Lietuvoje

2019.10.15 22:14

Aklieji – socialiniame užribyje: stringa ne tik informacijos pasiekiamumas, bet ir reabilitacija

Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.15 22:14

Antradienį minima Pasaulinė baltosios lazdelės diena. Lietuvoje gyvenantys regos negalią turintys žmonės neslepia, kad jų socialinė atskirtis nemažėja – stringa elementarios informacijos prieinamumas, o paslaugos, galinčios padėti integruotis, vis dar perkamos viešųjų pirkimų būdu.

Lietuvoje maždaug pusantro šimto tūkstančių regos negalią turinčių žmonių gyvena tarsi rūke. Pavyzdžiui, galimybė pasinaudoti internetu jiems sunkiai įveikiama užduotis. Programuotoju dirbantis nuo gimimo aklas Justinas sako, net jis ne visada susigaudo puslapiuose, pritaikytuose regos negalią turintiems asmenims.

„Atidaro lrs (Lietuvos Respublikos Seimas – LRT.lt past.) puslapį ir neregys susiduria su problema. Nėra apibūdinti paveikslėliai ir mes nežinom, mes praleidžiam svarbią informaciją, ar ne“, – sako elektroninės aplinkos pritaikymo specialistas, programuotojas Justinas Kilčiauskas.

Vis dar reikalinga pagalba

Testuota daugiau nei pusantro tūkstančio internetinių viešojo sektoriaus svetainių. Rezultatas – vos 60 iš jų pritaikytos neįgaliesiems, o tinkamai veikia vos dešimtadalis. Prieš 8-erius metus Europos Sąjunga (ES) ratifikavo Jungtinių Tautų (JT) konvenciją, pagal kurią jau kitais metais turi būti įdiegti bent minimalūs standartai, kurie garantuotų pilietines, socialines ir ekonomines neįgaliųjų teises. Tačiau šiandien neregiai sunkiai be reginčiųjų pagalbos gali parašyti prašymą „Sodrai“, užpildyti deklaraciją ar tiesiog nusipirkti bilietą.

„Tarkim galiu atidaryti tą patį traukinio bilietą. Turėčiau lengvai įsigyti elektroninį bilietą, tačiau to padaryti negalima. Galiu lengvai pasirinkti iš kur, bet turiu pereiti visą sąrašą, kad galėčiau pasirinkti į kur“, – pasakoja vaikinas.

Stringa ir reabilitacija

Stringa ne tik elementarios informacijos pasiekiamumas, bet ir reabilitacija. Pavyzdžiui, apakusiam žmogui prisitaikyti prie aplinkos galima padėti tik tada, kai tokia paslauga nuperkama viešųjų pirkimų būdu.

„Jeigu tu apanki, turi sėdėti namuose, kol bus paskelbtas viešųjų pirkimų konkursas, jį laimi mažiausios kainos kriterijus. Ar jūs norėtumėte, kad jus operuotų chirurgas, parengtas pagal mažiausios kainos kriterijų? Konkursus laimi tik knygose apie neregius pasiskaitę – pamato neregius, išsigąsta ir tada klausia, ką mums daryti?“ – situaciją apibūdina Aklųjų ir silpnaregių sąjungos pirmininko pavaduotoja Ramunė Balčikonienė.

Kad silpnaregių ir aklųjų integracija netinkama valdžia sutinka, tačiau kol kas konkretūs sprendimai stringa kabinetuose.

„Kas keletą mėnesių darom analizę, pristatom visoms ministerijoms, kaip švietimas, sveikata ir visi kiti yra prisitaikę patalpas. Ir prašom, kad pateiktų sprendimus, kaip jų patalpos ir programos būtų pritaikytos žmonėms su negalia“, – teigia Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras.

Ministras artimiausiu metu nežada ir geresnio reabilitacijos paslaugų prieinamumo – esą dabartinės tvarkos keisti neleidžia teisės aktai.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 29.48 min.:

Panorama. Viktoras Pranckietis išsaugojo Seimo pirmininko postą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt