Lietuvoje

2019.10.15 17:59

Mūšis dėl Pranckiečio Seime: emocijų pliūpsnis, parašų kova ir palikę salę valdantieji

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.10.15 17:59

Parlamentas antradienį neeilinio Seimo plenarinio posėdžio metu ėmėsi valdančiųjų iniciatyvos atstatydinti iš pareigų Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį. Galiausiai apie 20 val. paaiškėjo, kad valdančiųjų planas sužlugo – V. Pranckietis toliau vadovaus Seimui.

V. Pranckietis lieka poste

Papildyta 19.54 val.

Valdantieji siekė atstatydinti parlamento vadovą iš pareigų, tačiau šis jų planas žlugo – slapto balsavimo metu V. Pranckiečiui pavyko išsaugoti savo postą.

Seimo posėdžiui pirmininkavusi I. Degutinė pranešė, kad slaptai balsovo vos 11 parlamentarų: už V. Pranckiečio atleidimą pasisakė 3 politikai, prieš buvo 7. Vienas biuletenis – negaliojantis.

Valdantieji Seimo nutarimą su iniciatyva atstatydinti Seimo pirmininką V. Pranckietį parlamento pirmininko pirmajai pavaduotojai Rimai Baškienei įteikė antradienį. Po pareiškimu pasirašė 53 parlamentarai.

Urbšys: šio farso režisierius niekaip negali išaugti iš „Agrokoncerno“ vadovo kostiumo

Papildyta 19.20 val.

Po pasisakymų ir diskusijų Seime Seimo nariai susirinko į slaptą balsavimą

Papildyta 19.13 val.

Mišrios Seimo narių grupės narys Povilas Urbšys teigė besijaučiantis politinio farso įkaitu. Anot jo, itin svarbu įvardinti, kas yra šio farso režisieriumi.

„Akivaizdu, kad žmonių akyse atrodome esantys to paties teatro ar spektaklio veikėjai. [...] Šio farso režisierius niekaip negali išaugti iš „Agrokoncerno“ vadovo kostiumo“, – kaltinimus R. Karbauskiui metė P. Urbšys.

Jis kreipėsi į ištuštėjusią Seimo plenarinių posėdžių salę, džiaugdamasis, kad esą likę parlamentarai gina patį parlamentą.

„Tai nėra vieno pono institucija. Seimas nėra „Agrokoncerno“ padalinys. Nors Jūsų ir mažai, bet Jūs parodote, kas tiesa nėra kiekybinė sąvoka“, – pažymėjo P. Urbšys

P. Urbšiui pritarė Seimo opozicijos lyderis, socdemas Julius Sabatauskas. Anot jo, valdančiųjų veiksmai, siekiant atstatydinti Seimo pirmininką V. Pranckietį, rodo jų krizę.

„Dabartinę situaciją pavadinčiau valdančiųjų politine krize“, – pabrėžė J. Sabatauskas. Jis pažymėjo, kad valdantieji, į dėmesio centrą pastatydami V. Pranckietį, pamiršta apie tokius svarbius darbus, kaip kitų metų biudžeto projektas.

„Priminsiu – opozicija šiam farse nedalyvaus. Bet esame čia todėl, kad pabaigtume tą farsą“, – patikino socdemas.

Socialdemokratas Algirdas Sysas savo ruožtu tikino, kad ir pats V. Pranckietis, vadovaudamas Seimui, ne kartą klydo.

„Manau, kad Seimui būtų naudingiau, kad prie vairo stovėtų kitas žmogus ir anksčiau stovėtų“, – akcentavo A. Sysas. Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen linkėjo valdantiesiems savo energiją nukreipti į kitus klausimus, pavyzdžiui, į kitų metų biudžeto tvirtinimą.

Papildyta 18.58 val.

V. Pranckietis, atsakinėdamas į Seimo narių klausimus, tikino, kad, nors ir paliko „valstiečių“ partiją, vis tiek mano, kad partijos yra demokratijos gėris.

„Kiekvienu atveju sakau, kad partijos yra demokratijos gėris. Jos negali būti vieno asmens partijos. [...] Pokyčiai ir partinėje veikloje turėtų būti“, – tikino V. Pranckietis.

Konservatorius S. Jovaiša tikino, kad V. Pranckietis antradienį drąsiai pats padėjo galvą ant ešafoto. Jis klausė, ar V. Pranckietis, jei atlaikys balsavimą, dar pusmetį toliau galės vadovauti Seimui be valdančiųjų paramos.

„Manau, kad normalios demokratijos galva buvo padėta ant ešafoto“, – replikavo V. Pranckietis ir pridūrė, kad yra pasiruošęs Seimui vadovauti ir toliau.

Tiesa, V. Pranckietis pripažino, kad iki šiol dirbti parlamento vadovo darbą nebuvo lengva.

„Aš nesu opozicija. Aš esu „už“ Vyriausybės programą ir jos įgyvendinimą. Tiems dalykams, kurie yra pozityvūs, mes turime normalią daugumą, o bandymas uždėti ranką ant Seimo valdybos darbo nepavyko vieną kartą, nepavyko ir šiandien. To neleisime. Valdyba yra bendras mūsų visų pirmininkas. O dėl to darbo dvejus metus buvo sudėtinga ir atlikti šį darbą, bet mums labai gerai pavykdavo, nes pavaduotojai puikiai atlieka savo įsipareigojimus“, – tvirtino V. Pranckietis.

Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas gyrė V. Pranckietį dėl jo komunikabilumo, dėl žmogiško padorumo, ko neturi, pasak liberalo, „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis. „Man tai asmeniškai akivaizdu, kad tai yra R. Karbauskio kerštas V. Pranckiečiui. Ir G. Kildišienės istoriją prisimenant“, – apie iniciatyvą atstatydinti V. Pranckietį kalbėjo E. Gentvilas. Jo manymu, R. Karbauskis taip norėjo atsikratyti V. Pranckiečio, kad net ėmėsi, E. Gentvilo teigimu, prekybos postais – siūlė pareigas liberalams, socdemams.

Prieš emocingą V. Pranckiečio kalbą valdantieji paliko posėdžių salę

Papildyta 18.45 val.

Nepaisydamas priekaištų galiausiai prie tribūnos stojo Seimo pirmininkas V. Pranckietis. Tuo metu valdantieji paliko plenarinių posėdžių salę. Tiesa, joje liko LVŽS atstovai Virginija Vingrienė, Antanas Baura ir „socialdarbiečių“ atstovas Antanas Vinkus.

„Nuo darbo pradžios girdėjau, kad Seimo pirmininkui dėl darbo priekaištų neturime. Dabar esu kaltinamas, kad nepaklusau valdančiajai koalicijai“, – patikino V. Pranckietis.

Seimo pirmininkas teigė, kad noras jį atstatydinti yra vieno žmogaus įnoris. Anksčiau V. Pranckietis ne kartą minėjo, kad būtent „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis nori jo atstatydinimo.

„Negaliu užsimerkti ir leisti vešėti neteisybei“, – pažymėjo V. Pranckietis.

„Melas, šantažas, grasinimai, ultimatumai tapo pastarųjų įvykių ašimi, o reikėjo paprasto dalyko – kalbėtis“, – tikino Seimo pirmininkas.

V. Pranckietis teigė neieškantis pagalbos iš opozicijos. Jis Seimo nariams, kurie, pagal numatytą tvarką, turėtų savo valią dėl Seimo pirmininko išreikšti slaptu balsavimu, pažymėjo ieškantis bendraminčių.

„Neprašau gynybos. Ieškau bendraminčių“, – pažymėjo V. Pranckietis.

„Valstiečių“ frakcijos narė Agnė Širinskienė savo ruožtu pranešė, kad „valstietis“ Arvydas Nekrošius kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją. Jis, pasak A. Širinskienės, kvestionuoja antradienį vykusio Seimo valdybos posėdžio teisėtumą, mat šis posėdis buvo surengtas Seimo plenarinio posėdžio metu ir A. Nekrošius negalėjo dalyvauti Seimo valdybos posėdyje, kuriame buvo nuspręsta, kad dėl V. Pranckiečio likimo Seimo pirmininko poste bus balsuojama antradienio vakarą.

Kaip teigė A. Širinskienė, dėl to net kyla klausimas, ar pats neeilinis Seimo posėdis yra teisėtas.

„Nuoseklu manyti, kad iš neteisės neseka teisė ir reikia išsiaiškinti dėl to pirminio etapo – ar valdybos posėdis yra teisėtas. Prašytume etikos komisiją išnagrinėti tą skundą“, – tvirtino A. Širinskienė.

Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Antanas Matulas replikavo, kad komisija trečiadienį šį A. Nekrošiaus skundą išnagrinės.

Papildyta 18.35 val.

Po pertraukos Seimo nutarimą dėl Seimo pirmininko V. Pranckiečio atstatydinimo iš pareigų pristatė „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis.

„Pagrindinis motyvas ir argumentas – V. Pranckietis, žinodamas apie Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos bei partijos „Tvarka ir teisingumas“ 2019 metų gegužės 30 dieną pasirašytą memorandumą, prie kurio pakviesta prisijungti ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, ir jame išreikštą partijų siekį kurti valdančiąją koaliciją, sistemingai veikė prieštaraudamas memorandumo nuostatoms bei kenkdamas partijų koalicijos ir ja pagrįstos valdančiosios daugumos formavimuisi Seime ir dėl to prarado pasitikėjimą“, – iniciatorių raštą perskaitė „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis.

Į Seimą kreipėsi J. Bernatonis, kuris sukritikavo posėdžiui pirmininkaujančią konservatorę Ireną Degutienę, kad ši jam nesuteikė galimybės pasisakyti.

„Norėčiau sužinoti apie mūsų prašymą Seimo Etikos ir procedūrų komisijai apvarstyti klausimą, ar Seimo sprendimas padaryti pertrauką buvo teisėtas“, – pažymėjo J. Bernatonis.

I. Degutienė replikavo, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija J. Bernatonio skundą apsvarstys trečiadienį. Be to, anot jos, skundas nebuvo pateiktas raštu. Konservatorius Jurgis Razma ragino nestabdyti procedūros, mat, anot jo, svarstomas antro pagal svarbą valstybėje pareigūno likimas.

Paprašė pusvalandžio pertraukos

Papildyta 18.05 val.

Prieš pradedant svarstyti klausimą, konservatorius Sergejus Jovaiša paprašė padaryti pusės valandos pertrauką. Tam Seimas pritarė. Tiesa, šiuo sprendimu pasipiktino „socialdarbietis“ Juozas Bernatonis, pareiškęs, kad tokiais atvejais daryti pertraukos negalima. Jis pareiškė, kad šis parlamento sprendimas bus apskųstas Seimo Etikos ir procedūrų komisijai.

Pasirašė 53 Seimo nariai, bet vėliau atsiėmė parašus

Valdantieji Seimo nutarimą su iniciatyva atstatydinti Seimo pirmininką V. Pranckietį parlamento pirmininko pirmajai pavaduotojai Rimai Baškienei įteikė antradienį. Po pareiškimu pasirašė 53 parlamentarai.

LRT.lt primena, kad Seimo pirmininko atleidimui reikia ne mažiau kaip 71 balso „už“.

Pats V. Pranckietis stojo į Seimo tribūną ir paragino valdančiuosius jo atstatydinimo klausimą spręsti nedelsiant, tai yra jau antradienį, o ne ketvirtadienį, kaip buvo planuota anksčiau. Galiausiai Seimo valdyba nutarė, kad Seimo pirmininko atstatydinimo klausimas bus sprendžiamas antradienio vakarą, neeilinio Seimo plenarinio posėdžio metu.

„Valstiečiai“ antradienio popietę ėmė atsiiminėti parašus nuo dokumento, kuriuo siekiama inicijuoti V. Pranckiečio atstatydinimą, siekdami, kad balsavimas neįvyktų, mat, jų skaičiavimais, neužtektų balsų V. Pranckiečio atstatydinimui. Tačiau opozicinės parlamento frakcijos parodė savo iniciatyvą ir ėmė pasirašinėti po tuo pačiu dokumentu, taip siekiama, kad balsavimas dėl V. Pranckiečio likimo Seimo pirmininko poste vis dėlto įvyktų.

Seimo opozicinės frakcijos balsavime dėl V. Pranckiečio atstatydinimo žada nedalyvauti.

LRT.lt primena, kad šiemet performavus valdančiąją koaliciją, Seimo pirmininko postas, kaip numatyta koalicijos sutartyje, buvo perleistas „socialdarbiečiams“. Nepaisant to, dabartinis Seimo pirmininkas V. Pranckietis savo noru iš pareigų nesitraukia.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis ne kartą minėjo, kad V. Pranckietis turi trauktis ir vykdyti koalicinius susitarimus. V. Pranckietis, jam grasinant pašalinimu iš partijos dėl to, kad šis nesitraukia iš Seimo pirmininko pareigų, pats pasitraukė iš LVŽS gretų.

R. Karbauskis teigė, kad „valstiečiai“ turi sulaukti, kol visi koalicijos partnerių atstovai Seime sugrįš iš komandiruočių, kad valdantiesiems užtektų balsų parlamento vadovo nuvertimui. Pats V. Pranckietis tai vadina šantažu ir asmeninėmis R. Karbauskio ambicijomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.