Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.13 19:07

Nemokami kompensuojamieji vaistai – nuo 75 metų: stebisi, kodėl ne visiems pensininkams

Seimui svarstant įteisinti 100 procentų nemokamus kompensuojamuosius vaistus pensininkams nuo 75-erių metų bei neįgaliesiems, pensininkų atstovai stebisi, kodėl kompensacijos nebūtų suteikiamos visiems pensininkams. Pasak opozicijos atstovų, numatoma paini sistema, nustatant, kam bus kompensuojami vaistai, todėl gali būti sudėtinga ja pasinaudoti.

65-erių Kauno neįgaliųjų draugijos pirmininkas Ignas Mačiukas sako, tik prieš rinkimus parlamentarai dėmesį rodo neįgaliesiems ir senjorams. Ligoms gydyti jam skirti ne vien kompensuojamieji vaistai. Tačiau jis pats negaus ir valdžios žadamų nemokamų kompensuojamųjų.

„Ko laukt tų 75-erių, kiek ten mūsų liks? Kuris gauna tuos kompensuojamus vaistus pilnai naudoja dar kitų vaistų, kurie yra nekompensuojami. Pensijos yra nedidelės, vaistams yra išleidžiami dideli pinigai“, – sako Kauno neįgaliųjų draugijos pirmininkas I. Mačiukas.

Vilniaus „Bočių“ bendrijos pirmininkę stebina, kodėl pasirinkta vaistus kompensuoti daliai pensininkų.

„Yra tokia bado dieta, tai labai gerai ją taikyti varguoliams visokiems, nesveikiems, vargšams, neįgaliesiems. Kitą kartą dar derinant ir su šalčio dieta. Tie, kurie išgyvens, kurie sulauks 75 metų, tiems valdžia tada atseikės – duos vaistų“, – piktinasi Vilniaus „Bočių“ bendrijos pirmininkė Vilija Tūrienė.

Taip pat vaistai būtų kompensuojami pensininkams ir neįgaliesiems, kurių pensijos, šalpos, kompensacinės išmokos, rentos yra mažesnės kaip 95 procentai praėjusių metų minimalių vartojimo poreikių dydžio. Šiemet jis yra nuo 176 iki 251 euro, priklausomai nuo šeimos narių.

„Ta lengvata tikrai bus. Aš neabejoju, ji yra koalicinėje sutartyje“, – toliau tikina LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Opozicijos atstovė Ingrida Šimonytė pritaria šiai vaistų kompensacijai, tačiau abejoja dėl painaus pajamų lygio nustatymo.

„Aš noriu priminti Estijos pavyzdį, ten kompensavimo tvarka, kuri irgi buvo tokia biurokratiškai sudėtinga nepasiturintiems žmonėms, žmonės tiesiog negalėdavo pasinaudoti lengvata todėl, kad pati biurokratija, pats mechanizmas, kad tu patvirtintum savo teisę į kompensaciją, buvo labai sunkus“, – pasakoja I. Šimonytė.

„Kas keičiasi, jeigu jau sukako pensinis amžius, paprastai nuo 64–65 metų, o kas pasikeitė per tą 10 metų? 75 metų žmogaus pajamos padidėjo? Nepadidėjo, ar 65-erių, ar 75-erių. Mano manymu, reikėtų įvesti lengvatą, kad nemoka priemoką nuo 65 metų“, – mano Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas.

Skaičiuojama, kad kompensacijoms reikės skirti 7 milijonus eurų per metus. Kam kompensacijas skirti, būtų naudojamasi „Sodros“ informacine sistema.

„Gydytojas, išrašydamas vaistus, pažymės tam tikra žyma, bet kaip iki šiol skyrė vaistus, taip ir toliau skirs. Tik, kai pacientas ateis pasiimti vaistų į vaistinę, vaistinėje bus pažymėta, kad jam priklauso didesnė, jam nereikia mokėti priemokos. Bet tai bus padaroma automatiškai, jokių pažymų, jokių papildomų dokumentų pateikinėti nereikės“, – paaiškina Kristina Garuolienė, sveikatos apsaugos viceministrė.

Jei Seimas pritars, nemokamų kompensuojamųjų vaistų senjorams ir neįgaliesiems tvarka įsigaliotų nuo kitų metų liepos.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Žinios. Seimas svarsto įteisinti visiškai nemokamus vaistus pensininkams: juos, tiesa, gautų ne visi
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi