Lietuvoje

2019.10.14 19:17

Siūlo praėjus penkeriems metams po rinkimų paslėpti informaciją apie politikus

ekspertai įžvelgia grėsmę rinkimų skaidrumui
Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.14 19:17

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas nori paslėpti dalį rinkimų duomenų. Jis siūlo po penkerių metų nebeskelbti politiko turto, interesų, mokamų užsienio kalbų, jį iškėlusios partijos. Pačių rinkimų rezultatus viešinti 50 metų. Esą pataisos turi rasti balansą tarp teisės žinoti ir asmens teisės būti užmirštam.

Tačiau kai kurie politikai visai nenori būti užmiršti ir komiteto pataisoms prieštarauja. Nevyriausybininkai sako, pasiūlymas mažina skaidrumą.

Vienas ilgamečių Seimo narių socialdemokratas Algirdas Sysas neprieštarauja, kad apie jį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbtų visą sukauptą informaciją. Bet netrukus ji gali dingti.

„Jei tai politikas, visuomenė turi teisę žinoti, ką daro, kaip elgiasi“, – mano Seimo LSDP frakcijos narys Algirdas Sysas.

Nelaimėjus rinkimų apie kandidatus po penkerių metų nebebūtų galima sužinoti, kokia partija juos iškėlė, pamatyti turto, interesų deklaracijų. Tai siūlančio Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto atstovai sako, kad to reikia dėl duomenų apsaugos.

„Yra numatyta duomenų apsaugos įstatyme, kad privalome turėti informacijos skleidimo pagrįstumą, pavyzdžiui, tą informaciją apie kandidatus paskelbta ir gali žiūrėti, bet tam turi būti terminas“, – LRT TELEVIZIJAI sako Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto vicepirmininkas Algis Strelčiūnas.

Pavyzdžiui, jei pirmą kadenciją Seime esanti Agnė Širinskienė antrai čia negrįžtų, netrukus dingtų informacija, kad ji į parlamentą pateko su „valstiečiais“.

„Manau, kad kiekvienas politikas, kuris dalyvauja rinkimuose, pildydamas pareiškimą VRK supranta, kad duomenys, tokie kaip partinė priklausomybė, bus vieši, jei politikas nenori to skelbti“, – dėsto Seimo LVŽS frakcijos narė A. Širinskienė.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas atkreipia dėmesį, kad veikiant tokiam įstatymui netrukus negalėtume gauti informacijos apie 2015-tų metų Savivaldos rinkimus. Tai mažina skaidrumą.

Po penkmečio visai nevieša taptų informacija apie kandidatų gimimo vietą, tautybę, išsilavinimą, šeimą, kokių užsienio kalbų moka.

„Mane labai neramina noras pernelyg griežtai ir savaip interpretuoti Europos Sąjungos (ES) reglamentą, jis nereikalauja, kad duomenys būtų paslepiami, būtų klaida ir žingsnis atgal duomenis paslėpti“, – supažindina S. Muravjovas.

Patys rinkimų rezultatai būtų skelbiami 50 metų. Po to juos būtų galima pasiekti tik kreipiantis tiesiai į VRK.

„Paradoksalu, kai institucija, kuri turi užtikrinti informacijos pateikimą visuomenei ir prieinamumą, negalės to skelbti“, – teigia VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Dėl terminų dar bus diskutuojama Seime. Teisingumo ministerija vietoj rezultatų viešinimo 50 siūlė 100 metų, tačiau, anot komiteto narių, to nereikia, nes tiek žmonės negyvena.

Plačiau – reportaže nuo 01.37 min.:

Žinios. Seną automobilį keičiant mažiau taršiu – 1000 eurų kompensacija
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.