Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.14 12:35

Karbauskio sprendimą įvertino ir kolegos: jei nori vadovauti Seimui – tegul taip ir pasako

„Valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio planai pasitraukti iš frakcijos seniūno pareigų ir dirbti Seimo valdyboje naujiena buvo ir koalicijos partneriams, ir frakcijos kolegoms. Apie tokį sprendimą iš žiniasklaidos sužinoję politikai portalui LRT.lt kalbėjo, kad svarbu sužinoti, į kurią poziciją taikosi R. Karbauskis, o galutinį sprendimą turės priimti Seimas.

R. Karbauskis teigė, kad po ketvirtadienį vyksiančio balsavimo dėl Viktoro Pranckiečio atstatydinimo liks laisva Seimo pirmininko vieta ir tuomet koalicijos taryba spręs, ką į ją deleguoti, o siūlyti į vicepirmininkus. Portalo LRT.lt kalbintas politologas sakė, kad pirmadienį R. Karbauskio paskelbta žinia – tik dar vienas žingsnis V. Pranckiečio nušalinimo link.

Vietoje R. Karbauskio matytų A. Norkienę arba J. Jarutį

Parlamento pirmoji vicepirmininkė Rima Baškienė portalui LRT.lt sakė apie tokius R. Karbauskio ketinimus sužinojusi tik iš žiniasklaidos. Ilgus metus politikoje dirbanti „valstietė“ kalbėjo, kad svarbiausia, jog Seime vyktų darbas, nepriklausomai nuo to, kokioje pozicijoje yra R. Karbauskis.

„Džiaugčiausi, kad jis vienoje ar kitoje pozicijoje dirbdamas galėtų įgyvendinti daugiau įvairių gerų darbų, kuriuos esame susiplanavę. Man būtų džiugu, jei jis pasirinktų aukščiausią poziciją. Bet Seimo vadovybė yra ir Seimo vicepirmininkai. Dėl kiekvieno vicepirmininko sprendžia Seimas. Viliuosi, kad kažkokius sprendimus turėsime ketvirtadienį, bet pirmiausia reikia, kad išsispręstų klausimai dėl Seimo pirmininko“, – komentavo R. Baškienė.

Ji taip pat kalbėjo, kad reikia išspręsti ir Remigijaus Žemaitaičio klausimą, nes jis, dirbdamas Mišrioje Seimo narių grupėje, eina vicepirmininko pareigas. Jei R. Karbauskis taptų Seimo vicepirmininku, jis būtų trečiuoju „valstiečiu“ Seimo vadovybėje.

„Čia nėra vien frakcijos noras, čia yra Seimo sprendimas. Frakcijoje tokio sprendimo nėra. Jeigu taip pat būtų, šitą sprendimą aptartume su frakcija, čia gal tik pirminiai pamąstymai, antradienį turėsiu frakcijos posėdį, apie tai bus kalbama“, – sakė politikė.

Ketvirtadienį ketinama rengti balsavimą dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atstatydinimo. R. Karbauskis atrodo įsitikinęs, kad balsavimas pavyks, tačiau R. Baškienė, nors ir sakė, kad aritmetinę daugumą valdantieji turi, nesiėmė spėti, kokie būtų slapto balsavimo rezultatai.

Paklausta, kas galėtų R. Karbauskį pakeisti frakcijos seniūno pareigose, R. Baškienė svarstė, kad šiam postui tiktų šiuo metu frakcijos seniūno pavaduotojais dirbantys Jonas Jarutis arba Aušrinė Norkienė.

Kalbėdama apie tai, kaip asmeniškai vertina visą susiklosčiusią situaciją, R. Baškienė sakė, kad svarbiausia, jog Seime vyktų darbas, tačiau kartais tai pamirštama dėl viešumoje vykstančių barnių: „Tas tą pasakė, anas aną pasakė. Pačioje pradžioje buvo galima susitarti, išdiskutuoti ir priimti sprendimus. Dabar viskas užsitęsė ir mes į viešumą nešame savo virtuvės netvarką, kad nesugebame susidėlioti. Bet noriu pasakyti, kad Seimas darbas vyksta. Tačiau nuėjome į tokį ilgai užsitęsusį neapsisprendimą, norėtųsi, kad viskas būtų sklandžiau.

„Socialdarbiečiai“ turi abejonių: jei vicepirmininko pozicija, tai svarbu, kuri

„Socialdarbiečių“ frakcijos seniūnas Rimantas Sinkevičius, LRT.lt paklaustas, ar R. Karbauskio pareiškimas apie pretendavimą į Seimo valdybą reiškia, kad pasikeitė koalicinė sutartis, pažymėjo, kad šiuo metu egzistuoja dvi sutartys. Viena sutartis, anot pašnekovo, yra pasirašyta tarp valdančiųjų partijų, o kita sutartis pasirašyta tarp valdančiųjų frakcijų parlamente. Pirmoje numatyta, kad Seimo pirmininko pozicija atitenka „socialdarbiečiams“.

„O sutartyje, pasirašytoje tarp frakcijų, nėra numatyta pareigybių ir kad ten būtinai „socialdarbiečiai“ turėtų užimti Seimo pirmininko postą. Ten tokio dalyko nėra“, – atkreipė dėmesį R. Sinkevičius.

Be to, jis pridūrė iš LRT.lt sužinojęs, kad R. Karbauskis ketina trauktis iš LVŽS seniūno pareigų ir nori dirbti Seimo valdyboje. R. Sinkevičius tikino, kad pritartų R. Karbauskio kandidatūrai į Seimo pirmininkus.

„Jis (R. Karbauskis – LRT.lt) tokias galimybes, mano supratimu, realiai turi ir, jeigu taip atsitiktų, kas liečia mane, tai nebūčiau labai „prieš“, kad jis atsisakytų seniūno pareigų ir kandidatuotų į Seimo pirmininko pareigas“, – patikino R. Sinkevičius ir pridūrė, kad ir visa „socialdarbiečių“ frakcija R. Karbauskio kandidatūrą į Seimo pirmininkus greičiausiai palaikytų.

Vis dėlto, kaip teigė R. Sinkevičius, jeigu R. Karbauskis pretenduotų į Seimo vicepirmininko poziciją, tai labai svarbu, į kurią parlamento pavaduotojo poziciją politikas pretenduotų.

„Nežinau, reikėtų svarstyti, žiūrint, kuriuo Seimo vicepirmininku norėtų tapti R. Karbauskis. Seimo vicepirmininkas automatiškai patampa pavaduotoju. Europos reikalų komiteto pirmininkas, pavyzdžiui, pagal statusą, automatiškai patampa Seimo vicepirmininku. Jeigu jis (R. Karbauskis – LRT.lt) pretenduotų į Europos reikalus, tai nežinau... Man regis, tai nebūtų labai logiška, nes europiniai reikalai jam iki šiol nebuvo labai artimi. Komitetui vadovauja G. Kirkilas.

Bet, jeigu R. Karbauskis norėtų patapti šiaip Seimo pirmininko pavaduotoju, atsilaisvinus ar atlaisvinus, pavyzdžiui, R. Žemaitaičio vietą ar dar kieno nors, tai nebūčiau aš „prieš“, – aiškino R. Sinkevičius.

Opozicijos lyderis: jeigu R. Karbauskis panoro vadovauti Seimui, tai tegu taip ir pasako

Opozicijos lyderis Julius Sabatauskas sveikina, kad R. Karbauskis išgirdo opozicijos raginimą jam, kaip didžiausios Seimo frakcijos seniūnui, pačiam sukūrusiam tokią situaciją dėl Seimo pirmininko, pagaliau imtis atsakomybės ir ją spręsti.

„Gaila, kad tą suvokti R. Karbauskiui prireikė trejų metų. Kita vertus, R. Karbauskis galėtų būti ryžtingesnis. Kol kas jo svarstymai – gal bus Seimo pirmininkas, gal vicepirmininkas – labai nekonkretūs. Tai rodo, kad R. Karbauskis vis dar nežino, ko nori“, – sako J. Sabatauskas.

Opozicijos lyderis reikalauja galutinio apsisprendimo ir didžiausios Seime frakcijos lyderio.

„Jeigu jau panoro vadovauti Seimui, tegul taip ir pasako. Kol kas ryžto lyderiauti ir vadovauti šalies parlamentui, pasiklausius, ką Karbauskis šneka, nesimato“, – teigia opozicijos lyderis.

Politologas: karas tarp R. Karbauskio ir V. Pranckiečio tęsiasi

LRT.lt kalbintas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius, politologas Algis Krupavičius tikino, kad R. Karbauskio pareiškimas apie pasitraukimą iš „valstiečių“ frakcijos seniūno pareigų ir planai dirbti Seimo valdyboje yra susiję su R. Karbauskio siekiu atstatydinti Viktorą Pranckietį.

„Tai yra karas tarp R. Karbauskio ir V. Pranckiečio, jis tęsiasi. Akivaizdu, kai turi už savo nugaros didžiausią parlamento frakcijos paramą, kuri yra parlamento daugumoje, tai R. Karbauskio pozicija šiuo atveju yra tikrai stipresnė negu V. Pranckiečio“, – pažymėjo A. Krupavičius.

Politologas svarstė, kad R. Karbauskis, pranešęs, kad nori dirbti Seimo valdyboje, veikiausiai suprato, jog dar po Seimo rinkimų 2016 m. turėjo tapti parlamento pirmininku ar bent vienu iš pavaduotojų. Tačiau, pasak politologo, dabar R. Karbauskis siekis įsilieti į parlamento valdybą gali būti pasmerktas.

„Dabar toks žingsnis būtų pasmerktas, nors tai būtų ir atsistojimas nuo galvos ant kojų, tradicinės praktikos priminimas“, – tvirtino A. Krupavičius.

„O karas tarp R. Karbauskio ir V. Pranckiečio tęsiasi – kas ką? R. Karbauskis pradėjo spausti, jis stiprina savo galimybę dalyvauti Seimo pirmininko rinkimuose“, – pridūrė politologas.

A. Krupavičiaus teigimu, R. Karbauskis, nors kalba ir apie Seimo vicepirmininko poziciją, gali pretenduoti ir į parlamento vadovus.

„Manau, kad valdančiojoje koalicijoje R. Karbauskis palaikymą turės. [...] Manau, kad galimybių jam tapti Seimo pirmininku tikrai yra“, – teigė politologas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Darželis, asociatyvi nuotr.
Klaipėdos ritmas 6
2023.05.30 12:27
Klaipėdos ritmas

Išskirtinis atvejis Klaipėdoje: girta darbe įkliuvo lopšelio-darželio direktorė

atnaujinta 16.47
6