Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.16 21:56

Alytuje – ekstremali situacija: liepsnojanti įmonė degė ir anksčiau, baiminamasi užterštumo mastų

Alytuje paskelbta ekstremali situacija. Didžiulės ugniagesių pajėgos iš Alytaus, Kauno, Lazdijų, Vilniaus, Varėnos ir Marijampolės vis dar gesina naktį Alytuje užsidegusią vieną didžiausių padangų perdirbimo įmonių Baltijos šalyse. Pirmieji oro taršos tyrimai rodo, kad kietųjų dalelių kiekis padidėjęs trigubai. Jeigu vėjas pasisuks miesto link, svarstoma ketvirtadienį uždaryti artimiausiai esančias mokyklas ir darželius.

Dūmai ne tokie tamsūs, liepsnos apslopusios, bet daugiau nei pusę paros ugniagesių gretos nemažėja. Ir šiąnakt pasikeitus pamainoms dirba pusė šimto gelbėtojų. Alytuje dėl užteršto oro pavojingomis medžiagomis paskelbta ekstremalioji padėtis.

„Išsigandau, galvojau, kad Alytuje – stichinė nelaimė. Kaip tik neša link mūsų gyvenvietės, džiaugėmės, kad mineralinė nustojo rūkti“, – pasakoja Miklusėnų gyventoja Virginija Grabskienė.

„Labai stipriai jaučiasi, aš jau nuo keturių valandų neužmigau. Prasta sveikata, man su širdimi, o kai dega dūmai, prastai jaučiuosi“, – guodžiasi kitas Miklusėnų gyventojas Viktoras Bolys.

Evakuoti ir pacientai

Gaisras kilo apie trečią nakties padangų sandėliuose, kurių plotas apie 2 tūkstančius kvadratinių metrų. Pasak ugniagesių, dirbti buvo sudėtinga, atjungus elektrą gesinta apgraibomis, baimintasi, kad negriūtų lubų perdangos, nekiltų pavojus žmonėms.

„Privalėsime degusius produktus – padangas, tekstilės gaminius – privalėsim juos iškasinėti, išvežti, perpilti vandeniu ir tik tuomet teigsim kad tie produktai užgesinti“, – situaciją komentuoja laikinasis Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Saulius Mockevičius.

Dėl užteršto oro Alytuje evakuoti per 300 metrų nuo degančių sandėlių esančio reabilitacijos ir sporto centro pacientai.

Sunkiausi, nejudantys ligoniai išvežti į Alytaus apskrities Vinco Kudirkos ligoninę, kiti – į vaikų globos namus, kitas įstaigas. Tam pasitelkti kariai – Taikos meto užduočių budinčios pajėgos.

Gamybą stabdė ir darbuotojus išleido namo kai kurios Pramonės rajone esančios įmonės.

Pietų vėjas aitrius dūmus šiuo metu neša artimiausių gyvenviečių link, degančių padangų kvapas jaučiamas keliolikos kilometrų spinduliu, Birštono ir Prienų apylinkėse.

„Per naktį dirbs žmonės, kurie esant reikalui informuos gyventojus, jei pasisuktų vėjas į miestą, tai švietimo skyrius ir mūsų ekstremalių situacijų komisija yra informuota – evakuosim visus mokinius, evakuotume ir gyventojus iš tos teritorijos“, – tvirtina
Alytaus meras Nerijus Cesiulis.

Įspėja gyventojus

Gyventojai raginami neiti į lauką, užsidaryti langus ir vandens šulinius, nenaudoti jų vandens maistui, nevartoti lauke augančių vaisių ir daržovių.

Pirminiais aplinkos ir oro užterštumą tyrusių mobiliųjų laboratorijų iš Vilniaus duomenimis, pavojingų kietųjų dalelių kiekis ore beveik trigubai viršija normą. Tikslesni rezultatai paaiškės ketvirtadienį.

„Manome, kad taip (oro užterštumas – LRT.lt past.). Aišku, reikia atlikti tikslesnius tyrimus ir pasakysime. Dabar ėmėme paviršinių nuotekų mėginį, tai net lietaus vandenyje jaučiasi gumos kvapasׅ“, – sako Aplinkos apsaugos departamento atstovė Aušra Bružienė.

Žala gali siekti 5 milijonus

Aplinkos ministras atvykęs į gaisro vietą sako, kad žala gamtai gali siekti penkis milijonus eurų, gaisrą vadina viena didžiausių ekologinių katastrofų Lietuvoje pastaruoju metu.

„Padangų degimo metu susidaro labai pavojingos medžiagos, kancerogenai, kurie gali netgi sukelti vėžį. Tai angliavandeniliai, CO2, anglies monoksidas. Supratau, kad tai antras atvejis, kai kilo gaisras, tai turbūt yra priežastis peržiūrėti pačios įmonės taršos leidimą, kiek ji gali tvarkytis ir kokio dydžio atliekomis“, – teigia aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Įmonės savininkas LRT komentuoti situaciją atsisakė, tačiau patvirtino, kad patalpose buvo laikoma apie 1800 padangų ir kad anksčiau buvo kilę gaisrų, šio priežastys paaiškės po tyrimo.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi