Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.11 17:43

Politikai tarnybiniais automobiliais „nurūksta“ nemenkus atstumus: rekordininkės kelyje – per 17 tūkst. kilometrų

tarp eilinių Seimo narių rekordininkė – V. Vingrienė

Seimo kanceliarijos duomenimis, tarnybiniu automobiliu su vairuotoju šiemet daugiausiai naudojosi Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Parlamentarė sako, kad tai nutiko dėl buvusių opozicijos lyderės pareigų. Be to, per pusmetį ji daugiau kaip 2000 eurų parlamentinių lėšų išleido automobilio eksploatacijai, nors asmeninio automobilio sako neturinti. Tarp eilinių Seimo narių tarnybinių automobilių rekordininkė šiemet – vėl „valstiečių“ atstovė Virginija Vingrienė.

Tarnybinis automobilis su vairuotoju – viena iš Seimo nario privilegijų, kuria jis gali naudotis, nors kas mėnesį prie algos gauna ir apie 1000 eurų parlamentinei veiklai, kuriuos gali leisti ir asmeninio automobilio degalams, remontui ir kitoms reikmėms, taksi ar viešajam transportui. Jei šio priedo parlamentaras nepanaudoja – jis grįžta į valstybės biudžetą.

Absoliuti tarnybinio automobilio su vairuotoju rekordininkė šiais metais – Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė V. Čmilytė-Nielsen, iki spalio nuvažiavusi 17 557 kilometrų.

„Taip ir yra. Kai tapau opozicijos lydere, kovo mėnesį buvo paskirtas automobilis ir, kadangi mano šeima, vaikai gyvena Šiauliuose, o Vilniuje tekdavo būti visomis darbo dienomis, o kartais net ir savaitgalį, tai tikrai teko nemažai naudoti Seimo automobilį“, – sako parlamentarė.

Pirmą kartą paklausta apie tai, kodėl tiek daug naudojasi Seimo kanceliarijai priklausančiu automobiliu su vairuotoju, V. Čmilytė-Nielsen sakė, kad asmeninio automobilio neturi: „Neturiu savo asmeninio automobilio, be to, pakankamai tolimas kelias yra iš Šiaulių į Vilnių, tai, net jeigu ir turėčiau, anksti ryte ar vėlai vakare po ilgos darbo dienos būtų pakankamai sudėtinga važiuoti kasdien. Tai aišku ta galimybe stengiausi nepiktnaudžiauti, bet kelionės rūpesčius nuima nuo opozicijos lyderio – mano galva, yra labai didelė pagalba, kadangi tiesiog galima daugiau dėmesio, daugiau laiko skirti darbui“.

Tačiau Seimo puslapyje skelbiamoje Seimo narių 2019 m. sausio–birželio mėn. išlaidų, susijusių su parlamentine veikla, ataskaitoje parašyta, kad V. Čmilytė-Nielsen transporto priemonės eksploatavimui, techninei priežiūrai ir remontui išleido 2172,76 Eur. Po kiek laiko paklausta apie tai, parlamentarė jau aiškino turinti ne asmeninį, o šeimos automobilį.

„Aš pasakiau, kad asmeninio automobilio - mes turime šeimos automobilį, kuriuo važiuoja mano vyras, mano tėtis, jis yra Šiauliuose, tai aš jo į Vilnių atsivežti negaliu – tuomet pasiliktų mano visa šeima be automobilio ir tiek“, – sako parlamentarė.

Paklausta, ar Seimo nario veiklai skirtus biudžeto pinigus naudoja vyro ar tėvo automobiliui, Seimo narė tikino, kad ne: „Ne, bet aš važiuoju su juo į skyrių susirinkimus“.

Toliau tarnybinio transporto naudotojų sąraše rikiuojasi Seimo vicepirmininkai Remigijus Žemaitaitis, nuvažiavęs 13 535 km, Gediminas Kirkilas, nuvažiavęs 12 912 km ir Irena Degutienė, nuvažiavusi 7933 km. Dažniausiai Seimo automobiliu iš Seimo vicepirmininkų besinaudojantis R. Žemaitaitis sako, kad tai susiję su jo atsakomybės sritimi:„Man tenka nemažai susitikimų daryti regionuose, susitikimų su įmonėmis, su organizacijomis, nes esu atsakingas už parlamentinę kontrolę, tai tikrai tie automobiliai yra reikalingi“.

Be to, R. Žemaitaitis ir savo transporto priemonės eksploatavimui, techninei priežiūrai ir remontui per pusmetį išleido 2 517,95 Eur. ir dar 129,35 Eur transporto priemonės draudimui. Parlamentaras sako dar iš savo algos turintis už degalus primokėti, nes dažnai važiuoja pas savo rinkėjus Pietų Žemaitijos apylinkėse: „Naudojuosi savo automobiliu kiekvieną mėnesį – važiuoju į savo rinkimų apygardą – Šilutę, Šilalę, Rietavą, Pietų Žemaitijos apygardą, tai kiekvieną mėnesį aš išleidžiu apie 500 eurų kurui oficialiai – turiu omeny, naudodamas kanceliarines išlaidas. Ir dar nuo savo algos turiu apie 200–300 eurų praktiškai pridėti, nes esu išrinktas vienmandatėje apygardoje“.

Tarp eilinių Seimo narių tarnybiniu automobiliu daugiausiai vėl nuvažiavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė V. Vingrienė – 5863 km. Ji tarp eilinių Seimo narių buvo rekordininkė ir pernai.

Parlamentarė sako daug dirbanti: „Aš tikrai dirbu daug aplinkosaugos klausimais – tiek miškų klausimais, tiek atliekų klausimais, tenka važiuoti į regionus, be to, turiu Druskininkuose savo biurą, susitinku su rinkėjais tenai“.

Panašiai kaip V. Vingrienė tarnybiniu transportu naudojasi ir valdančiųjų atstovas – Seimo socialdemokratų darbo frakcijos atstovas Antanas Vinkus. Jis nuvažiavo 5721 km.

„Aš labai daug važiuoju vietoje - Vilniuje, ne už Vilniaus ribų ir važiuoju į įstaigas, susitikimus, o po respubliką važinėju su traukiniu ir važiuoju keturias su puse valandos. Linkiu ir kitiems taip važiuoti“, – sako parlamentaras.

Per penkis tūkstančius kilometrų tarnybiniu transportu nuvažiavusių parlamentarų sąrašą baigia frakcijos „Lietuvos gerovei“ seniūnas Vytautas Kamblevičius (5153 km), daug važiuojantis ir savo automobiliu, kurio eksploatavimui, techninei priežiūrai ir remontui per pusmetį išleido 3 977,01 Eur. Parlamentaras sako, kad taip yra, nes jo rinkimų apygarda – visa Lietuva: „Kadangi esu rinktas pagal sąrašą, tai mano rinkėjai visoje respublikoje, todėl lankausi visoje respublikoje, tai kelionės užima daug laiko“.

Seimo kanceliarijos veiklą kuruojantis Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius sako, kad parlamento tarnybiniai automobiliai su vairuotojais valstybei kainuoja per brangiai: „Mano požiūriu tai nėra pirmo būtinumo paslauga, nes iš esmės Seimo nariui ko reikia, tai nuo Seimo nuvažiuoti iki ministerijos, iki Vyriausybės ir viskas. Kiti atvejai, aš manau, nėra būtini, kaip pavyzdys - daugelis važiuoja iki savo apygardos, tai manau tai yra netikslinga, nes turi kiekvienas savo automobilį, ir iš Seimo kanceliarijos yra padengiamas kuras, remonto kaštai, tai, mano požiūriu, tai yra keistas dalykas“.

Seimo valdyba dukart nepritarė A. Nekrošiaus siūlymui optimizuoti Seimo garažo veiklą: „Racionalumo pakankamai trūksta, mano keletas siūlymų buvo Seimo valdybai, kur tas sąnaudas būtų galima sumažinti faktiškai dvigubai, tačiau valdyba apsisprendė kiek kitaip ir tų sumažinimų nepavyko pasiekti. Argumentai buvo labai įvairūs: pradedant, kad mums to labai reikia, kad ten dirba galimai geri darbuotojai ir panašiai. Mano požiūriu, taip tikrai nėra ir galima buvo tikrai sutaupyti labai nemažą sumą“.

Kai kurie parlamentarai, pavyzdžiui, konservatorė Ingrida Šimonytė ir šiemet tarnybinio transporto privilegija nepasinaudojo nė karto, ir nepanaudojo nė vieno cento iš parlamentinių lėšų – už savo automobilio kurą ir eksploataciją sumokėjo iš Seimo nario algos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi