Lietuvoje

2015.08.10 11:59

STT: Aplinkos ministerija priešinasi antikorupcinėms pastaboms

BNS2015.08.10 11:59

Specialiųjų tyrimų tarnyba teigia, jog Aplinkos ministerija atsisakė atsižvelgti į tarnybos pasiūlymus skaidriai ir racionaliai naudoti Aplinkos apsaugos rėmimo programos (AARP) lėšas.

Specialiųjų tyrimų tarnyba teigia, jog Aplinkos ministerija atsisakė atsižvelgti į tarnybos pasiūlymus skaidriai ir racionaliai naudoti Aplinkos apsaugos rėmimo programos (AARP) lėšas.

Pareigūnai, atlikę antikorupcinį vertinimą, nustatė, kad AARP lėšų naudojimo tvarka sudaro sąlygas korupcijai pasireikšti, pirmadienį pranešė STT.

Anot tarnybos, antikorupciniu požiūriu ypač ydinga esama praktika, kai rekomendacijas aplinkos ministrui dėl AARP lėšų panaudojimo finansuojant aplinkosaugos projektus teikia Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų naudojimo taryba, kuriai vadovauja pats ministras.

„Taigi aplinkos ministras pataria pats sau“, – teigiama STT pranešime.

Aplinkos ministras „tvarkietis“ Kęstutis Trečiokas sako apie STT pastabas dėl landų korupcijai ministerijoje nežinantis.

„Aš net nežinau, kad apie tai tokia kalba yra“, – BNS sakė K. Trečiokas.

Ministro teigimu, kritikuojama taryba sprendimus priima kolegialiai, be to, pasak jo, teisės aktuose yra smulkiai aprašyta, kokie aplinkosaugos projektai gali būti finansuojami.

„Ta taryba esmės nekeičia, (...) bet ministras gi turi su kažkuo pasitarti“, – kalbėjo Aplinkos ministerijos vadovas.

Taip pat STT teigia, jog nėra nustatyta, kokių institucijų ir kokius reikalavimus atitinkantys asmenys gali būti Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų naudojimo tarybos nariai, jų skyrimo ir atšaukimo tvarka, todėl į šią tarybą paprastai skiriami asmeninio politinio pasitikėjimo tarnautojai.

K. Trečiokas pripažino, jog dalį tarybos narių sudaro aplinkos viceministrai, tačiau likę jos nariai yra ministerijos departamentų bei skyrių atstovai, kurie nebuvo keisti nuo pernai, kai jis pradėjo eiti ministro pareigas.

STT specialistai taip pat sako nustatę, kad yra nemažai galimybių Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšas naudoti neracionaliai, o finansuojami projektai ne visada turi ekonominį pagrįstumą ar teigiamą poveikį aplinkai.

Aplinkos ministras teigė, kad neracionalus lėšų panaudojimas yra „ginčytina sąvoka“, o STT pastabų dėl ekonominio projektų pagrįstumo ir teigiamo poveikio aplinkai nekomentavo, tik pridūrė, jog finansavimą projektams Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų naudojimo taryba skiria vadovaudamasi griežtais tai reglamentuojančias aprašais.

K. Trečioko, Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšos yra naudojamos skaidriai.

„Žinoma (skaidriai), nes tai yra viešai svarstoma, visi žino, dalyvauja. Nėra būdo neskaidriai panaudoti lėšų“, – sakė ministras.

Jis Aplinkos ministerijai vadovauja nuo 2014 metų vidurio, į Europos Parlamentą dirbti išvykus jo pirmtakui Valentinui Mazuroniui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.