Lietuvoje

2019.10.09 17:29

NSGK svarsto pratęsti tyrimo dėl Rozovos ryšių laiką

atnaujinta 17.39
Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.10.09 17:29

Parlamentinį tyrimą dėl Seimo narės Irinos Rozovos atliekančiame Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK) trečiadienį išklausyti Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovai, jie taip pat atsakinė į parlamentarų klausimus, tačiau, kaip teigė komiteto vadovas Dainius Gaižauskas, neužteko laiko, tad VSD atstovai bus kviečiami į kitą kitus NSGK posėdžius. Be to, svarstoma pratęsti tyrimą laiką.

„VSD turės dar sykį atvykti ir atsakyti į tikrai svarbius klausimus, į kuriuos šiandien atsakymų negavome“, – trečiadienį po antro per dieną NSGK posėdžio žurnalistams sakė komiteto pirmininkas D. Gaižauskas.

Jis teigė, kad dviejų posėdžių trečiadienį tiesiog nepakako, kad VSD atstovai atsakytų į visus NSGK narių klausimus.

„Didelė apimtis klausimų ir informacijos kiekis didelis“, – tikino NSGK pirmininkas.

Anot D. Gaižausko, visi VSD atstovams užduodami klausimai yra susiję su tyrimu. Jis teigė, kad šioks toks vaizdas apie I. Rozovos ryšius, jų pavojingumą ryškėja, tačiau nepanoro sukonkretinti savo atsakymo.

„Vaizdas ryškėja, bet dar reikia papildomos informacijos“, – teigė D. Gaižauskas.

Kitas NSGK posėdis, tiriant I. Rozovos ryšius, vyks po dviejų savaičių.

D. Gaižauskas tikino, kad NSGK tyrimo iki gruodžio 1 d. greičiausiai nespės atlikti, tad bus svarstoma prašyti Seimo pratęsti tyrimo laikotarpį.

„Prašysime pratęsimo. Pažiūrėsime, kiek reikės“, – teigė NSGK pirmininkas.

Trečiadienį pirmame NSGK posėdyje dalyvavęs VSD direktorius Darius Jauniškis žurnalistams sakė, kad tyrimas I. Rozovos atžvilgiu VSD vyko „daug metų“.

VSD vadovas nenorėjo vertinti, kiek pavojingi yra I. Rozovos ryšiai nacionaliniam saugumui. Vis dėlto jis pažymėjo, kad vien tai, kad VSD nerekomendavo jai suteikti leidimo susipažinti su slapta informacija, jau yra įrodymas, jog saugumas parlamentarės kontaktuose įžvelgia pavojų.

„Pats faktas, kad mes nerekomenduojame išduoti leidimo dirbti su slapta informacija, yra pakankamai reikšmingas“, – tvirtino D. Jauniškis.

Abejoja ryšiais su Rusijos diplomatais

Galimai riziką nacionaliniam saugumui keliančius I. Rozovos kontaktus NSGK pradėjo aiškintis po to, kai Rusų aljanso narė, Seime dirbanti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijoje, šių metų birželį išvyko dalyvauti į Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos sesiją Gruzijoje. Šiame ortodoksų forume pasakyta Rusijos Dūmos atstovo kalba iššaukė masinius protestus šalyje. VSD tikina ši asamblėja yra išnaudojama Rusijos užsienio politikos tikslams įgyvendinti, o Lietuvos politikų dalyvavimas joje yra rizikos veiksnys.

2017-siais Seimo LLRA-KRŠS frakcijos narei I. Rozovai baigėsi leidimo dirbti su įslaptinta informacija terminas, parlamentarė prašė jį pratęsti. Pernai sausį Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį VSD informavo, kad prieštarauja, jog I. Rozovai būtų išduotas toks leidimas, nes politikė nuslėpė kai kurią savo veiklą.

„2012 m. su Rusijos Federacijos diplomatais […] buvo tariamasi dėl susitikimų, kurių metu buvo aptariamos Seimo narės I. Rozovos atstovaujamo Rusų aljanso rinkimų programos nuostatos, rinkimų prognozės ir rezultatai. [...]

Skirtingais laikotarpiais su Rusijos Federacijos diplomatais buvo aptariamos galimybės Rusų aljansui formuoti bendrą tautinėms mažumoms atstovaujantį politinį junginį kartu su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, aptariamos iniciatyvos dėl galimybės jungtis su Lietuvos rusų sąjunga, Rusų aljanso Vilniaus skyriaus steigimo klausimai. [...] Su Rusijos federacijos diplomatais buvo tartasi dėl finansinės paramos Rusų aljanso rinkimų agitacijai, taip pat dėl užsakomųjų straipsnių finansavimo“ – rašoma VSD pateiktame rašte dėl Seimo narės I. Rozovos patikimumo.

VSD duomenimis, I. Rozova neformaliai bendravo ir su Klaipėdoje rezidavusiu Rusijos konsulu Vladimiru Malyginu, kuris tais pačiais 2014-siais išprašytas iš Lietuvos už šnipinėjimą.

„Atkreiptinas dėmesys, kad 2014-aisiais vasario 26 d. VSD pareigūnas buvo susitikęs su Seimo nare I. Rozova. Susitikimo metu Seimo narė I. Rozova buvo informuota apie galimus užsienio žvalgybos ir saugumo tarnybų interesus bendraujant su Lietuvos politikais. [...] VSD disponuoja įslaptinta informacija, kuri patvirtina Seimo narės I. Rozovos kontaktus su Rusijos Federacijos diplomatinio korpuso atstovais po 2014 vasario 26 dienos“, – toliau rašoma VSD rašte.

NSGK nutarė inicijuoti parlamentinį tyrimą dėl I. Rozovos. Seimas šiai iniciatyvai pritarė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt