Lietuvoje

2019.10.12 21:43

ULAC pertvarką planuojantis Veryga: jei tai būtų labai gerai veikianti institucija, gal nebūtume turėję „antivakserių”

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.12 21:43

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) užsimojo pertvarkyti jai pavaldžias institucijas. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą (ULAC) planuojama jungti prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, taip bus sujungtos funkcijos, suformuotas aiškus vienas centras, iš kurio bus galima valdyti situaciją – prasidėjus tymų protrūkiui ar paskelbus gripo sezoną šalyje. ULAC direktorius sako, kad neaišku, kaip bus užtikrintas institucijos veiklos tęstinumas, šviečiama visuomenė, kad skiepytųsi kuo daugiau žmonių.

Žiemą nuvilnijusi tymų banga visoje Europoje priminė seniai pamirštas ligas. Šiemet Lietuvoje tymais sirgo daugiau nei 800 žmonių – pernai vos trisdešimt. Medikai sako, kad žmonės per mažai skiepijasi. Šviesti visuomenę, kaip apsisaugoti nuo tokių ligų, vykdyti užkrečiamųjų ligų kontrolę, organizuoti gyventojų skiepijimą – tokias funkcijas dalijasi dvi SAM pavaldžios institucijos: ULAC bei Nacionalinis visuomenės sveikatos institutas. Sveikatos apsaugos ministras pasiūlė Seimui sujungti šias įstaigas.

„Jau, berods, du metus ministras šneka, kad reikalinga kažkokia reforma, reikia kažkokias įstaigas sunaikinti ir panašiai, bet nei karto aš negirdėjau nei vieno žodžio, kaip bus užtikrintas svarbiausių mūsų vykdomų darbų tęstinumas, kas pasikeis, kas pagerės nuo to”, – LRT TELEVIZIJAI sake ULAC direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas.

Sveikatos apsaugos ministro teigimu, dabar dažnai nepavyksta susitarti, kai dvi institucijos dirba ne po vienu stogu.

„Jeigu tai būtų labai gerai veikianti institucija, matyt, gal mes būtume neturėję ir antivakserių, ir tymų protrūkio, ir kitų problemų. Bet mes turime problemų ir su vakcinacijos apimtimi, ir su tymų protrūkiais. Jungimas nereiškia, kad mes kokių funkcijų atsisakome, ar švietimo, ar dar kažko. Apjungus tas funkcijas, sujungus žmogiškuosius išteklius turėtų būti lengviau tą daryti, gal ir intensyviau, tai nuogąstauti tikrai nėra ko“ – komentavo ministras A. Veryga.

Pasak Seimo Sveikatos reikalų komiteto nario Antano Matulo, įstaigos atlieka skirtingas funkcijas, todėl jų jungti nederėtų. Pasak jo, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras vykdo neformalų švietimą, aiškina apie skiepų naudą ir taip kovoja su vadinamųjų antivakserių – skiepų priešininkų – judėjimu.

„Institucijos, kuri galės paneigti jų teiginius tiesiog iš esmės neliks, bus institucija, kuri rūpinsis daugybe problemų ir ar bus skiriamas dėmesys toms organizacijoms, skiepų reikšmei. Aš įsivaizduoju, kad šitoj vietoj tos organizacijos galės veikti ir galės veikti su mažesniu atsaku“ – kalbėjo A. Matulas.

Tačiau komiteto pirmininkė „valstietė“ Asta Kubilienė sakė, kad ULAC turėtų prisiimti dalinę atsakomybę už antivakserių judėjimą: „Iš dalies turėtų prisiimti ir ši įstaiga atsakomybę, kad mes turime tokį antivakserių judėjimą, kad mes turime tokią situaciją su kai kuriomis infekcinėmis ligomis. Tai akivaizdžiai rodo, kad dvi auklės ir vaikas be galvos - tai dvi įstaigos, kurios iš esmės dirba tą patį darbą.“

A. Veryga sako, kad įvykdžius ministerijai pavaldžių įstaigų reorganizaciją per metus būtų sutaupyta apie 400 tūkst.eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13
Migrantai iš Kamerūno, Nigerijos ir Siera Leonės
LRT ieško sprendimų 24
Karantinas Lietuvoje
COVID-19 TRUMPAI 10