Lietuvoje

2019.10.09 13:13

Įtariant nelegalaus verslo dengimu, sulaikytas vienas iš Kauno ekonominės policijos vadovų

atnaujinta 15.54
Jonas Kisielius, Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS, Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.10.09 13:13

Dėl įtarimų nelegalaus verslo dengimu sulaikytas vienas iš Kauno ekonominės policijos vadovų, trečiadienį pranešė Policijos departamentas.

BNS žiniomis, sulaikytas Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos trečiojo skyriaus viršininkas Donatas Karalukas.

Daugiau nei metus trukusio tyrimo atomazga: nelegalaus verslo dengimu įtariamas Kauno ekonominės policijos vadovas – suimtas

Anot Policijos departamento, šią savaitę Kaune sulaikyti asmenys, kurie kelerius metus organizavo nelegalaus alkoholio verslą bei prekybą vogtomis automobilių detalėmis.

Kartu su jais buvo sulaikytas D. Karalukas ir kitas buvęs vieno iš Kauno policijos padalinių vadovas. Įtariama, kad jie žinojo apie šią nelegalią veiklą.

Operacijos metu iš viso sulaikyti devyni įtariamieji, atliktos kelios dešimtys kratų Kauno ir Marijampolės apskrityse.

Šiuo metu sprendžiamas klausimas dėl suėmimo skyrimo įtariamiesiems. Tarp sulaikytųjų – vienos Kauno įmonės, kuri užsiima policijos konfiskuoto turto saugojimu, vadovas.

Į Kauną deleguojamas Imuniteto valdybos viršininkas

Kaip spaudos konferencijos metu pranešė, generalinio policijos komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris, buvo atliekamas ilgalaikis tyrimas dėl neteisėto disponavimo akcizinėmis prekėmis.

„Sulaikyti devyni asmenys, tame tarpe – vienas policijos pareigūnas, Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas. Šiuo metu esame tik pirminėje, aktyvioje stadijoje, tų sulaikymų gali būti daugiau“, – kalbėjo E. Šileris.

Anot jo, į Kauno AVPK deleguojamas Imuniteto valdybos viršininkas Elanas Jablonskas, kuris laikinai vadovaus komisariatui. Į Kauno AVPK Ekonominių nusikaltimų valdybą ir Organizuotų nusikaltimų tyrimą valdybą deleguojami kriminalinės policijos atstovai, kurie laikinai vykdys pareigas.

„Toliau bus atliekamas įstaigos auditas, šalinamos priežastys, vertinama ir lyginama informacija, pagal ikiteisminį tyrimą ir pagal atliktą analizę dėl korupcijos apraiškų“, – tvirtino E. Šileris.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis papildė E. Šilerį, pažymėjęs, kad tyrimai dėl neteisėto disponavimo akcizinėmis prekėmis, kontrabanda, buvo keli. Anot jo, po šių tyrimų informacija buvo pasidalinta su Policijos imuniteto valdyba ir pradėti kiti tyrimai.

„Iš keturiems iš sulaikytų asmenų paskirta kardomoji priemonė – suėmimas daugiau negu 10 parų“, – patikino R. Kiškis.

E. Jablonskas spaudos konferencijos metu patvirtino, kad įtariama, kad prie neteisėtų veikų prisidėjo ir policijos pareigūnai.

„Įtariame, kad yra prisidėję policijos pareigūnai, kurie dirbo Kauno apskrities vyriausiajame policijos komisariate. Vienas iš jų šiuo metu yra sulaikytas, kreipsimės dėl jo suėmimo. Toliau aiškinsimės, kiek yra tų rizikų“, – kalbėjo E. Jablonskas.

Pasak E. Šilerio, įtariama, kad policijos pareigūnai galėjo „toleruoti“ nusikalstamas veikas, tai yra konfiskuotų akcizinių prekių pardavinėjimą.

„Vienas iš variantų buvo tas, kuomet įmonėje, kurioje saugomos policijos konfiskuotos prekės, daiktai, iš ten buvo antrą kartą parduodama. Sulaikytas įmonės vadovas. Kitas variantas yra toks, kad būtent dėl kyšininkavimo ir dėl kitų korupcinių nusikaltimų buvo žinoma apie nusikalstamas veikas ir jos buvo galimai toleruojamos“, – pasakojo E. Šileris.

R. Kiškio teigimu, policijos pareigūnams bus pareikšti įtarimai dėl kyšininkavimo ir dėl piktnaudžiavimo tarnyba.

Pasak E. Šilerio, sulaikytas policijos pareigūnas yra „skyriaus vadovas, atsakingas už informacijos rinkimą, dirbantis policijoje daugiau negu 10 metų“. Anksčiau dėl šio pareigūno, anot E. Šilerio, nusiskundimų nebuvo.

E. Jablonskas pasakojo, kad pirmadienį be kol kas neįvardijamos įmonės vadovo sulaikyti šeši asmenys įvykio vietoje, su įrodymais.

„Išimtas tikrai didžiulis kiekis ir alkoholio, ir kitų prekių. Nustatyta vieta, kur prekiaujama vogtomis automobilių detalėmis. Tai yra sąsajos tų bendrininkų, [...] tų grupės asmenų, kurie vykdė nusikalstamas veikas, turėdami tam tikrą užtarimą arba neliečiamumą, neliečiamumą iš tam tikrų policijos pareigūnų“, – dėstė Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininkas.

Anot jo, sulaikyti asmenys, kurie nėra policijos pareigūnai, policijai buvo žinomi, jie teisti už neteisėtą disponavimą akcizinėmis prekėmis.

Kauno komisariato viršininkas – vaiko priežiūros atostogose

Kauno apskrities policijos viršininkas Darius Žukauskas BNS sakė esantis vaiko priežiūros atostogose ir kol kas nieko apie situaciją nežinantis.

„Aš atostogose, tikrai neturiu, ką komentuoti, esu išvykęs, ne Lietuvoje. Nuo balandžio mėnesio atostogauju. (...) Kai grįšiu iš atostogų, tada ir žinosiu“, – sakė jis.

Operacijoje nuo pirmadienio iki trečiadienio dalyvavo Policijos departamento Imuniteto valdybos, Lietuvos kriminalinės policijos biuro, generalinės prokuratūros, mokesčių inspekcijos, Aplinkos apsaugos pareigūnai.

„Čia turbūt du dalykai svarbūs – tie, kurie sąžiningai dirbo, mes juos gynėme ir ginsim, na, o jeigu kažkurie yra prisidėję prie šių nusikalstamų veikų padarymo, tai jiems teks atsakyti“, – BNS sakė policijos komisaras Linas Pernavas.

Jis tikino, kad tai yra tyrimo pradžia ir daugiau detalių paaiškės eigoje.

„Šiandien daugiau klaustukų, nei atsakymų. (...) Darome viską, kad Kauno vyriausiojo policijos komisariato veikla būtų skaidri“, – kalbėjo komisaras.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas E. Šileris trečiadienį spaudos konferencijos metu sakė, kad šiuo metu jokių pretenzijų Kauno AVPK vadovui D. Žukauskui, kuris yra vaiko priežiūros atostogose, nėra.

Jis teigė, kad E. Jablonskas į Kauno AVPK atsiunčiamas tam, kad būtų užtikrintas tinkamas įstaigos funkcionavimas.

„Tai nereiškia, kad Kauno policija nepasitikima“, – pažymėjo E. Šileris.

Tiesa, jis neatmetė, kad tarnybinių patikrinimų Kauno AVPK greičiausiai bus.

Tyrimas truko ilgiau nei metus

„Tyrimas vyko daugiau kaip vienerius metus, tiriamos tokios nusikalstamos veikos, kaip neteisėtas disponavimas akcizais apmokestinamomis prekėmis, nusikalstamu būdu gauto turto įgijimas arba realizavimas, neteisėtas vertimasis ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla, piktnaudžiavimas tarnyba, kyšininkavimas“, – rašoma Policijos departamento išplatintame pranešime.

Kratų metu rastas ir paimtas didelis kiekis akcizais apmokestinamų prekių: daugiau nei 16 tūkst. vienetų įvairių banderolėmis nepaženklintų alkoholinių gėrimų butelių, vogtų automobilių detalių, kitų galimai vogtų prekių.

Kratų metu iš įvairių vietų bei asmenų rasta ir paimta daugiau kaip 50 tūkst. eurų, įtariama, gautų vykdant nusikalstamas veikas. Priimtas sprendimas apriboti nuosavybės teises į įtariamųjų sąskaitas.

Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis BNS sakė, kad dėl kardomųjų priemonių įtariamiesiems sprendžia Kauno teismas.

Kauno apylinkės teismas ir Generalinė prokuratūra kol kas negalėjo pateikti informacijos, kada šie posėdžiai yra numatyti ir ar kokios nors kardomosios priemonės jau yra paskirtos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI