Lietuvoje

2019.10.15 11:09

ES lyčių lygybės reitinge Lietuva – šešta nuo galo

atnaujinta 12.40
Ignas Jačauskas, BNS2019.10.15 11:09

Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) sudarytame reitinge Lietuva per dvejus metus smuktelėjo iš 19-osios į 23-ąją vietą.

Antradienį paskelbtame 2019-ųjų reitinge šeštoje vietoje nuo pabaigos atsidūrusi Lietuva lenkia Graikiją, Vengriją, Slovakiją, Rumuniją ir Lenkiją.

Lietuva šiųmetiniame reitinge surinko 55,5 balo iš 100 galimų, šalis nuo ES vidurkio atsilieka beveik 12 balų.

„Nuo 2005-ųjų iki 2017-ųjų lyčių lygybės situacija Lietuvoje nepagerėjo: rezultatas sumažėjo 0,3 taškų (1,3 taškų nuo 2015-ųjų). Lietuvos progresas siekiant lyčių lygybės vyksta lėčiau, nei kitose šalyse narėse, o šalies reitingas yra septyniomis pozicijomis žemesnis, nei 2005-aisiais“, – pažymima EIGE išvadose.

Anot tyrimo, Lietuvos rodikliai nesiekia ES vidurkio penkiose iš šešių vertintų sričių, išskyrus darbo rinką.

Didžiausias atotrūkis tarp vyrų ir moterų padėties yra dviejose srityse: galios, vertinant moterų skaičių Vyriausybėje, parlamente, savivaldybių tarybose, ir laiko, skiriamo namų ruošai, priežiūrai ar socialinei veiklai.

Šiose srityse stebimas ir didžiausias smukimas per dvejus metus – atitinkamai beveik penkiais ir beveik trimis balais.

Aukščiausiu rodikliu (beveik 80 balų) įvertinta situacija sveikatos srityje, tačiau pažymima, kad ir pagal šį rodiklį Lietuva atsilieka nuo ES vidurkio.

Bendras ES Lyčių lygybės rodiklis, palyginti su 2017 metų indeksu, išaugo vienu balu – iki 67,4. Geriausiai reitinge įvertintos Švedija, Danija, Prancūzija, Suomija, Jungtinė Karalystė.

Kovą skelbtoje Jungtinių Tautų ataskaitoje, atspindinčioje ministrių moterų skaičių šalių Vyriausybėse, Lietuva su dar dešimčia pasaulio valstybių atsidūrė paskutinėje vietoje.

Šiuo metu šalies Vyriausybėje tik vienai iš 14 ministerijų vadovauja moteris. EIGE vertinimu, tai nerodo didelės šalies pažangos užtikrinant lyčių lygybę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.