Lietuvoje

2019.10.14 18:33

Linkevičius: Turkijos smerkimas ES yra tik veiksmų pradžia

LRT RADIJAS, LRT.lt2019.10.14 18:33

„Sakyti, kad tai (veiksmų – LRT.lt) pabaiga, tikrai negalime, nes čia gal tik reakcijos pradžia. Vadovai po kelių dienų susitiks ir toliau diskutuos“, – LRT RADIJUI sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, šiuo metu kartu su kitų Europos Sąjungos (ES) šalių ministrais viešintis Briuselyje.

Europos Sąjungos valstybės pirmadienį vieningai pasmerkė Turkijos pradėtą puolimą Sirijoje, bet nepaskelbė jai ginklų embargo.

„ES smerkia Turkijos karinius veiksmus, kurie rimtai kenkia viso regiono stabilumui ir saugumui“, – sakoma Bendrijos pareiškime, kuris buvo paskelbtas per Liuksemburge vykstantį užsienio reikalų ministrų susitikime.

Tačiau ES kol kas nenori skelbti bendro ginklų embargo Turkijai.

„Bet mums pavyko priimti porą dokumentų, išvadų, vienos iš jų susijusios su Turkijos vienašališkais kariniais veiksmais Sirijoje, o kitas dokumentas susijęs su nelegaliais gręžimo darbais. (...) Čia ne tik susirūpinimas, bet yra žodis pasmerkimas naudojamas, kas tikrai ne taip dažnai atsitinka mums vertinant situaciją“, – LRT RADIJUI sako L. Linkevičius.

Pasak užsienio reikalų ministro, dokumente taip pat akcentuojama pablogėjusi humanitarinė situacija Šiaurės Sirijoje, taip pat kad Turkijos veiksmai Sirijoje gali pakenkti kovai su „Islamo valstybės“ grupe.

Su dokumentu galite susipažinti ČIA.

„Kai kurios šalys yra įvedusios ginklų embargą ir tikrai yra nemažai tokių šalių, o tai taip pat svarbi žinia Turkijai. Taip jei situacija toliau komplikuosis, bus ir daugiau ryžtingų veiksmų. Bet kartu dokumente pabrėžta, kad Turkija yra labai svarbi ES partnerė, ten yra priglausta 4 milijonai pabėgėlių, neturėtume to pamiršti, yra ir NATO sąjungininkė“, – LRT RADIJUI sako L. Linkevičius.

Jis neatmeta galimybės, kad jei kurdų ir sirų pajėgos išstums turkus, Ankara gali suaktyvinti NATO sutarties 5 straipsnį.

„Tai dar labiau apsunkintų situaciją. Ten jau turime penkias armijas: Irano, Rusijos, Izraelio, Turkijos (ir Sirijos). Taigi interesai ir iššūkiai sutampa. (...) Yra per daug neatsakytų klausimų ir turime stebėti situaciją“, – teigia L. Linkevičius.

LRT.lt primena, kad pirmadienį užsienio reikalų ministrų priimtame pareiškime dėl Turkijos karinės operacijos tik atkreipiamas dėmesys į tokių šalių, kaip Vokietija ir Prancūzija sprendimą uždrausti ginklų, kurie gali būti panaudoti konflikte, eksportą.

Šalys narės įsipareigojo užimti griežtas nacionalines pozicijas. Vadinasi, dėl ginklų embargo Ankarai ir toliau galės apsispręsti nacionalinės vyriausybės. Ministrai paskelbė, kad šią savaitę susitiks darbo grupė, „kad suderintų ir įvertintų šalių narių pozicijas šiuo klausimu“.

Turkija operacija Šiaurės Sirijoje argumentuoja savo saugumo interesais ir pabrėžia puolimo teisėtumą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt