Lietuvoje

2019.10.13 17:09

Į Lietuvą pargabenti Naujosios Zelandijos lietuvių archyvai

LRT.lt2019.10.13 17:09

Lietuvą pasiekė Naujosios Zelandijos lietuvių bendruomenės narių dokumentai, perduoti  ekspedicijos po Australiją ir Naująją Zelandiją metu, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Ekspedicijos rengėjai – Lietuvos literatūros ir meno archyvas ir Vasario 16-osios fondas. Tai ketvirtoji archyvo ekspedicija ieškant Lietuvai svarbaus dokumentinio kultūros paveldo užsienyje.

Į Lietuvą pargabenti XX a. 3–4 deš. šalį palikusių tautiečių fotografijos, laiškai, Vokietijos Sulingeno perkeltųjų asmenų stovykloje dirbusių lietuvių sąrašai, barakų architektūriniai planai, knygos, Naujosios Zelandijos lietuvių bendruomenės steigimo ir veiklos dokumentai, fotografijų albumai ir kt.

Pargabentas ir 1949 m. į Naująją Zelandiją atvykusių Grigaliūnų šeimos fondas. Vladas Grigaliūnas 1939 m. miškų departamento nurodymu buvo paskirtas Varėnos miškų urėdu. Jis aktyviai dalyvavo šaulių veikloje – buvo 57 Varėnos šaulių būrio vadas bei vienas iš 20 Varėnos II šaulių būrio ugniagesių komandos steigėjų, vėliau prisidėjo prie Naujosios Zelandijos lietuvių bendruomenės veiklos.

Lietuvos literatūros ir meno archyve bus saugomi jo asmeniniai ir šeimos dokumentai bei fotografijos, o spalio 14 d., 10 val. Lietuvos Nacionaliniam muziejui bus perduotas Vladui Grigaliūnui priklausęs unikalus Varėnos urėdo švarkas bei medžioklės ragas. Perdavimo metu vyks spaudos konferencija, kurioje švarko istorinę reikšmę aptars bei Vladą Grigaliūną pristatys dizaineris Giedrius Paulauskas, ekspedicijos dalyviai doc. dr. Juozapas Blažiūnas ir Vaida Jonušytė bei Lietuvos Nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt