Lietuvoje

2013.01.29 09:35

VRK baigė registruoti kandidatus pakartotiniuose Seimo rinkimuose

Jevgenijus Bardauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.01.29 09:35

  Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) baigė registruoti kandidatus pakartotiniuose Seimo rinkimuose kovo 3-ąją.   

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) baigė registruoti kandidatus pakartotiniuose Seimo rinkimuose kovo 3-ąją.

Zarasų-Visagino ir Biržų-Kupiškio apygardose rezultatai buvo panaikinti dėl šiurkščių pažeidimų, o Ukmergėje Seimo narys renkamas mirus čia išrinktam parlamentarui Juliui Veselkai. Per šiuos rinkimus pirmą kartą bus surengta ir anoniminė rinkėjų apklausa apie apylinkių darbą.

VRK tokią rinkėjų apklausą rengia pirmą kartą, o atsakymai bus analizuojami ir vėliau, jeigu reikės, bus imtasi atitinkamų veiksmų.

„Apygardos rinkimų komisijos pagal įstatymą svarsto rinkimų apylinkės vienkartines išmokas ar verta duota, ar tuos pačius žmones verta skirti į rinkimų apylinke ir pačios rinkimų komisijos turėtų turėti tą atgalinį ryšį, aš manau, kad ir dabar turi, bet čia būtų labiau apčiuopiamas ryšys, dokumentuotas“, – sako VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Praėję Seimo rinkimai išsiskyrė pažeidimų gausa. protestuodamas prieš galimą balsų pirkimą jaunimas buvo surengęs baltųjų pirštinių akciją. Ji bus pakartota ir kovo 3-ją trijose rinkimų apygardose.  Akcijos organizatoriai planuoja pasitelkti apie porą šimtų savanorių. Jie fotografuos, filmuos ir internete skaidrumolinija.lt registruos visus įtartinus atvejus, juos vėliau perduos policijai.

„Zarasų-Visagino ir Biržų-Kupiškio – šioms apygardoms bus skiriama daugiau dėmesio. Ukmergės m. apygardoje vyksta nauji, o ne pakartotiniai rinkimai, todėl ten pažeidimų buvo mažiau, tad ir dėmesio skirsime mažiau, bet iš kitos pusės ten yra daugiau apylinkių, t.y., 40 vietoje 24“, – sako vienas iš akcijos „Baltosios pirštinės“ organizatorių Tadas Langaitis.

Lapkritį, po pirmojo Seimo rinkimų rato pasipylus pranešimams apie pažeidimus, Prezidentė teikė pataisas, kuriomis pasiūlyta griežtinti bausmes už balsų pirkimą. Parlamentarai joms pritarė, tad jau šiuose rinkimuose balsų pirkimas bus laikomas apysunkiu nusikaltimu ir bausmės didėja iki 4-5 metų. Taip pat už savo sukčiaujančius narius atsakys ir partijos – to iki šiol nebuvo.

Dėl galimo balsų pirkimo 2012-ųjų Seimo rinkimuose policija ir prokurorai yra pradėję 37-is ikiteisminius tyrimus. Keturi jau baigti. Įtariamiems papirkinėtojams skirtos daugiau kaip 5 tūkst. litų siekiančios baudos, dar vienam asmeniui teismas nurodė atlikti keturis šimtus valandų viešųjų darbų. Teismą šią savaitę turėtų pasiekti ir buvusio Darbo partijos nario Rimvydo Podolskio byla – jis įtariamas taip pat papirkinėjęs rinkėjus, dar dėl 18-os atvejų tebevyksta ikiteisminiai tyrimai. 

VRK pirmadienį baigė registruoti ir paskutinius kandidatus, norinčius dalyvauti rinkimuose kovo 3-ją. Dėl Seimo nario kėdės trijose apygardose rungsis 37 kandidatai – 3 išsikėlė savarankiškai, kitus pateikė 17 partijų. Ukmergėje susirungs Ligitas Kernagis, Vytautas Šustauskas, dabartinis vidaus reikalų ministras Dailis Barakauskas ir buvęs ministerijos vadovas Artūras Melianas.

Zarasų-Visagino apygardoje rinkėjų palankumą bandys pelnyti dėl balsų pirkimo įtariamas Rimvydas Podolskis, per praėjusius rinkimus triuškinamą pralaimėjimą patyrusi Kristina Brazauskienė.

Biržų-Kupiškio apygardoje kandidatuoja stipriausias pasaulio žmogus Žydrūnas Savickas. Tuo metu praėjusios kadencijos Seimo narys Antanas Nedzinkas prarado paskutinę viltį patekti į parlamentą. Jis nesurinko reikiamo tūkstančio rinkėjų balsų. Galutiniai kandidatų sąrašai bus patvirtinti trečiadienį. Seimo rinkimai trijose apygardose valstybės biudžetui kainuos daugiau nei pusantro milijono litų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.