Lietuvoje

2019.10.15 19:01

Karbauskis: esu tikras, kad šis posėdis bus pripažintas neteisėtu

atnaujinta 19.20
Milena Andrukaitytė, BNS2019.10.15 19:01

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vadovas Ramūnas Karbauskis įsitikinęs, kad antradienio vakarą sušauktas nenumatytas posėdis dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atstatydinimo bus pripažintas neteisėtu, kaip ir jame priimti sprendimai.

„Šiandien mes sužinojome, kas remia Seimo pirmininką, sužinojome, kad Seimas turi daugumą Seimo narių, kurie pasiruošę jį pakeisti, bet turime faktą, kad padaryta viskas, kad Seimo dauguma neturėtų progos demokratiniu būdu slaptame balsavime to padaryti. Aš esu tikras, kad šis posėdis bus pripažintas neteisėtu ir mes grįšime prie procedūrų“, – antradienį žurnalistams sakė R. Karbauskis.

Jo teigimu, dėl to valdantieji paliko posėdžių salę.

Parlamento vadovo V. Pranckiečio iniciatyva Seimo valdyba antradienį sušaukė nenumatytą plenarinį posėdį dėl jo atstatydinimo, nors valdantieji šį balsavimą planavo ketvirtadienį, tikėdamiesi surinkti reikiamus balsus. Seimo pirmininko atstatydinimui reikia, kad už tai balsuotų ne mažiau kaip 71 Seimo narys.

„Valstiečiai“ ginčija Seimo valdybos posėdžio teisėtumą, nes jis vyko plenarinio posėdžio metu ir negalėjo dalyvauti jam pirmininkavęs Seimo vicepirmininkas „valstietis“ Arvydas Nekrošius. Dėl to kreiptasi į Etikos ir procedūrų komisiją.

„Etikos ir procedūrų komisija svarstys klausimą dėl posėdžio teisėtumo, ir aš manau, kad sprendimas akivaizdus. Šiandien keli dalykai tapo aiškūs, pirmas dalykas, kad opozicija remia Seimo pirmininką, antra – Seimo pirmininkas žino, kad mes turime balsų dėl jo atstatydinimo, nes jei jis to nežinotų, mes šito spektaklio nebūtume matę“, – kalbėjo R. Karbauskis.

„Valstiečių“ vadovas neabejojo, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisijos sprendimas bus palankus valdantiesiems – komisijoje jie turi daugumą.

„Skirtingai nuo šito posėdžio vedimo, kuriame Seimo pirmininkas pasirūpino, kad jį vestų konservatorių atstovė (Irena Degutienė – BNS), Etikos ir procedūrų komisijoje valdančioji dauguma turi daugumą. Iš tikrųjų sprendimų taip, kaip dabar primetinėjama salėje, niekas negalės primetinėti“, – tvirtino R. Karbauskis.

Nepaisant valdančiųjų priekaištų, Seimo posėdis vyksta – pateiktas nutarimo projektas dėl Seimo pirmininko V. Panckiečio atstatydinimo.

Nutarimo projekte dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu pagrindinis priekaištas parlamento vadovui – kenkimas sudaryti dabartinę valdančiąją koaliciją.

„Pagrindinis motyvas ir argumentas – V. Pranckietis, žinodamas apie Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos bei partijos „Tvarka ir teisingumas“ 2019 metų gegužės 30 dieną pasirašytą memorandumą, prie kurio pakviesta prisijungti ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, ir jame išreikštą partijų siekį kurti valdančiąją koaliciją, sistemingai veikė prieštaraudamas memorandumo nuostatoms bei kenkdamas partijų koalicijos ir ja pagrįstos valdančiosios daugumos formavimuisi Seime ir dėl to prarado pasitikėjimą“, – iniciatorių raštą perskaitė „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis.

Jis pats nebepriklauso valdančiajai daugumai, tačiau buvo pasirašęs po projektu – dėl to turėjo galimybę dokumentą pristatyti kaip iniciatorius.

Klausimą valdybai perkėlus į antradienį, valdančiųjų atstovai bandė išvengti balsavimo dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu atsiimdami parašus, tačiau teikimą tuomet pasirašė opozicijos atstovai.

„Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis tvirtina, kad tokie manevrai rodo, jog V. Pranckietis neturi daugumos palaikymo Seime.

„Jie žinojo, kad mes ketvirtadienį balsuosim, kad mums užteks balsų, ir viskas sustojo į savo vietas – Seimo pirmininkas atstovauja opozicijai, opozicija daro viską, kad jis išliktų, ir dabar visuomenė žino, kad Seimo pirmininko neremia dauguma, nes jis tokio spektaklio nebūtų žaidęs, jei būtų nesupratęs, kad ketvirtadienis bus jo paskutinė darbo diena Seimo pirmininko pozicijoj“, – BNS sakė „valstiečių“ vadovas.

Pirminį dokumentą dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu iš pradžių buvo pasirašę 42 „valstiečiai“, penki „socialdarbiečiai“, trys frakcijos „Lietuvos gerovei“ atstovai, du Mišrios Seimo narių grupės nariai ir vienas Lenkų rinkimų akcijos narys. Valdantiesiems atšaukus parašus, dokumentą pasirašė kelios dešimtys opozicinių konservatorių, liberalų ir socialdemokratų.

Opozicijos atstovai sakė po iniciatyva pasirašę norėdami, „kad šitas cirkas baigtųsi kuo greičiau“.

„Kadangi daugumos jau 38 atstovai atsiėmė parašus matydami, kad užlipo ant grėblio, kurį patys numetė, nebegalėdami pakeisti įvykių eigos, pabandė desperatišką bandymą atsiimti parašus. Norėdami, kad šitas cirkas baigtųsi kuo greičiau, mes nuėjome ir pasirašėme po iniciatyva, kad ta procedūra šiandien būtų užbaigta“, – antradienį žurnalistams sakė Seimo opozicijos lyderis socialdemokratas Julius Sabatauskas.

„Valstiečiai“ V. Pranckietį kelis mėnesius ragino trauktis iš pareigų, nes pagal koalicijos partnerių susitarimą Seimo pirmininko postas turėtų atitekti „socialdarbiečiams“.

V. Pranckietis nesutinka trauktis pats, tvirtindamas, kad jo atstatydinimo siekia tik „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis, kerštaudamas už neklusnumą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt