Lietuvoje

2019.10.15 17:36

Karbauskis: įvyko tai, ko aš keisčiausiose svajonėse negalėjau matyti

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.10.15 17:36

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis stebisi Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, kuris antradienį paprašė balsavimo dėl jo atstatydinimo parlamente, elgesiu. „Valstiečiams“ atsiėmus parašus dėl iniciatyvos atleisti iš pareigų Seimo pirmininką, po dokumentu pasirašė opozicijos atstovai, tačiau „valstiečių“ lyderis tikino, kad balsavimas antradienio vakarą neįvyks.

R. Karbauskis žurnalistams antradienio vakarą priminė, kad valdantieji dėl V. Pranckiečio astatydinimo balsuoti Seime planavo ketvirtadienį, tačiau šiuos planus sujaukė pats V. Pranckietis. LVŽS lyderio manymu, Seimo pirmininkas tiesiog žinojo, kad antradienio vakarą balsų valdantiesiems jį nuversti neužteks.

„Seimo pirmininkas, supratęs, kad vis dėlto ketvirtadienis matyt bus paskutinė jo darbo diena tam poste, nutarė padaryti viską, kad tai nepavyktų. Ką reikėjo daryti, tą jis ir padarė. Jis puikiai supranta, kad šiandien, kaip ir praėjusią savaitę, nėra užtektinai balsų. Jis desperatiškai puolė kviesti balsuoti visus, mes atsiėmėme parašus dėl to, kad iš tikrųjų tas klausimas šiandien nebūtų svarstomas, nes fiziškai nėra 71 Seimo nario.

Jeigu šnekėti apie tai, kas po to įvyko, tai ko aš net keisčiausiose svajonėse negalėjau matyti, numatyti, tai yra konservatoriai paėmė ir pasirašė (dokumente, kuriuo siekiama atstatydinti V. Pranckietį – LRT.lt)“, – kalbėjo R. Karbauskis.

„Valstiečių“ pirmininko manymu, konservatoriai, pasirašę dokumente dėl iniciatyvos atleisti iš pareigų Seimo pirmininką, prisiėmė „absoliučią atsakomybę“.

„Seimo pirmininkas atstovauja opozicijai. Įdomu, kiek ilgai Seimo opozicija šitą žaidimą žais“, – savo išvadą pateikė R. Karbauskis.

„Tai yra demokratijos įžeidimas, nes Seimo dauguma ruošiasi demokratiniu būdu ketvirtadienį priiminėti sprendimą, o opozicija savo parašais daro taip, kad Seimo dauguma negalėtų įgyvendinti. Jie juk žino, kad kai kurie žmonės fiziškai net užsienyje yra ir jie grįžta tik šiandien, vėlai vakare“, – apie opozicijos veiksmus kalbėjo R. Karbauskis.

Jis teigė, kad valdantieji ragina elgtis taip, kaip „leidžia Seimo procedūros“.

„Dabar nepasakosiu, nes nereikia duoti pasiruošti opozicijai. [...] Balsavimas šiandien neįvyks. Jis įvyks tada, kada įvyks“, – tai, kad valdantieji žada sužlugdyti balsavimą dėl Seimo pirmininko atstatydinimo, patvirtino R. Karbauskis.

Valdantieji Seimo nutarimą su iniciatyva atstatydinti Seimo pirmininką V. Pranckietį parlamento pirmininko pirmajai pavaduotojai Rimai Baškienei įteikė antradienį. Po pareiškimu pasirašė 53 parlamentarai.

LRT.lt primena, kad Seimo pirmininko atleidimui reikia ne mažiau kaip 71 balso „už“.

„Konstatuojama, kad Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, žinodamas apie Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų darbo bei partijos „Tvarka ir teisingumas“ 2019 m. gegužės 30 d. pasirašytą Memorandumą, prie kurio pakviesta prisijungti ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga, ir jame išreikštą partijų siekį suburti valdančiąją koaliciją, sistemingai veikė prieštaraudamas Memorandumo nuostatoms bei kenkdamas šių partijų koalicijos ir ja pagrįstos valdančiosios daugumos formavimuisi Lietuvos Respublikos Seime ir dėl to prarado pasitikėjimą, vadovaudamiesi Seimo statuto 217 straipsnio nuostatomis pareiškiame, kad siūlome Seimui atleisti iš pareigų Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį“, – antradienį, rytinio plenarinio posėdžio metu, dokumento tekstą pagarsino R. Baškienė.

Vėliau pats V. Pranckietis stojo į Seimo tribūną ir paragino valdančiuosius jo atstatydinimo klausimą spręsti nedelsiant, tai yra jau antradienį, o ne ketvirtadienį, kaip buvo planuota anksčiau. Galiausiai Seimo valdyba nutarė, kad Seimo pirmininko atstatydinimo klausimas bus sprendžiamas antradienio vakarą, neeilinio Seimo plenarinio posėdžio metu.

„Valstiečiai“ antradienio popietę ėmė atsiiminėti parašus nuo dokumento, kuriuo siekiama inicijuoti V. Pranckiečio atstatydinimą, siekdami, kad balsavimas neįvyktų. Tiesa, opozicinės parlamento frakcijos parodė savo iniciatyvą ir ėmė pasirašinėti po tuo pačiu dokumentu, siekdami, kad balsavimas dėl V. Pranckiečio likimo Seimo pirmininko poste vis dėlto įvyktų.

LRT.lt primena, kad šiemet performavus valdančiąją koaliciją, Seimo pirmininko postas, kaip numatyta koalicijos sutartyje, buvo perleistas „socialdarbiečiams“. Nepaisant to, dabartinis Seimo pirmininkas V. Pranckietis savo noru iš pareigų nesitraukia.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis ne kartą minėjo, kad V. Pranckietis turi trauktis ir vykdyti koalicinius susitarimus. V. Pranckietis, jam grasinant pašalinimu iš partijos dėl to, kad šis nesitraukia iš Seimo pirmininko pareigų, pats pasitraukė iš LVŽS gretų.

R. Karbauskis teigė, kad „valstiečiai“ turi sulaukti, kol visi koalicijos partnerių atstovai Seime sugrįš iš komandiruočių – tam, kad valdantiesiems užtektų balsų parlamento vadovo nuvertimui. Pats V. Pranckietis tai vadina šantažu ir asmeninėmis R. Karbauskio ambicijomis.