Lietuvoje

2019.10.16 06:35

Politologas: balsuota ne už Pranckietį, o parodytos Karbauskiui jo įtakos ribos

Vilpišauskas: Seimo pirmininko istorijoje taškas dar nepadėtas
LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.10.16 06:35

Pavakarę paprastai apsnūstančiame Seime antradienį veiksmas rutuliojosi tokiu tempu, kad sekti įvykius buvo sunku net vietoje dirbantiems žurnalistams.

Pusšimtis „valstiečių“ pasirašė „už“ iniciatyvą atstatydinti Seimo pirmininką, pastarasis sušaukė neeilinį Seimo posėdį. Vėliau tie pasirašę „valstiečiai“ puolė masiškai parašus atsiiminėti. Tuomet tušinukus išsitraukė ir procese iš pradžių nė neketinusi dalyvauti opozicija. Retas atvejis – dauguma balsavo „kojomis“ ir Viktoras Pranckietis liko poste.

Apie politinius įvykius „Dienos temoje“ – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Ramūnas Vilpišauskas ir dr. Kęstutis Girnius.

Gudravo visos pusės

Politikos apžvalgininkas R. Vilpišauskas sako, kad šioje istorijoje dar negalima dėti taško. Anot jo, V. Pranckiečio atstatydinimo procedūroje gudravo visos pusės.

„Ne tik p. Karbauskis gudrauja, bet ir opozicijos nemaža dalis. (...) Tik, skirtingai negu tai darė R. Karbauskis, nemanau, kad jie balsavo „už“ poną Pranckietį, o už tai, kad parodytų R. Karbauskiui jo įtakos ribas. Mano nuomone, lygiai taip pat V. Pranckietis žaidžia politinius spektaklius“, – sako R. Vilpišauskas.

Apibendrinant galima pasakyti, anot politologo, kad ši Seimo dauguma yra labai trapi, o Seimo pirmininkas neturi jos paramos. Savo ruožtu, K. Girnius sako, kad nereikėtų žvelgti pesimistiškai.

R. Vilpišausko teigimu, nuo šiol Seimo pirmininkas – pats sau žaidėjas. Anot jo, tiek opozicija, tiek valdantieji arba jo naudojosi, arba suvedinėjo asmenines sąskaitas.

„Nelabai kam iš tiesų rūpi Seimo pirmininkas kaip politinė figūra, deja. Čia, manau, jis tapo tokių politinių sankirtų dalyviu. Žinoma, jis pats yra aiškiai suinteresuotas likti šioje pozicijoje. Tikriausiai, kituose rinkimuose tikisi dalyvauti vienmandatėje apygardoje.

Elgiasi taip, kaip ir dauguma Seime – kiekvienas naudoja šią situaciją galvodamas apie artėjančius Seimo rinkimus“, – teigia R. Vilpišauskas.

K. Girnius pabrėžia, kad nors Lietuvoje nuolat kartojama, kad Seimo pirmininkas yra antras žmogus šalyje, tai jau seniai netiesa.

„Iki tol, kol rinkimus laimėjusios partijos vadovas netaps Seimo pirmininku, (...) tai ta pozicija faktiškai liks pastumdėle“, – sako K. Girnius.

Seimo fronte nieko naujo?

V. Pranckietis tikisi, kad Ramūnas Karbauskis padovanojo ramybę ir jau ketvirtadienį bus galima spręsti rimtesnius klausimus, pavyzdžiui, biudžeto projektą. Vis dėlto, anot R. Vilpišausko, sunku pasakyti, ar R. Karbauskis viską taip paprastai paliks.

„Sunku pasakyti, ar jis toliau neieškos būdų kaip grįžti prie šio klausimo. Bet bent pusmečiui, galima manyti, kad situacija gali išlikti tokia, kokia yra.

Bet, manau, kad Seimo veikla ir toliau išliks gana komplikuota ir visi likę metai iki rinkimų veikiausiai bus pilni tokių nedidelių viešųjų ryšių, o labiausiai kovų, nukreiptų į artėjančius Seimo rinkimus, – pažeminti oponentus, iškelti save, keisti pozicijas“, – vardija politologas.

„Kitaip sakant, nieko naujo“, – antrina jam K. Girnius.

Plačiau žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“ su žurnaliste Rasa Tapiniene:

Dienos tema. Politologas Ramūnas Vilpišauskas: Pranckiečio istorijoje taškas dar nepadėtas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt