakau, dar sykį atsiprašau, nes negalvojau, jį pažinodamas labai daug metų, kad valdžia gali taip padaryti su žmogumi.

– Bet iš principo visa šita situacija rodo, kad dauguma yra labai trapi. Iš esmės, jeigu ji būtų gana galinga dauguma, jūs galėjote gal ir vakar sėsti, nusispjauti į tai, kad ten gal buvo kažkur procedūrų kokie nors pažeidimai, kaip jūs sakote, ir tiesiog bandyti balsuoti.

– Jūs teisus. Valdančiojoje koalicijoje yra 75 žmonės. Jeigu turėtume 90 žmonių, mūsų nebūtų 5–6, galėtume balsuoti, bet yra taip, kaip yra. Mes ilgą laiką buvo mažumoje ir jūs tą puikiai žinote. Tai šitoje situacijoje aš pasakysiu viena, kad po vakarykščio balsavimo, kadangi trys balsai buvo prieš jį, tai yra iš mišrios grupės, pridėjus mūsų balsus, tai mes tikėjomės, kad bus prieš, balsuos už atstatydinimą, balsuos daugiau nei 75 Seimo nariai, tas turėjo atsitikti. Ketvirtadienį.

– Jūs esate tikras dėl savo partijos kolegų, dėl savo frakcijos narių? Kad jie balsuotų prieš V. Pranckietį?

– Aš galiu šiandien pateikti vieną pavyzdį. Šiandien frakcija priėmė vieną sprendimą. Kadangi Seimo pirmininkas buvo sustabdęs narystę frakcijoje, bet jis buvo frakcijos narys, kitaip sakant, sustabdyta narystė. Mes planavome pašalinti Seimo pirmininką iš frakcijos, bet jis jau nebebus Seimo pirmininkas, tiesiog procedūriškai, tiesiog to klausimo nekėlėme į priekį. Po vakarykščių veiksmų šiandien frakcija sprendimą jau priėmė, jis yra pašalintas iš Valstiečių ir žaliųjų frakcijos ir jeigu jis neliks Seimo pirmininku, jis grįš į mišrią grupę, jau negrįš pas mus į frakciją. Ir atitinkamai už tai balsavo 38 iš 40 žmonių, vienas balsavo prieš, vienas biuletenis sugadintas. Kitaip sakant, jeigu ko nors galėjo tikėtis iš mūsų frakcijos, tai tikriausiai vieno, dviejų balsų.

– Kaip Seimas dirbs toliau? Jūs pats dabar planuojate kokius nors savo pareigybinius pasikeitimus Seime, jūs eisite į vicepirmininko postą, darysite įtaką valdybai kažkokią?

– Aš jau truputį paaiškinau, kad prieš 3 m. tokių sprendimų negalėjo būti. Paskutinis mūsų sprendimas, priimtas antradienį, dar kada šito spektaklio viso nebuvo, buvo toks, kad į Seimo vadovybę eina trys žmonės: dabartiniai pirmininko pavaduotojai Rima Baškienė ir Arvydas Nekrošius, ir buvo sprendimas, kad aš einu į Seimo vadovybę. Tai yra trys žmonės iš mūsų frakcijos, bet reikia patikslinti, kad Seimo pirmininko pavaduotojas ir Seimo pirmininkas, nors Seimo pirmininkas renkamas Seime bet kuriuo atveju, jeigu jį reikia rinkti, o Seimo pirmininko pavaduotoją siūlo. Seimo pirmininkas, jeigu jis yra išrinktas.

Kitaip sakant, mes planavome taip, kad jeigu nelieka Seimo pirmininko šitą ketvirtadienį, renkasi valdančioji koalicija ir nusprendžia, į kokias pozicijas kas eina. Ir šitoje situacijoje aišku viena, kad aš jau tikrai nebūčiau frakcijos seniūnu, nes tikrai nedubliuočiau tų pareigų ir koks būtų sprendimas valdančiojoje koalicijoje, ar aš būčiau Seimo pirmininkas, ar pavaduotojas, šiandien pasakyti negalėčiau.

– Kada jūs planuojate, jeigu palankus bus Etikos ir procedūrų komisijos sprendimas, vis dėlto pakartoti balsavimą dėl Seimo pirmininko?

– Kada jis bus, tada ir pakartosime. Dabar pasakyti, kurią dieną ar kaip, ar bus neeilinis posėdis, ar eilinis posėdis...

– Bet jei po mėnesio bus, tai po mėnesio darysite? Jeigu po savaitės?

– Kada galėsime, tada ir darysime. Nes bet kokiu atveju situacija, kuri dabar yra, kada žinai, kad Seimo pirmininką palaiko 6 ar 7 žmonės Seime, ir nei opozicija, nei pozicija jo nepalaiko, tai jo darbas Seime pasidarė toks keistokas ir jo atstovavimas išvažiavus iš Lietuvos tampa labai problematiškas, nes neaišku, kam jis išvažiavęs atstovauja.

– Dar vienas klausimas, šiandien LRT tyrimas buvo dėl kelių. Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas ir jūs buvote minimi kaip tie žmonės, pro kurių sklypus eis keliai. Tai jūs kažkaip bandėte išsiaiškinti, kodėl žmonės tiesia kelius pro jūsų sklypus?

– Aš galiu pasakyti viena – pro tuos sklypus, kuriuos dirba ūkiai, kurie susiję su manimi, eina labai daug asfaltuotų kelių, net autostrada eina. Tai dabar klausimas yra, kodėl jis ten eina? Įsigyjant sklypus arba formuojant tokius, niekas neįžiūri, kokie keliai pro juos eina, pro šalį eina. O kada Valiui Ąžuolui reiškia pretenzijas, kad jis yra komiteto pirmininkas ir domisi tais klausimais, aš tik priminsiu, keli yra išrinkti asfaltavimui dar 2016–2017 m. Kitaip sakant, tai nėra jo vadovavimo laikotarpiu daryta ir visiškai nekorektiška apkaltinti naują Biudžeto komiteto pirmininką, kad jis rūpinasi keliais, kurių asfaltavimas yra nutartas daug seniau.

Kalbant apie tai, ar aš žinojau, kokius kelius asfaltuoja, aš nežinojau, kaip ir niekas nežino, nes sprendimus priima ne Seimas, o Susisiekimo ministerija. Kaip tuos kelius atrenka, vėlgi pasakysiu, juos atrenka pagal apkrovimą. Buvo fotoaparatai, fotografuoja ir taip toliau, kiek mašinų pravažiuoja ir visa kita. Ir šitas tyrimas toks jau labai pritemptas ir toks labai keistas.

Dienos tema. Lietuvos žmonių atsiprašęs Karbauskis: praeitą savaitę Pranckietis tokių spektaklių dar neorganizavo (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt