Lietuvoje

2019.11.10 14:16

Nelegaliai rašomi baigiamieji darbai: baudos sulauks ne tik užsakovai, bet ir rašytojai

Šarūnas Dvareckas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.11.10 14:16

Pastebima, kad baigiamuosius rašto darbus siūlantys asmenys dirbdami nelegaliai susikrauna nemažas sumas pinigų. Nors anksčiau už svetimų darbų naudojimą studentai sulaukdavo griežtų sankcijų iš universiteto, nuo šiol jiems grės ir administracinė bauda. Svarbu tai, kad jos sulauks ne tik paslaugą perkantys, bet ir ją siūlantys žmonės.

Kauno technologijos universiteto (KTU) Studentų reikalų departamento direktorė Kristina Skučienė LRT RADIJUI sako, kad visos aukštosios mokyklos turi išvien siekti, kad mokyklose nebūtų galima nusirašinėti.

Maždaug 500 eurų už parašytą bakalauro darbą. Šiandien tokia suma, atskaičius mokesčius, prilygsta vos ne minimaliam šalies atlyginimui. Tačiau studentai, patys nesivarginantys rašyti baigiamųjų darbų, moka ir daugiau – priklausomai nuo specialybės ir temos sudėtingumo.

Socialiniame tinkle „Facebook“ įrašius raktažodžius „kursinis darbas“, „bakalauras“ galima rasti ne vieną grupę, kurioje vadinamieji korepetitoriai siūlo savo paslaugas. Pavyzdžiui: „Jei reikia greitai ir kokybiškai parašyto mokslinio darbo, kreipkis. Esu socialinių mokslų magistrė. Rašau įvairius mokslinius darbus: referatus, kursinius, bakalaurinius ir magistrinius.“

Už bakalauro darbą moteris prašo nuo 400 eurų. Už magistro darbą studentai gali sumokėti ir per 600 eurų. Kad studentų negąsdina net griežtos sankcijos (pavyzdžiui, galimybė būti išmestam iš aukštosios mokyklos be teisės kelerius metus grįžti), sutinka ir patys universitetai. Erikas Jankūnas iš Vilniaus universiteto (VU) taip pat sutinka, kad rašto darbų perkama daugiau. Pasak jo, šiandien į pagalbą universitetams įsitraukia ir teisėsauga. Tačiau jei darbas yra ne plagiatas, o parašytas kito žmogaus, įvertinti gali tik patys dėstytojai.

„Suteikti pagrindą kažkokiems įtarimams yra gana subjektyvus reikalas. Kažkokio vieno mechanizmo nėra. Aišku, akivaizdžiausiai pagaunami darbai yra plagiatas“, – sako E. Jankūnas. Anot jo, VU naudoja darbų atpažinimo sistemą, kuri leidžia nustatyti, ar darbas buvo plagijuotas. Sistema išanalizuoja studento darbą iki gynimo. Tokiu būdu tikrinama, ar jis neatitinka kitų darbų. Jei sutapimų yra, informuojamas dėstytojas.

„Pirmiausia darbo neleidžiama gintis. Yra sustabdoma visa procedūra,“ – sako VU Senato Studijų komiteto narys. Pasak jo, jei studentui neleidžiama gintis baigiamojo darbo, analizuojama, kas yra blogai, studentas negali baigti studijų, jis pašalinamas iš universiteto.

Kauno technologijos universiteto (KTU) atstovai sako, kad studentai nuolat ieško originalių būdų, kaip apeiti sistemą. O ir pati sistema negali parodyti, kad darbas yra pirktas iš kito žmogaus. „Nėra taip, kad pasikliaujame tik kompiuterinėmis programomis. Profesionalūs dėstytojai, būna, studento darbe atpažįsta net savo rašytus ar skaitytus tekstus“, – sako KTU Studentų reikalų departamento direktorė Kristina Skučienė.

Anot K. Skučienės, KTU yra laikomasi griežtų etikos reikalavimų, tad jiems nusižengęs studentas gali būti šalinamas iš universiteto. „Būdas kuo lengviau pasiekti rezultatą studentus labai masina. Visi universitetai turime siekti, kad nei universitetuose, nei kolegijose nebūtų galima nusirašinėti, kad tai nebūtų toleruojama. Bet kokia nesąžiningumo forma. Negalima leisti, kad tarp studentų sklandytų garsas, jog viename universitete yra lengviau, negu kitame“, – teigia K. Skučienė.

Nuo šių metų Administracinių nusižengimų kodekse numatomos baudos tiek pirkėjams, tiek ir pardavėjams. „Tai svyruoja maždaug nuo 150 iki 300 eurų. Pačioms aukštosioms mokykloms tokia norma nebūtų taikoma. Baudžiami būtų pardavėjai ir perkantieji tokias paslaugas, – sako Švietimo, mokslo ir sporto ministro patarėjas Andrius Zalitis. – Jeigu tu dirbi įmonėje ir ji žino, kad tu parašysi darbą, o tą darbą studentas panaudos kaip savą, tai tau gresia bausmė, o taip pat studentui, kuris, nešdamas ne savo parašytą darbą, žino, kad daro nusižengimą.“

Nors nusirašinėjimo, plagijavimo ir darbų pirkimo mastai po truputį mažėja, A. Zaličio teigimu, tam įtakos turi ne tik baudos, bet ir visuomenės sąmoningumas.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.