Lietuvoje

2019.10.10 08:58

Nausėdos patarėjas Mačiulis: prezidentas juodųjų sąrašų nesudarinės

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.10.10 08:58

„Ar prezidento iniciatyvos bus priimtos, ar ne, priklauso nuo Seimo, bet prezidentas, girdėdamas partijų lyderių kalbas apie gerovės valstybės kūrimą, tikisi, kad į jo iniciatyvas bus pažiūrėta atsakingai. Koks bebūtų Seimo sprendimas, natūralu, kad bus ir prezidento, ir rinkėjų vertinimas“, – LRT RADIJUI sako prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis.

– Šią savaitę Jūs pasakėte frazę, kuri aptarinėjama iki šiandien. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis Jūsų teiginius, kad šalies vadovas skirs didelį dėmesį tam, kas Seime palaikys jo siūlymus dėl biudžeto, vadina nekorektiškais. Ar toks Jūsų pasakymas nedaro spaudimo Seimui?

– Kadangi mano pasisakymas buvo išimtas iš konteksto, reikėtų išsamesnio paaiškinimo. Svarbiausia prezidento atrama yra visuomenės palaikymas ir lūkestis, todėl jis pateikė siūlymus, iš kur būtų galima paimti pinigų ir skirti juos labiausiai skurstantiesiems. Apie tai prezidentas kalbėjo ne dabar, o per rinkimus, o rinkėjai, į tai atsižvelgdami, jį išrinko prezidentu. Ar prezidento iniciatyvos bus priimtos, ar ne, priklauso nuo Seimo, bet prezidentas, girdėdamas partijų lyderių kalbas apie gerovės valstybės kūrimą, tikisi, kad į jo iniciatyvas bus pažiūrėta atsakingai. Koks bebūtų Seimo sprendimas, natūralu, kad bus ir prezidento, ir rinkėjų vertinimas. Prezidentas juodųjų sąrašų tikrai nesudarinės. Kažkuria prasme juoduosius sąrašus sudarys patys rinkėjai, atsižvelgdami į kitų metų rinkimus.

– Eugenijus Gentvilas sakė turintis laisvą Seimo nario mandatą ir neprivalo balsuoti taip, kaip prezidentas. Jūs kalbate apie juoduosius sąrašus, kuriuos galbūt sudarys rinkėjai. Ar tai nesuponuoja prezidentūros pozicijos, kad prezidentas žino geriausiai, ko reikia valstybei?

– Tikrai ne. Visi žino geriausiai. Sprendimą priims Seimas. Prezidentas savo idėjas jau išsakė. Pokalbiai dėl įvairių iniciatyvų vyksta ne tik su Vyriausybe, bet ir Seimu. Negalima teigti, kad argumentų išsakymas yra nedemokratiškas dalykas – tiesa kaip tik gimsta diskusijose.

– Seimas džiaugiasi, jog santykiai su prezidentūra yra geri. Kaip Jūs manote, ar biudžeto svarstymas nepablogins santykių?

– Sunku pasakyti. Nereikia bijoti skirtingų nuomonių, jei jos yra pagrįstos. Dabar ne tik prezidentas yra pateikęs tam tikras iniciatyvas – daug iniciatyvų yra ir iš valdančiosios, ir iš kitų frakcijų. Mano manymu, tuo politika ir yra graži. Vyksta demokratiškos diskusijos, tačiau galutinis sprendimas vis dėlto yra Seimo rankose.

– Kokios prezidento iniciatyvos dabar patenka po Vyriausybės siūlymais?

– Pirmosios prezidento diskusijos su Vyriausybe praėjo sėkmingai, nes tiek premjeras, tiek prezidentas sutinka, jog prioritetas yra jautriausios visuomenės grupės. Jie abu sutinka, kad reikia didinti pensijas ir, panašu, kad tai pasimatys šių metų biudžete. Reikia sulėtinti neapmokestinamą pajamų dydį (NPD), diskutuoti dėl žalio dyzelino, kuris buvo tarsi raudona linija, kurios negalima peržengti, o dabar ieškoma būdų, kaip mažinti lengvatas ar kvotas.

– Už šias iniciatyvas turėtų būti nubalsuota?

– Nenoriu būti toks tikras, nes tai sprendžia daug žmonių, juo labiau, kad biudžetas yra teikiamas Vyriausybės. Toliau viskas keliaus į Seimą. Tai yra ilgas ir gana sudėtingas procesas, todėl sunku pasakyti, į ką tai išvirs.

– Iš to, kas greičiausiai nepateks po Vyriausybės bloku, kas vis dėlto yra labai svarbu prezidentūrai ir bus pateikta Seimui?

– Prezidentas nori daug spartesnio pensijų didėjimo. Jis yra išsikėlęs pagrindinį tikslą, suradęs šaltinius, kur rasti pinigų, kad ši idėja būtų įgyvendinta. Prezidentas per rinkimus kalbėjo apie teisingus mokesčius, kai šalyje yra lygus visų pajamų apmokestinimas, iš kur gyventojas jas begautų, ar per individualią veiklą, ar per darbo užmokestį, ar dividendus, ar kapitalo prieaugį. Prezidentas siūlo apmokestinti 20 proc. be išimčių tuos, kurie uždirba apie 35 tūkst. eurų per metus. Tai nėra mažas atlyginimas, todėl, prezidento nuomone, būtų sąžininga taip daryti.

– Ne visų ekonomistų nuomone tai yra sąžininga.

– Nuomonių yra labai daug. Dažnai bankų ekonomistai būna orientuoti į savo tikslinę grupę, todėl taip ir kalba. Prezidentas apie tai kalbėjo per rinkimus, todėl negalima sakyti, kad jis pakeitė nuomonę. Tai yra jo programinių nuostatų ir vizijos į gerovės valstybę įgyvendinimas, prasidėsiantis nuo biudžeto svarstymo.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Populiariausi

Stasys Skauminas
18