Lietuvoje

2019.10.16 18:09

Karbauskis nusitaikė į Žemaitaitį: tai – valdančiosios daugumos išdavystė

atnaujinta 18.31
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.10.16 18:09

Nerimstant aistroms po neeilinio Seimo posėdžio, kurio metu nepavyko nuversti Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, kad toliau bus siekiama ne tik V. Pranckiečio, bet ir Remigijaus Žemaitaičio atstatydinimo.

Po daugiau nei pusantros valandos trečiadienį trukusio „valstiečių“ frakcijos posėdžio R. Karbauskis žurnalistams pranešė, kad V. Pranckietis yra šalinamas iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos (LVŽS). Kitaip tariant, jei netektų Seimo pirmininko posto, jis automatiškai taptų Mišrios Seimo narių grupės nariu. Tiesa, V. Pranckietis jau ir taip savo noru pasitraukė iš partijos, o parlamento vadovas, pagal Seimo statutą, nėra nei vienos frakcijos narys.

Paklaustas, ką tai keičia, R. Karbauskis sakė: „Po vakarykštės dienos argumentų to nedaryti nebeliko. Tai nieko nekeičia, Seimo pirmininkas dabar tiesiog bus Mišrios grupės narys. Jei nebebus Seimo pirmininku, jis automatiškai pateks į Mišrią Seimo narių grupę.“

Anot R. Karbauskio, toliau bus aiškinamasi dėl to, ar antradienį įvykęs Seimo posėdis buvo teisėtas. Be to, jo teigimu, parlamento vadovas žino, kad dauguma Seimo narių jo nepalaiko ir kad ta dauguma balsuos, kad jis nebūtų Seimo pirmininku.

„Dabar bus įdomu stebėti, kaip jis suksis nuo tos situacijos, kaip bandys padaryti tai, kad Seimas negalėtų balsuoti. Šita situacija su demokratija nieko bendro neturi, opozicija tame dalyvauja“, – sakė „valstiečių“ vedlys, pridurdamas, kad seniūnų sueigoje praeitą savaitę buvo nutarta, kad balsavimas dėl V. Pranckiečio atleidimo turėjo vykti ketvirtadienį. Tuomet, pasak R. Karbauskio, būtų užtekę balsų atstatydinti V. Pranckietį.

Rinks parašus dėl R. Žemaitaičio

Be to, R. Karbauskis paklaustas, ką darys dėl „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio, kuris, nors nebepriklauso „tvarkiečių“ frakcijai, vis dar užima Seimo vicepirmininko postą, teigė, kad bus siekiama ir jo nušalinimo iš pareigų.

„Sprendimas yra koalicijos, kad jis negali būti Seimo vicepirmininku. Šioj situacijoj, nežinau kada, bet bus pateikti parašai dėl atstatydinimo, jeigu jis stos į Seimo pirmininko poziciją ir neatsistatydins pats, belieka jam priminti jo paties žodžius“, – komentavo R. Karbauskis. Iniciatyvos rinkti parašus dėl R. Žemaitaičio ketina imtis patys „valstiečiai“, prisidės ir kitos valdančiosios daugumos frakcijos.

Pats R. Žemaitaitis yra sakęs, kad nėra prieš pasitraukimą iš pareigų, tačiau teigė, kad reikia sulaukti partijos „Tvarka ir teisingumas“ sprendimo dėl jo pareigų bei partijos sprendimo dėl likimo koalicijoje, kuris galėtų būti priimtas lapkričio viduryje. R. Karbauskis sakė, kad to būtų buvę galima sulaukti, jei R. Žemaitaitis antradienio posėdžio metu nebūtų stojęs V. Pranckiečio pusėn. Dabar, pasak jo, beliko rinkti parašus arba R. Žemaitaičiui trauktis nedelsiant.

„Jeigu jis būtų nebalsavęs dėl to neeilinio posėdžio, viso spektaklio vakar nebūtų buvę. Jis pasirinko, su kuo veikti kartu, tai yra opozicija, veikti prieš valdančiąją daugumą. <...> Tai valdančiosios daugumos išdavystė“, – sakė R. Karbauskis.

R. Karbauskis sakė, kad dabar bus įdėmiai skaičiuojama, kad užtektų balsų R. Žemaitaičiui atstatydinti.

Be to, LVŽS yra pasirašiusi koalicijos sutartį su R. Žemaitaičio vadovaujama „Tvarka ir teisingumu“, tačiau keblumas tas, kad pastaroji partija Seime nebeturi frakcijos.

„Mes dar iki galo nesuprantame, kas ką iš partijos pašalino, bet ten kalba eina, kad vieni kitus šalina, kuria naujas partijas. Mes bandysime suprasti, nes gal tas įrašas sutartyje, kad „Tvarkos ir teisingumo“ partija, galbūt, neteko prasmės. Kas atstovauja tai partijai mes jau nebesuprantame“, – sakė R. Karbauskis.

Nesilaikoma sutarties punktų

Be to, nors anksčiau R. Karbauskis pabrėžė, kaip svarbu laikytis koalicijos sutarties, panašu, kad dabar vieno iš punktų nėra laikomasi. Pagal koalicinę sutartį Seimo pirmininko postas pažadėtas Lietuvos socialdemokratų darbo partijai, tačiau V. Pranckiečio nenušalinus, šis susitarimas nėra vykdomas.

„Jeigu mes būtume turėję progą balsuoti ketvirtadienį, Seimo pirmininkas būtų netekęs savo posto, koalicinė taryba būtų susirinkusi ir nusprendusi, kas bus Seimo pirmininkas. Iš mūsų buvo sprendimas, kad mes trys – aš, Rima Baškienė ir Arvydas Nekrošius – būsime Seimo vadovybėje, iš buvusios „Tvarkos ir teisingumo“, dabar „Lietuvos gerovei“ frakcijos nieko nebūtų, Lenkų rinkimų akcijos kol kas irgi nėra ketinimų, o iš socialdemokratų darbo būtų Irena Šiaulienė ir Gediminas Kirkilas“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Dar kartą paklaustas, ką daryti situacijoje, kai nesilaikoma koalicinės sutarties, „valstiečių“ lyderis sakė, kad taisyti koalicijos sutarties kol kas neketinama.

„Bet ar tai dėl mūsų kaltės? Tai ne dėl mūsų kaltės“, – apie tai, kad nesilaikoma bent dviejų koalicinės sutarties punktų sakė R. Karbauskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.