Lietuvoje

2019.10.14 20:36

100 Nausėdos dienų poste: aktyvus, savo įvaizdžiu besirūpinantis, tačiau ne toks ryškus kaip Grybauskaitė

politologai ir ekspertai kai kurias „Gerovės valstybės“ idėjas vertina atsargiai
Kristina Jackūnaitė, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.14 20:36

Šią savaitę sukaks šimtas dienų, kai prie valstybės vairo stovi prezidentas Gitanas Nausėda. Politologai ir ekspertai atkreipia dėmesį į šalies vadovo išpopuliarintą šūkį „Gerovės valstybė“, tačiau su juo sieja ir pirmąsias politiko klaidas.

Šeštadienį bus 100 dienų, kai Dalia Grybauskaitė naujajam šalies vadovui Gitanui Nausėdai perdavė didįjį valstybės antspaudą, Lietuvos Konstituciją ir prezidento rūmus.

Per tą laiką prezidentas aplankė artimiausias kaimynes ir partneres – Lenkiją, Latviją, Estiją, Vokietiją, vyko į Jungtinių tautų sesiją Niujorke, lankėsi Briuselyje, vetavo 4 seimo priimtus įstatymus ir pats pateikė keturis įstatymų pakeitimus – trimis iš jų pasiūlė didinti mokesčius, kad būtų galima pakelti pensijas, o vienu papildė socialinių įmonių įstatymą.

„Po tokio ryškaus prezidento, kokį turėjom dvi kadencijas, tarkim, Dalią Grybauskaitę, aš sunkiai matyčiau, kad mes matome dabar kažkokį tokį patį ryškų, labai tokį patį dominuojantį viešojoje erdvėje, dominuojantį politiniame pasaulyje prezidentą“, – teigia viešųjų ryšių ekspertas Arijus Katauskas.

Tuo metu politologas Ramūnas Vilpišauskas sako, kad per šimtą naujojo prezidento dienų jam įstrigo Gitano Nausėdos aktyvumas.

„Labiausiai yra matomas jo aktyvumas ir aktyvus rūpinimasis savo įvaizdžiu, tas aktyvumas matyti tiek vizitų į užsienio valstybes prasme, tiek ir dalyvaujant įvairiuose renginiuose Lietuvoje“, – VU TSPMI politologas Ramūnas Vilpišauskas.

Tačiau rezultatų, pasak politologo Ramūno Vilpišausko, nei užsienio, nei vidaus politikoje dar nematyti, nors Gitano Nausėdos rinkimų šūkis gerovės valstybė pastaruoju metu nenueina ir nuo kitų politikų lūpų.

„Manau reikia konstatuoti, kad prezidentas G. Nausėda padarė nemažą įtaką viešai diskusijai apie tolesnį ekonominį ir socialinį vystymąsi, tik kol kas tai diskusijai labai trūksta turinio ir daug kas žodžius gerovės valstybė supranta gana skirtingai“, – sako politologas.

„Padaryta klaida ir tai galima sakyti komunikacinė klaida, matyt, reikėjo padirbėti daugiau dėl gerovės valstybės, nes pats pasakymas gerovės valstybės jis teigiamas ir žmones nuteikia optimistiškai, bet patys instrumentai kurie buvo iškomunikuoti, tai yra mokesčiai, tai yra neigiamas politikos įrankis ir natūraliai žmonės mokesčių augimą, tarifų pakeitimą reaguoja neigiamai“, – mano Klaipėdos universiteto politologas Jaroslavas Dvorakas.

Verslininkų atstovai esminiu pokyčiu vadina tai, kad per vizitus prezidentas Gitanas Nausėda atstovauja ne tik savo šaliai, bet ir kaip jie sako verslui – kviečia investuotojus į mūsų šalį. Tačiau mokesčių didinimo iniciatyvas, kaip ir politologai vertina atsargiai.

„Problema tame, kad tiek Seimas, tiek prezidentūra lenktyniauja tarpusavyje ir teikia neišdiskutuotus mokesčių pakeitimus. Tiek Seimo, tiek prezidento pateikti pasiūlymai esminio pokyčio nepadarys. Yra daug didesnis rezervas, kur mes galėtumėm pasistūmėti, tai yra peržiūrėti patį mūsų biudžetą. Sutikime, tuščios mokyklos, kurios neša milijonines sąnaudas kiekvienais metais yra didžiulis rezervas, kur galima pasižiūrėti, ir daug kitų sričių“, – sako Verslo konfederacijos Mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas.

Darbuotojus atstovaujančios profsąjungos prezidento mokesčių iniciatyvas taip pat vadina skubotomis, bet taip pat nuogąstauja ir dėl naujojo prezidento ryšių su verslu.

„Mes matėm iš tikrųjų jo karjeros pradžia ir jo daug tas bendravimas su verslo atstovais mus irgi neramino, tai tikėsimės, kad prezidentas vis labiau atsigręš ir žiūrės į liaudį ir teiks daugiau reikšmės darbuotojams, jų nuomonei ir tarsis“, – sako Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Ryškus skirtumas ir tai, kad prezidento rūmuose po dešimties metų pertraukos šeimininkas jau nebe vienas.

„Pirmoji ponia irgi kartais, kai kuriais atvejais atrodė, kad ji visiškai lygus partneris, jeigu ne aukščiau Gitano Nausėdos su savo stiprybe, su savo šarmu“, – sako A. Katauskas.

Pats prezidentas Gitanas Nausėda apie savo nuveiktus darbus spaudos konferenciją rengia rytoj, nes per tikrąjį šimtadienį bus užsienio vizituose.

Panorama. Šią savaitę sunoks 100-oji Gitano Nausėdos valdymo diena: išpopuliarinta „Gerovės valstybė“ ir pirmosios klaidos
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt