Lietuvoje

2019.10.16 14:18

Su gaisru kovojančiame Alytuje paskelbta ekstremali padėtis, sprendžiama ir dėl mokyklų uždarymo

gesinimo darbai vyks ir naktį; atnaujinta 18.14
Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, Ramūnas Jakubauskas, Jonas Kisielius, BNS2019.10.16 14:18

Didžiulės ugniagesių pajėgos iš Alytaus, Kauno, Lazdijų ir Marijampolės vis dar gesina naktį Alytuje užsidegusią vieną didžiausių padangų perdirbimo įmonių Baltijos šalyse. „Ekologistika“ vadovas Juozas Cicėnas sako kol kas atmetantis galimo padegimo versiją, taip pat teigia, jog anksti vertinti įmonės patiriamą žalą.

Gaisrininkams apie 14 valandą pavyko patekti į pastato vidų. Pranešama, kad gaisras jau lokalizuojamas, o išskiriamų dūmų kiekis į aplinką taip pat mažėja.

„Ugniagesiams pavyko pristabdyti gaisro plitimą stogo konstrukcijose. (...) Sudėtingas gesinimas, nes dega apie 2 tūkst. kvadratinių metrų plotas“, – kalbėjo PAGD atstovė.

Įvykio vietoje šiuo metu dirba 11 gaisrininkų autocisternų.

LRT.lt skaitytojo 3D modelis.

Dėl gaisro Alytuje paskelbta ekstremali padėtis

Atnaujinta 18.01 val.

Dėl kilusio gaisro skelbiama ekstremali padėtis, bus sprendžiama dėl laikino mokyklų uždarymo.

„Dar dabar ugnis nelokalizuota, o gesinimas gali vykti savaitę ir daugiau. Yra įtrauktos ne vieno, o kelių rajonų pajėgos ir tarnybos. Yra atvykę net Šiaulių ugniagesiai. Tuo remiantis buvo paskelbta ekstremali padėtis“, – BNS sakė Alytaus miesto savivaldybės vicemeras Šarūnas Klėgeris.

Anot jo, paskelbus ekstremalią padėtį, gaunamas „įvairus palaikymas“ iš Vyriausybės.

„Dabar jau tai pereis į kitą lygį“, – teigė vienas miesto vadovų.

Jis taip pat pridūrė, kad ketvirtadienio rytą Ekstremalių situacijų komisija spręs, ar stabdyti ugdymo procesą mieste esančiose ugdymo įstaigose.

„Rytoj, pusę septynių ryte, bus sprendžiama, ar bus stabdomas mokyklose ugdymo procesas, taip pat dėl vandens tiekimo, nes yra sutrikimų. Jeigu pasisuktų vėjas, galimos evakuacijos. Kol gaisras nelokalizuotas, kol vyksta nuodingų medžiagų išmetimas į atmosferą, tai čia visko gali būti“, – sakė Š. Klėgeris.

Jis teigė pasiūlęs gyventojams masiškai dalinti respiratorius, tačiau kol kas Ekstremalių situacijų komisija nusprendė to nedaryti.

Kaip BNS sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas, kai paskelbta savivaldybės lygio ekstremali situacija, savivaldybė gali naudotis valstybės rezervo resursais.

„Galima naudotis valstybės rezerve esančiomis priemonėmis: technika, įranga, gali būti numatomi sutvarkymo darbai, kompensacijos, – teigė M. Kanapickas.

K. Mažeika: gaisras Alytuje – viena didžiausių pastarojo meto ekologinių nelaimių

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sako, kad gaisro padaryta žala gamtai gali siekti 5 mln. eurus.

„Kartu su mūsų specialistų komanda parašytas kreipimasis (į prokuratūra – LRT.lt) išsiaiškinti priežastis, nustatyti kaltuosius. Galime kalbėti apie labai didelią žalą gamtai – iki 5 milijonų eurų, priklausomai nuo to, kiek bus sudegusių padangų. Turime neseniai padaryto patikrinimo šios organizacijos duomenis. Jie galėjo turėti 2 tūkst. tonų padangų. Tai didžiuliai kiekiai. Ekspertizės metu bus nustatyta, kokia žala padaryta, bet ta suma bus didelė“, – teigia ministras.

Anot ministro, siekiama nustatyti, kiek iki gaisro įmonėje „Ekologistika“ atlikta patikrinimų ir kiek pažeidimų nustatyta.

„Mūsų specialistai yra pastatę mobilią laboratoriją, ima mėginius, tikrina oro taršą ir, aišku, bus paskaičiuota žala aplinkai. (...) Leidimą įmonė turėjo 2 tūkst. tonų padangų tvarkymui, preliminariais duomenimis, praktiškai beveik visa maksimali kvota galėjo būti išnaudota“, – kalbėjo K. Mažeika.

Jis tvirtino, kad į gaisro vietą yra atvežtos apšvietimo sistemos.

„Situacija nėra suvaldyta, ugnis neužgesinta, šiek tiek lokalizuota, bet panašu, kad pareigūnai su Ekstremaliųjų situacijų štabu ruošiasi nakties darbams“, – sakė ministras.

Anot jo, ugniagesiai planuoja nakčiai papildomai apsirūpinti vandeniu.

Ministerijos išplatintame pranešime teigiama, kad bus siekiama nustatyti šio gaisro priežastis ir nubausti kaltininkus.

„Aplinkosaugininkai laboratoriniams tyrimams paėmė gaisrui gesinti naudoto vandens mėginius ir įspėjo įmonę „Dzūkijos vandenys“ imtis atsargumo priemonių, nes dalis šio vandens patenka į nuotekų tinklus, ir tai gali kelti pavojų nuotekų valyklos darbui“, – rašoma ministerijos išplatintame pranešime.

Tikslią gaisro priežastį turės nustatyti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento specialistai.

Kadangi degančios padangos išskiria labai daug kenksmingų cheminių medžiagų, pasitelkta kariuomenė, evakuota netoli esanti reabilitacijos ir slaugos ligoninė, artimiausių gyvenamųjų rajonų gyventojams rekomenduota būti namuose, nevesti vaikų į lauką, nuo taršos apsaugoti vandens šaltinius: uždengti šulinius ir nenaudoti jų vandens maistui.

Gaisras vienoje didžiausių naudotų padangų perdirbimo įmonių kilo apie trečią nakties. Pučiant stipriam pietų vėjui, nuodingi dūmai pasklido link artimiausio Miklusėnų gyvenamųjų namų rajono. Gyventojai sako, kad nuodingi dūmai juntami net už keliolikos kilometrų. Jų debesys slenka link Prienų ir Birštono.

„Ryte tai tikrai išsigandau, galvojau, kad Alytuje kokia stichinė nelaimė. Kaip tik neša ant mūsų gyvenvietės. Džiaugėmės, kad mineralinė nustojo rūkti. Sveikatai tai čia nė vienam nepadės. Ir kvėpavimo takų, ir širdies... Aš pati tai migreną turiu, man šie kvapai, man tai nieko gero“, – sako vietos gyventoja.

„Labai stipriai jaučiasi, aš jau nuo keturių valandų neužmigau. Prasta sveikata, man išvis su širdimi, o kai dega, dūmai, prastai jaučiuosi“, – teigė sutiktas vyriškis.

Alytaus ekstremaliųjų situacijų komisija, iš Visuomenės sveikatos centro gavusi rekomendacijas dėl užteršto oro, nutarė evakuoti Reabilitacijos ir sporto centro pacientus.

Sunkiausi, nejudantys ligoniai išvežti į Alytaus apskrities Vinco Kudirkos ligoninę, kiti į vaikų globos namus, kitas įstaigas.

„Pirmiausia pradėjome evakuoti žmones, kurie negali judėti, o toliau evakuojam kitus ligonius, jie išvežami į kitas įstaigas. Mums svarbiausia yra gyventojų saugumas. Informuojame juos, ką jiems daryti, kaip elgtis. Užsidaryti langus, neiti į lauką, užsidaryti šulinius, dėtis respiratorius. Pradėjo trūkti vandens mieste. Ir būtų reikėję gal uždaryti rajoną, bet išsprendėme su vienu vandens telkiniu“, – sakė Alytaus meras Nerijus Cesiulis.

Alytaus miesto gyventojai dėl aitraus kvapo ir tirštų vis dar kylančių dūmų raginami neiti į lauką, užsidaryti langus ir vandens šulinius, nenaudoti jų vandens maistui.

Aplinkos ir oro užterštumą tiria mobilios laboratorijos iš Vilniaus. Pirminius oro taršos rezultatus planuojama skelbti po kelių valandų.

„Taip, manome, kad taip, aišku, reikia atlikti tikslesnius tyrimus ir pasakysime. Dabar ėmėme paviršinių nuotekų mėginį, tai net tas lietaus vanduo, iš jo eina gumos kvapas, jaučiasi“, – teigė specialistai.

Gaisrą gesina ugniagesių komandos iš penkių rajonų. Kada jis bus suvaldytas, kol kas niekas pasakyti negali.

Alytuje degančios įmonės vadovas kol kas atmeta padegimo versiją, turtas buvo draustas

Pasak verslininko, įmonės turtas buvo draustas.

„Šiai minutei, atrodo, negalėčiau pasakyti priežasties, bet ne padegimas. Reikia palaukti dieną, kitą, kada bus galima apžiūrėti infrastruktūrą. Gamybinės patalpos yra 200 metrų ilgio, gamyba yra kairėje pusėje, o gaisras kilo apie 175 metrus nuo gamybos įrengimų“, – teigė įmonės vadovas.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika trečiadienį pranešė, jog kreipėsi į prokuratūrą dėl gaisro Alytuje tyrimo, gavus nepatvirtintų duomenų, jog gaisras Alytuje galėjo būti sukeltas tyčia.

Pasak J. Cicėno, žmonių tuo metu, kada kilo gaisras, įmonės patalpose neturėjo būti.

„Gamyba gaisro metu nevyko. Antroji pamaina pabaigė darbą vidurnaktį, išsivalė įrengimus, išnešė atliekas, kurios susikaupė gamybos metu ir išėjo namo. Žmonių nebuvo tikrai tose patalpose“, – sakė J. Cicėnas.

Įmonės vadovo teigimu, įrengimai nenukentėjo, o galimą žalą vertinti kol kas anksti.

„Anksti dar kalbėti, bet matot, kiek dūmų yra, tai turbūt dešimtimis tūkstančių negalima matuoti. Bet ir ne milijonais. Įvairus turtas buvo draustas įvairiomis formomis, yra įrangos draudimai, mechanizmų, pastatų“, – BNS sakė J. Cicėnas.

Anot įmonės vadovo, įmonė dabartinėse patalpose veikia apie ketverius metus, paskutinį kartą gaisrinės saugos sistemos įmonėje buvo tikrinamos šių metų pradžioje.

Gaisras 2 tūkst. kvadratinių metrų pastate Pramonės gatvėje, Alytuje, kilo trečiadienio naktį. Prašvitus, buvo matyti milžiniškas juodų dūmų debesis.

Dėl gaisro ir galbūt aplinkai bei žmonėms kenksmingų dūmų evakuotas šalia esantis Medicininės reabilitacijos ir sporto centras, taip pat namo darbuotojus paleido aplink esančios įmonės.

Šiuo metu gaisro plitimas sustabdytas, jį gesina didelės ugniagesių pajėgos iš Alytaus ir aplinkinių miestų.

Su gaisru Alytuje kovojama jau 12 valandų: įsitraukė kariuomenė, evakuojama slaugos ligoninė, gyventojai skatinami likti namuose
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt