Lietuvoje

2019.10.15 19:36

Valdančiųjų planas sužlugo – Pranckietis toliau vadovaus Seimui

balsavo vos 11 parlamentarų
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.10.15 19:36

Daug aistrų sukėlęs mūšis dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio antradienį parlamente baigėsi. Valdantieji siekė atstatydinti parlamento vadovą iš pareigų, tačiau šis jų planas žlugo – slapto balsavimo metu V. Pranckiečiui pavyko išsaugoti savo postą.

Seimo posėdžiui pirmininkavusi Irena Degutinė pranešė, kad slaptame balsavime dalyvavo vos 11 parlamentarų: „už“ V. Pranckiečio atleidimą pasisakė 3 politikai, prieš buvo 7. Vienas biuletenis – negaliojantis. Taigi, slaptas balsavimas žlugo.

LRT.lt primena, kad Seimo pirmininko atleidimui reikėjo ne mažiau kaip 71 balso „už“.

Valdantieji Seimo nutarimą su iniciatyva atstatydinti Seimo pirmininką V. Pranckietį parlamento pirmininko pirmajai pavaduotojai Rimai Baškienei įteikė antradienį. Po pareiškimu pasirašė 53 parlamentarai.

„Konstatuojama, kad Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, žinodamas apie Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų darbo bei partijos „Tvarka ir teisingumas“ 2019 m. gegužės 30 d. pasirašytą Memorandumą, prie kurio pakviesta prisijungti ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga, ir jame išreikštą partijų siekį suburti valdančiąją koaliciją, sistemingai veikė prieštaraudamas Memorandumo nuostatoms bei kenkdamas šių partijų koalicijos ir ja pagrįstos valdančiosios daugumos formavimuisi Lietuvos Respublikos Seime ir dėl to prarado pasitikėjimą, vadovaudamiesi Seimo statuto 217 straipsnio nuostatomis pareiškiame, kad siūlome Seimui atleisti iš pareigų Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį“, – teigiama Seimo nutarime dėl V. Pranckiečio atstatydinimo.

V. Pranckietis paragino valdančiuosius jo atstatydinimo klausimą spręsti nedelsiant, tai yra jau antradienį, o ne ketvirtadienį, kaip buvo planuota anksčiau. Galiausiai Seimo valdyba nutarė, kad Seimo pirmininko atstatydinimo klausimas bus sprendžiamas antradienio vakarą, neeilinio Seimo plenarinio posėdžio metu.

„Valstiečiai“ antradienio popietę ėmė atsiiminėti parašus nuo dokumento, kuriuo siekiama inicijuoti V. Pranckiečio atstatydinimą, siekdami, kad balsavimas neįvyktų. Tiesa, opozicinės parlamento frakcijos parodė savo iniciatyvą ir ėmė pasirašinėti po tuo pačiu dokumentu, siekdami, kad balsavimas dėl V. Pranckiečio likimo Seimo pirmininko poste vis dėlto įvyktų.

Galiausiai neeilinio Seimo plenarinio posėdžio metu valdantieji išėjo iš salės ir nedalyvavo V. Pranckiečio atstatydinimo procedūroje. Valdantieji tikina, kad šis posėdis yra neteisėtas.

LRT.lt primena, kad šiemet performavus valdančiąją koaliciją, Seimo pirmininko postas, kaip numatyta koalicijos sutartyje, buvo perleistas „socialdarbiečiams“. Nepaisant to, dabartinis Seimo pirmininkas V. Pranckietis savo noru iš pareigų nesitraukia.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis R. Karbauskis ne kartą minėjo, kad V. Pranckietis turi trauktis ir vykdyti koalicinius susitarimus. V. Pranckietis, jam grasinant pašalinimu iš partijos dėl to, kad šis nesitraukia iš Seimo pirmininko pareigų, pats pasitraukė iš LVŽS gretų.

R. Karbauskis teigė, kad „valstiečiai“ turi sulaukti, kol visi koalicijos partnerių atstovai Seime sugrįš iš komandiruočių – tam, kad valdantiesiems užtektų balsų parlamento vadovo nuvertimui. Pats V. Pranckietis tai vadina šantažu ir asmeninėmis R. Karbauskio ambicijomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt