Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.12 11:49

Vilniečiai ruošiasi pereiti prie rūšiavimo konteinerių – bus priversti užsandarinti šiukšlių šachtas

Kaune ir Vilniuje sovietiniais laikais statytuose daugiabučiuose vis dar galima rasti veikiančių vadinamųjų šiukšlių šachtų. Sostinės valdžia nusprendė, kad jos po naujų metų nebus administruojamos, o gyventojai atliekas turės rūšiuoti ir mesti į konteinerius.

Kaune apie priverstinį šachtų užsandarinimą nesvarstoma.

Nuo naujų metų sostinės gyventojai, prie kurių namų įrengtos šiukšlių rūšiavimo aikštelės, šachtomis naudotis nebegalės. Vilnietis Nerijus įžvelgia vienus privalumus: „Tai gerai, vien higienos klausimas yra super ir kvapas, ir vaizdas apačioje yra nemalonus.“

Iki šiol atsisakyti šachtų vilniečiai galėjo tik daugiabučio gyventojų daugumos prašymu. Tokia galimybe pasinaudojo vos dešimtadalio laiptinių gyventojai.

„Nebuvo efektyvus, gal todėl, kad žmonės tingėdavo neštis kažkur toli, o dabar yra atliekų konteineriai. 2018–2020 m. įrengėm 759 naujas surinkimo aikšteles, kuriose bus daugiau kaip 3 tūkst. konteinerių, tai yra sudaromos galimybės atliekas rūšiuoti, tai taryba priėmė sprendimą, kad tuose namuose, prie kurių įrengtos aikštelės, būtų neaptarnaujamos“, – teigia Vilniaus savivaldybės atstovė Stasė Kvederienė.

Kadangi po naujų metų gyventojams mišrių atliekų išvežimo kaina priklausys nuo surenkamo kiekio, tikimasi, kad rūšiuodami jie sutaupys.

„Patogu, nusileidi vieną aukštą, suverti ir nesuki sau galvos. Iš vienos pusės, kai nebuvo konteinerių, tai nieko ir nebelieka, kaip mesti viską, bet dabar žmonių mentaliteto klausimas, ar rūšiuos“, – svarsto vilnietis Nerijus.

Kad gyventojai nesinaudotų šachtomis, jos privalės būti užsandarintos. Kokiu būdu – spręs gyventojai, nes šių darbų išlaidas turės padengti patys.

Savivaldybė rekomenduoja jas užvirinti ir skaičiuoja, kad tokie darbai neturėtų viršyti dabartinių išlaidų jų priežiūrai. Pavyzdžiui, vieną penkiaaukščio šachtą išvalyti ir dezinfekuoti 2 kartus per metus laiptinės gyventojams kainuoja 250 eurų.

Šiuo metu šiukšlių šachtų tarp didžiųjų Lietuvos miestų yra tik sostinėje ir Kaune. Čia skaičiuojama, kad tokia galimybe naudojasi maždaug 100 laiptinių gyventojai.

„Sudėtingas aptarnavimas, neskatina rūšiuoti ir higiena. Patys gyventojai nesusitaria, bet gaunam signalų, kad žmonės nori švariau gyventi ir nori atsisakyti šitų dalykų. Šiuo metu galima naudotis jais, jei nėra pastatyta kieme (konteinerių), tai savivaldybė (siekia) infrastruktūrą gerinti ir mažinti šachtų kiekį“, – sako Kauno savivaldybės atstovas Nerijus Vališkis.

Kaune šalia daugiabučių planuojama įrengti 567 požemines atliekų rūšiavimo aikšteles. Ar naudotis šachtomis, kauniečiai turės apsispręsti patys.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 5:04 min.

Žinios. Lenkijoje – tylos diena: šalis ruošiasi Seimo rinkimams
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi