Lietuvoje

2019.10.15 14:07

Likus valandai iki Pranckiečio klausimo svarstymo – nematoma parašų kova Seimo užkulisiuose

atnaujinta 17.09
Gytis Pankūnas, LRT.lt, ELTA2019.10.15 14:07

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis antradienį paragino valdančiuosius jo atstatydinimo iš pareigų procedūros imtis nedelsiant, artimiausio posėdžio metu, tai yra jau antradienį. Po pietų surengto Seimo valdybos posėdžio metu patvirtinta, kad antradienį bus rengiamas neeilinis parlamento posėdis dėl V. Pranckiečio atstatydinimo, o likus valandai iki posėdžio Seimo užkulisiuose prasidėjo politiniai manevrai ir parašų atsiėmimo vajus.

„Kreipiuosi į jus, nematydamas prasmės vilkinti šio proceso ir laikyti įkaitais visą Seimą ir Lietuvos žmones, remdamasis Seimo statutu, siūlau klausimą dėl Seimo pirmininko atšaukimo spręsti artimiausiame posėdyje, tai yra dabar“, – antradienį plenarinio posėdžio į Seimą kreipėsi V. Pranckietis.

„Todėl norėčiau, kad pareiškimo (dėl Seimo pirmininko atstatydinimo – LRT.lt) iniciatoriai ateitų į tribūną“, – pridūrė Seimo pirmininkas.

Seimo plenariniam posėdžiui pirmininkavęs Arvydas Nekrošius vėliau pranešė, kad pareiškimo dėl V. Pranckiečio atstatydinimo autorių įgaliotas asmuo dar ruošiasi pranešimui, tad pareiškimas bus pristatymas kito plenarinio posėdžio metu, tai yra ketvirtadienį.

Netikėti manevrai

Po pietų surengto Seimo valdybos posėdžio metu patvirtinta, kad antradienį, 18 val., bus rengiamas neeilinis parlamento posėdis dėl V. Pranckiečio atstatydinimo.

„Nuspręsta rengti nenumatytą posėdį, kuriame būtų svarstoma (Seimo pirmininko – LRT.lt) atšaukimo procedūra“, – po Seimo valdybos posėdžio žurnalistams sakė parlamento vadovas V. Pranckietis.

Anot jo, taip nuspręsta, nes eiliniame plenariniame posėdyje pranešta, jog Seimo pirmininko atstatydinimo klausimas gali būti svarstomas tik kitame posėdyje. Pasak V. Pranckiečio numatytame antradienio plenariniame posėdyje bus toliau svarstomi kiti klausimai, o nenumatytame – parlamento vadovo atsistatydinimo klausimas.

Anot V. Pranckiečio, valdybos posėdis buvo teisėtas. Jo teigimu, „už“ neeilinį plenarinį posėdį balsavo 5 valdybos nariai, posėdžio rengimui nepritarė 2 parlamentarai, 1 susilaikė.

Pirmoji Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė BNS sakė balsavusi prieš nenumatytą posėdį, nes nesupratusi, kam reikia tokios skubos, juoba, kad seniūnų sueigoje jau buvo sutarta parlamento vadovo atleidimą procedūrą surengti ketvirtadienį.

Ji tvirtino, kad jeigu Seimo pirmininkas būtų atstatydintas, naujojo rinkimai turėtų vykti ketvirtadienį.

„Statutas sako, kad artimiausiame posėdyje renkamas Seimo pirmininkas, vadinasi, Seimo pirmininko rinkimus galėtume vykdyti ketvirtadienį“, – teigė R. Baškienė.

Anot jos, kol naujas parlamento vadovas nėra išrinktas, po senojo atleidimo Seimo pirmininko pareigas eina pirmasis jo pavaduotojas.

LRT.lt šaltinių teigimu, „valstiečiai“ antradienio popietę ėmė atsiiminėti parašus nuo dokumento, kuriuo siekiama inicijuoti V. Pranckiečio atstatydinimą, siekdami, kad balsavimas neįvyktų. Tiesa, pasak šaltinių, opozicinės parlamento frakcijos parodė savo iniciatyvą ir ėmė pasirašinėti po tuo pačiu dokumentu, siekdami, kad balsavimas dėl V. Pranckiečio likimo Seimo pirmininko poste vis dėlto įvyktų.

Apie tai, kad valdantieji atsiima parašus, žurnalistams patvirtino Seimo opozicijos lyderis Julius Sabatauskas. Jis teigė, kad opozicija savo ruožtu pati parėmė parašais iniciatyvą dėl V. Pranckiečio atstatydinimo – tam, kad procedūra įvyktų ir kad Seimas vėl grįžtų prie įprastinės veiklos.

„Jie, matydami, kad užlipo ant to grėblio, kurį patys numetė, ir nebegalėdami pakeisti įvykių eigos, pabandė imtis desperatiško bandymo atsiimti parašus. Mes, norėdami, kad šitas cirkas baigtųsi kuo greičiau ir kad Seimas grįžtų prie svarbiausių valstybės ir žmonių gyvenimo klausimų sprendimo – laukia ir mokestiniai klausimai, ir biudžeto patvirtinimas – kad baigtųsi ta pasiutpolkė, kuri trunka penkis ar šešis mėnesius, nusprendėme, kad reikia šiandien užbaigti tą dalyką, kad nuo rytojaus Seimas vėl dirbtų normaliai. Todėl mes nuėjome ir pasirašėme po ta iniciatyva, kad ta procedūra galėtų tęstis toliau ir šiandien būtų užbaigta“, – žurnalistams Seime pasakojo J. Sabatauskas.

Anot jo, opozicija, kad ir kaip bebūtų laikosi savo bendros pozicijos nedalyvauti balsavime dėl V. Pranckiečio atstatydinimo.

„Valstiečių“ frakcijos narė Agnė Širinskienė žurnalistams Seime sakė, kad visi „valstiečių“ atstovai savo parašus dėl V. Pranckiečio atstatydinimo atsiėmė, tačiau prie iniciatyvos prisidėjus opozicijos atstovų parašams, šiuo metu prie dokumento jų yra per 30.

„Kaip suprantu, jie (opozicija – LRT.lt) eilinį kartą melavo, kad Seimo pirmininko neatstatydins, bet dabar tiesiog nusprendė patys atstatydinti“, – pažymėjo politikė ir pridūrė, kad Seimo pirmininko atstatydinimo procedūra vyks „konservatorių parašais“.

Parėmė 53 parlamentarai

Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja, „valstietė“ Rima Baškienė anksčiau antradienį pranešė gavusi dokumentą dėl parlamento pirmininko Viktoro Pranckiečio atstatydinimo.

„Po pareiškimu yra pasirašę 53 Seimo nariai“, – Seimo plenarinio posėdžio metu paskelbė R. Baškienė.

LRT.lt primena, kad Seimo pirmininko atleidimui reikia ne mažiau kaip 71 balso „už“.

R. Baškienė pranešė, kad V. Pranckiečio atstatydinti siekiama dėl to, kad šis nesilaikė valdančiosios koalicijos sutarties nuostatų.

„Konstatuojama, kad Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, žinodamas apie Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų darbo bei partijos „Tvarka ir teisingumas“ 2019 m. gegužės 30 d. pasirašytą Memorandumą, prie kurio pakviesta prisijungti ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga, ir jame išreikštą partijų siekį suburti valdančiąją koaliciją, sistemingai veikė prieštaraudamas Memorandumo nuostatoms bei kenkdamas šių partijų koalicijos ir ja pagrįstos valdančiosios daugumos formavimuisi Lietuvos Respublikos Seime ir dėl to prarado pasitikėjimą, vadovaudamiesi Seimo statuto 217 straipsnio nuostatomis pareiškiame, kad siūlome Seimui atleisti iš pareigų Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį“, – dokumento tekstą skaitė R. Baškienė.

Pats V. Pranckietis neslėpė, kad surinktų parašų „už“ jo atstatydinimą skaičius jam įspūdžio nepadarė.

„Labai mažai“, – žurnalistams sakė V. Pranckietis.

Seimo pirmininkas, paklaustas apie tai, ar pripažįsta kenkiantis valdančiajai koalicijai, kaip yra teigiama dokumente dėl jo atstatydinimo, prabilo egzistuojančias dvi koalicijas.

„Manau, kad turime dvi koalicijas: vieną – pozityvią, kitą – negatyviems sprendimams. Čia yra negatyvioji“, – tikino V. Pranckietis.

„Tie, kas vykdo ne valstybės politiką, ne Vyriausybės programą, o vykdo vieno asmens užgaidas“, – sakė parlamento vadovas, paklaustas, kas yra „negatyvioji koalicija“.

V. Pranckietis tikino dar prieš pusantrų metų siūlęs valdantiesiems imtis jo atstatydinimo iš pareigų procedūros.

Socialdemokratai dėl V. Pranckiečio atleidimo nebalsuos

Po Viktoro Pranckiečio pareikšto noro, kad Seime neatidėliojant būtų balsuojama dėl nepasitikėjimo juo kaip Seimo pirmininku, socialdemokratų frakcija laikosi jau anksčiau išsakytos pozicijos – balsavime nedalyvaus.

„Seimo vadovybei įteiktas pareiškimas dėl V. Pranckiečio atšaukimo iš Seimo pirmininko pareigų ir paties Viktoro Pranckiečio noras, kad dėl nepasitikėjimo juo būtų balsuojama dar šiandien – nieko nekeičia. Mes jau anksčiau pasakėme – situaciją sukūrė valdantieji, kai iš savo tarpo išrinko Seimo Pirmininką, kurio dabar nenori, tai valdantieji turi ir spręsti šią savo sukurtą dilemą. Socialdemokratai šios valdžios postų dėlionėse nedalyvauja. Valdantieji skelbiasi turintys daugumą Seime, vadinasi gali nuspręsti, ar atleisti V. Pranckietį, ir ar išrinkti kažką kitą. Šiandieninis balsavimas bus savotiškas testas – ar ta dauguma reali“, - sako opozicijos lyderis, Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas J. Sabatauskas.

Pasak J. Sabatausko, situaciją dėl Parlamento vadovo reikia spręsti nedelsiant, kad Seime baigtųsi batalijos dėl posto ir asmeniškumų, o Seimas vėl grįžtų prie svarbių valstybės ir žmonių gyvenimo klausimų.

G. Landsbergis: ragina „nutraukti Seimo pirmininko atstatydinimo serialo filmavimą“

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis viešu laišku kreipėsi į kolegas Seimo narius, ragindamas susitelkti biudžeto svarstymui, „o ne vieno režisieriaus kuriamam asmeninio keršto spektakliui“.

Jo nuomone, dar nuo vasaros besitęsiančios politinės atakos prieš Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį ir su tuo susijęs politinis chaosas diskredituoja ne tik valdančiąją daugumą, bet ir kenkia viso Seimo, turinčio tarnauti Lietuvos žmonėms, darbui.

TS-LKD frakcijos lyderis ragina Seimo narius susitelkti ir nutraukti Seimo pirmininko atstatydinimo serialo filmavimą.

„Nebekreipkime dėmesio į šią primestą diskusiją, kuriai nematyti pabaigos. Iki Seimo rinkimų liko jau mažiau nei metai, todėl keisti Seimo vadovybę nėra didelės prasmės. Lietuvos žmonės pavargo nuo politinio turgaus iš po prekystalio įvairiais postais bei posteliais ir nuo dėmesio atitraukimo nuo tikrai svarbių politinių darbų. Užuot svarstę ir ieškoję būdų kaip įgyvendinti piliečių lūkesčius dėl teisingesnės valstybės ar gerovės kūrimo – esame priversti tapti vieno režisieriaus kuriamo asmeninio keršto spektaklio įkaitais“, – laiške rašo G. Landsbergis.

Kartu parlamentaras pažymėjo, jog svarbiausia – susitelkti darbui dėl kitų metų biudžeto.

„Dabar daug svarbiau susikoncentruoti į kitų metų biudžeto projekto svarstymą bei apsispręsti dėl prezidento pateiktų mokesčių projektų. Todėl kviečiu pasitelkti šalies ekonomikos ekspertus ir tartis dėl šių svarbiausių šaliai darbų. Taip pat noriu tik priminti, jog „Seimo pirmininkas vadovauja Seimo darbui ir atstovauja Seimui“ ir nėra, ir neturi būti tik valdančiosios daugumos valios vykdytojas, bet turi gebėti ieškoti konsensuso su visomis Seimo frakcijomis ir Seimo nariais“, – teigė G. Landsbergis.

Po koalicijos performavimo perleido postą

LRT.lt primena, kad šiemet performavus valdančiąją koaliciją, Seimo pirmininko postas, kaip numatyta koalicijos sutartyje, buvo perleistas „socialdarbiečiams“. Nepaisant to, dabartinis Seimo pirmininkas V. Pranckietis savo noru iš pareigų nesitraukia.

LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis ne kartą minėjo, kad V. Pranckietis turi trauktis ir vykdyti koalicinius susitarimus. V. Pranckietis, jam grasinant pašalinimu iš partijos dėl to, kad šis nesitraukia iš Seimo pirmininko pareigų, pats pasitraukė iš LVŽS gretų.

R. Karbauskis teigė, kad „valstiečiai“ turi sulaukti, kol visi koalicijos partnerių atstovai Seime sugrįš iš komandiruočių – tam, kad valdantiesiems užtektų balsų parlamento vadovo nuvertimui. Pats V. Pranckietis tai vadina šantažu ir asmeninėmis R. Karbauskio ambicijomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt