Lietuvoje

2015.08.10 11:46

Aplinkosaugininkų dispečerinė: baigėsi ramios brakonierių naktys

LRT.lt 2015.08.10 11:46

Praėjusiais metais pradėjusi veikti vadinamoji aplinkosaugininkų dispečerinė – Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos Informacijos priėmimo ir valdymo centras ir pareigūnų būdravimas duoda rezultatų. Galimybė pranešti apie pažeidimus žmonėms reikalinga ir tai jie daro atsakingai – pasitvirtina net daugiau kaip 75 proc. gaunamų pranešimų, rašoma pranešime spaudai.

Praėjusiais metais pradėjusi veikti vadinamoji aplinkosaugininkų dispečerinė – Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos Informacijos priėmimo ir valdymo centras ir pareigūnų būdravimas duoda rezultatų. Galimybė pranešti apie pažeidimus žmonėms reikalinga ir tai jie daro atsakingai – pasitvirtina net daugiau kaip 75 proc. gaunamų pranešimų, rašoma pranešime spaudai.

„Rudenį skaičiuosime pirmuosius įkurtos aplinkosaugininkų dispečerinės metus, bet jau dabar galime tvirtai teigti – ji pasiteisino su kaupu. Nuo jos įkūrimo aplinkosaugininkai gavo ir apdorojo per 6 tūkst. pranešimų, po darbo laiko ir švenčių dienomis nustatė arti tūkstančio pažeidimų. Atsiradus dispečerinei baigėsi ramios brakonierių naktys“, – sako aplinkos viceministras Linas Jonauskas.

Gyvosios gamtos pažeidimai, atliekų deginimo atvejai, įvykiai su laukiniais gyvūnais – pranešimai apie šiuos ir kitus aplinkos apsaugos pažeidimus kasdien pasiekia aplinkosaugininkus. Įvertinę informaciją dispečerinės pareigūnai ją perduoda regionų aplinkos apsaugos departamentų aplinkosaugininkams, gyvūnus globojančioms organizacijoms, medžiotojų būreliams ir pan.

„Didžiąją dalį gaunamų pranešimų sudaro gyvosios gamtos pažeidimai, į kuriuos būtina reaguoti nedelsiant. Būdraujantys pareigūnai skaičiuoja dešimtis sėkmės atvejų, kai laiku spėjo ištraukti brakonierių pastatytus tinklus, išvaduoti į kilpas patekusius žvėris“, – sako L. Jonauskas.

Statistikos duomenimis, daugiausia pažeidimų šiemet išaiškino didžiųjų miestų – Vilniaus (230), Kauno (167) ir Klaipėdos (141) būdraujantys pareigūnai. Tokių pareigūnų visoje šalyje yra apie 50. Jų darbo grafikas sudaromas taip, kad darbas nenutrūktų nei naktį, nei švenčių dienomis.

Dažniausiai šiais metais aplinkosaugininkams pranešta apie žvejybos pažeidimus (834), netinkamo atliekų tvarkymo atvejus (567). Atsiradus galimybei bet kuriuo paros metu tiesiogiai susisiekti su valstybinės aplinkos apsaugos pareigūnu žmonės kreipiasi ir konsultacijos. Tokių konsultacijų dispečerinės pareigūnai suteikė jau daugiau kaip 500.

Aplinkos ministerija primena, kad pranešti apie pastebėtus gamtos apsaugos pažeidimus, aplinkos teršimo ar niokojimo atvejus galima bendruoju pagalbos tel. 112 arba tiesiogiai Informacijos priėmimo ir valdymo centro tel. (8-5) 273 2995. Centras dirba visą parą, taip pat poilsio ir švenčių dienomis.