Lietuvoje

2019.10.16 16:25

Pranckiečiui išsaugojus postą politologai išlieka skeptiški: situacija Seime nepakis – sumaištis bus nuolatinis atributas

Virginijus Savukynas, LRT RADIJO laida „LRT aktualijų studija“, LRT.lt2019.10.16 16:25

Bus lygiai tas pats chaosas, kuris, artėjant rinkimams, tik stiprės. Taip šio Seimo ateitį mato politologas Lauras Bielinis. Jo teigimu, klausimai Seime bus ir toliau sprendžiami, tik neaišku, ar kokybiškai.

Jau ilgą laiką Seime verda aistros dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio. Antradienio vakarą Seime įvyko netikėtas balsavimas dėl galimybės Seimo pirmininkui toliau eiti pareigas. Neeiliniame Seimo posėdyje dalyvavo rekordiškai mažai Seimo narių – vos 11. Trys Seimo nariai pasisakė už V. Pranckiečio atleidimą, septyni buvo prieš ir vienas biuletenis buvo negaliojantis, todėl slaptas balsavimas žlugo, o Seimo pirmininkas išsaugojo postą.

L. Bielinio teigimu, nors V. Pranckietis postą ir išsaugojo, situacija politikoje nepakis ir įtampa išliks. Anot jo, Seime matomas visiškas politinis farsas.

„Bus matomas lygiai tas pats chaosas, kuris, mano manymu, artėjant rinkimams tik stiprės. Politinių santykių prasme visuomenei ir visam politiniam laukui yra primesta problema, vedanti į dviejų asmenų nesusikalbėjimą. Nė vienas iš jų nėra teisus ir nė vienas kaltas – jie abu yra neįvertinę savo galimybių, pozicijos reikšmingumo ir atsakomybės prieš visą valstybę. Naudodamiesi savo politinėmis galiomis jie naudoja jas ne problemoms spręsti, bet tarpusavio aiškinimuisi“, – komentuoja L. Bielinis.

Vertina kaip politinį žaidimą

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Mindaugas Jurkynas teigia į esamą situaciją žvelgiantis iš chronologiškai ankstesnės dimensijos. Anot jo, su R. Karbauskio politikos stiliumi nesutikęs, perėjęs į kitą frakciją ir išlaikęs postą V. Pranckietis parodė, kad gali likti Seimo pirmininku net ir prieštaraudamas R. Karbauskiui.

„Vakarykštis įvykis buvo gudrus procedūrinis žaidimas. [...] R. Karbauskis, pamatęs, kad neturi reikiamų balsų, nutarė boikotuoti ir dėl to šį procedūrinį žaidimą pralaimėjo“, – sako M. Jurkynas.

Vertindamas esamą situaciją, L. Bielinis sako, kad tiek valdantiesiems, tiek opozicijai Seimo pirmininkas tampa savotišku žaislu politiniams žaidimams žaisti.

„Opozicija labai aktyviai naudojosi šiuo posėdžiu, kad parodytų, kokia valdančioji koalicija yra silpna, neprofesionali ir ambicinga. Opozicija taip pat kritikavo ir patį Seimo pirmininką, kuris atėjo iš niekur, tapo antru žmogumi valstybėje, bet nebuvo tam pasiruošęs. Ir valdantieji, ir opozicija čia rinks savo taškus, panaudodami V. Pranckiečio ambicijas arba bandymą išsaugoti poziciją. Jam šioje situacijoje bus sunkiausia“, – tikina L. Bielinis.

Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas Vytautas Dumbliauskas sako, jog V. Pranckietis pasirodė kaip gana geras žaidėjas: „Valdybos posėdžio korta jis sužaidė puikiai. Surengtas balsavimas buvo netikėtas R. Karbauskiui. Jis sutriko, bandė atšaukti parašus ir parodė, kad V. Pranckietis yra politikas, kuris perprato žaidimo Seime taisykles.“

Dirbs nekokybiškai?

L. Bielinio manymu, Seimo pirmininko statuso klausimą reikėtų tobulinti. Jo teigimu, esama situacija demonstruoja, jog nepavyksta išspręsti tokių elementarių dalykų, kai Seimo pirmininkas nustoja būti valdančiųjų atstovu.

„Tas, kuris yra išrenkamas Parlamento vadovu Didžiojoje Britanijoje, tampa virš politiniu ir jam visiškai nesvarbu, kokie vėjai pučia vienoje ar kitoje politinėje grupuotėje. Tas asmuo yra pastatomas už politinių intrigų ribos ir jo užduotis lieka aiški“, – atkreipia dėmesį L. Bielinis.

Paklaustas, kokį mato tolimesnį Seimo darbo scenarijų, L. Bielinis atsako – klausimai bus sprendžiami, tik neaišku, ar kokybiškai.

„Viskas bus vykdoma pagal surašytą tvarkaraštį, bet kokybės prasme, mano manymu, mes turėsime silpnesnius sprendimus. [...] Dabar kiekvienas neteisingai išsakytas žodis išprovokuos kritikos pliūpsnį, o tai reiškia, kad Seimas vis labiau kreips dėmesį ne į sprendžiamą klausimą, o į problemas, kurios bus susietos su to klausimo pateikimo forma ir aplinka. Tie klausimai blaškys dėmesį ir neleis politikams profesionaliau žvelgti į sprendžiamus klausimus“, – teigia V. Bielinis.

Žvelgdamas į ateitį, politologas sako, jog sumaištis bus nuolatinis šio Seimo atributas.

„Taip bus ne todėl, kad įtampa dar tik formuosis, o todėl, kad toks yra šio Seimo charakteris. Didžioji dalis Seime esančių žmonių įprato ne tiek vykdyti racionalią politiką, kiek aiškintis santykius ir netgi sprendžiant rimtus klausimus įžvelgti tam tikras emocijas, leidžiančias sukelti skandalą ir laimėti rinkėjų dėmesį“, – sako L. Bielinis.

M. Jurkynas sutinka, jog emocijų, rietenų ir karštų pasisakymų prieš kameras netrūks, tačiau, jo manymu, vienaip ar kitaip bus sprendžiamos ir problemos.

„Likus metams iki rinkimų tam tikra komunikacinė strategija gali persidėlioti, bus ir emocinių dalykų, tačiau sprendimai dėl, pavyzdžiui, mokestinės aplinkos keitimo, aplinkosaugos ar krašto apsaugos standartų natūraliai bus sprendžiami. Aš manau, kad bus ir to, ir to. Demokratijoje tos rietenos, apeliavimas, netgi švelnios propagandos aspektai yra matomi tam, kad būtų pritraukti rinkėjai“, – pabrėžia M. Jurkynas.

Išsamiau – laidos „Aktualijų studija“ įraše.


Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI