Lietuvoje

2019.10.16 10:33

Karbauskis išplatino pareiškimą: kliuvo ir Pranckiečiui, ir posėdžiui pirmininkavusiai Degutienei

etikos sargai greito sprendimo nežada; atnaujinta 11.03
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.10.16 10:33

„Šitą spektaklį jis (Viktoras Pranckietis – LRT.lt) organizavo, nes žinojo, kad ketvirtadienis būtų buvusi paskutinė diena, kai jis užima tas pareigas“, – rytą po neeilinio Seimo posėdžio, kuriame balsuota dėl V. Pranckiečio likimo pareigose, žurnalistams sakė Ramūnas Karbauskis. Politikas taip pat išplatino pranešimą, kuriame pažėrė kaltinimų ir Seimo pirmininkui, ir konservatorei Irenai Degutienei.

Po antradienio vakarą vykusio posėdžio ir pats Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis, ir Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius kreipėsi į parlamentinę Etikos ir procedūrų komisiją (EPK). Jie siekia, kad posėdis, kuriame spręstas V. Pranckiečio klausimas, būtų pripažintas neteisėtu.

„Jau nestebina tai, kad V. Pranckietis plenarinio posėdžio metu surengia neteisėtą Valdybos posėdį – dėl šio veiksmo į EPK kreipėsi jo paties pavaduotojas. Maža to – šiame Valdybos posėdyje buvo svarstomas vienintelis klausimas – dėl neeilinio Seimo plenarinio posėdžio, kuriame būtų svarstomas Seimo nutarimo projektas dėl Seimo pirmininko atleidimo iš pareigų, sušaukimo“, – išplatintame pranešime rašė R. Karbauskis.

Trečiadienį jis žurnalistams komentavo esą įsitikinta, kad Seimo pirmininką remia septyni žmonės – tiek Seimo narių slaptame balsavime pasisakė už jo likimą pareigose. Tiesa, iš viso jame dalyvavo 11 parlamentarų, todėl balsavimas laikomas neįvykusiu.

„Opozicija dabar atsako už Seimo pirmininką, kreipėmės į EPK, yra daug klausimų, vakar viskas buvo labai šališka“, – teigė R. Karbauskis. Politikui kliūva daugiau nei vienas dalykas. Be to, kad posėdis, pasak jo, buvo surengtas neteisėtai, LVŽS lyderis teigė, kad dar vienas pažeidimas padarytas dėl to, kad V. Pranckietis pats balsavo valdybos posėdyje, nors tai draudžia Viešųjų ir privačių interesų įstatymo nuostatos.

„Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas draudžia asmeniui, dirbančiam valstybinėje tarnyboje, dalyvauti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus arba kitaip paveikti sprendimus, kurie sukelia interesų konfliktą. Tad toks Valdybos posėdžio sušaukimas ir balsavimas pačiam dėl savęs yra neabejotinas įstatyme įtvirtintų normų ir etikos pažeidimas“, – teigė LVŽS frakcijos seniūnas.

Taip pat skaitykite

Dar vienas pažeidimas, anot R. Karbauskio, matytas, kai be balsavimo buvo keičiamas balsų skaičiavimo komisijos narys. Politikas viską vadino spektakliu ir teigė, kad jis antradienį surengtas tik dėl to, kad esą V. Pranckietis žinojo, kad ketvirtadienį būtų užtekę balsų jo nuvertimui. Anot R. Karbauskio, antradienį balsavimas dėl V. Pranckiečio planuotas nebuvo, todėl Seime nebuvo pakankamai „valstiečių“ atstovų. Jis kalbėjo, kad dabar, bent kurį laiką, daugumą Seimo valdyboje turi opozicija, nes Remigijus Žemaitaitis stojo į jų pusę.

„Bet Seimo dauguma nesikeičia. Visi sprendimai bus priimti ir įsivyraus darna Seime. <...> Dabar esminiai klausimai atsakyti, visi Lietuvoje supranta, kad valdančioji dauguma būtų priėmusi ketvirtadienį sprendimą, Seimo pirmininkas taip pasielgė su opozicija tik dėl to, kad balsavimas neįvyktų. Kita vertus, opozicija vakar pasirašydama vietoje mūsų, prisiėmė atsakomybę. Net jei nebus balsavimo artimiausiu metu, mes esame ramūs. Opozicija dabar turi Seimo pirmininką“ – sakė R. Karbauskis.

Kliuvo ir I. Degutienei

Be to, R. Karbauskis kritikos turėjo ir konservatorei, Seimo vicepirmininkei Irenai Degutienei.

„Posėdžiui šališkai pirmininkavusi konservatorė Irena Degutienė atvirai ignoravo Seimo narių prašymus ir neteikė Seimui balsuoti Seimo narių siūlomų klausimų, balsus skaičiavo kitos sudėties, nei buvo Seimo patvirtinta, balsų skaičiavimo komisija. Visa tai prašoma įvertinti Seimo etikų“, – rašoma R. Karbauskio pareiškime.

Pats R. Karbauskis neslepia nusivylimo, kad antradienio vakarą Seime įvyko toks balsavimas, kuris, anot „valstiečių“ lyderio, parodė, kad siekiama ne stabilumo, o priešingų veiksmų

„Vakar opozicija su Seimo pirmininku pademonstravo kaip akivaizdžiai gali būti ignoruojamas Seimo statutas, procedūrų tvarka ir elementari etika, siekiant išsaugoti V. Pranckietį poste. Tenka apgailestauti, kad asmenys, viešai deklaruojantys stabilumo valstybėje ir Seimo darbe būtinybę, iš tiesų kursto ir deda pastangas, kad artimiausiu metu vyktų priešingi procesai“, – pareiškime dėstė R. Karbauskis.

Matulas greito sprendimo nežada

Nors ir R. Karbauskis, ir Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius kreipėsi į EPK, jai vadovaujantis konservatorius Antanas Matulas žurnalistams sakė, kad greito sprendimo tikėtis nereikėtų.

„Kadangi turime dar vieną skundą, pasirašyta R. Karbauskio, dėl vakar dienos posėdžio, tai mūsų įprasta komisijos nagrinėjimo tvarka turėtų būti tokia – teikiu, berods, penkis naujus klausimus, komisija turėtų apsispręsti, ar juos nagrinėti. <...> Mes priimsime sprendimą dėl nagrinėjimo, jei nagrinėsime, paskirsime išvadų rengėjus ir sprendimas šiandien (trečiadienį – LRT.lt) nebus priimtas“, – kalbėjo A. Matulas.

Tiesa, jei EPK dauguma nutars, gali būti taikoma skubos tvarka, tačiau A. Matulas sakė, kad šie klausimai skubos tvarka neturėtų būti nagrinėjami, nes taip gali atsirasti klaidų.

LRT.lt primena, kad daug aistrų sukėlęs mūšis dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio antradienį parlamente baigėsi pastarojo triumfu. Valdantieji siekė atstatydinti parlamento vadovą iš pareigų, tačiau šis jų planas žlugo – slapto balsavimo metu V. Pranckiečiui pavyko išsaugoti savo postą.

Seimo posėdžiui pirmininkavusi Irena Degutinė pranešė, kad slaptame balsavime dalyvavo vos 11 parlamentarų: „už“ V. Pranckiečio atleidimą pasisakė 3 politikai, prieš buvo 7. Vienas biuletenis – negaliojantis. LRT.lt primena, kad Seimo pirmininko atleidimui reikėjo ne mažiau kaip 71 balso „už“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt