Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.09 11:35

Reabilitaciją Lietuvoje atliekantys Ukrainos kariai: norime kuo greičiau pamiršti karo košmarą

Nausėda: Lietuva ir toliau ketina aktyviai teikti paramą Ukrainos žmonėms; atnaujinta 13.20

Trečiadienį prezidentas Gitanas Nausėda ir Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius susitiko su Dniepropetrovsko srities delegacija ir Lietuvoje gydomais Ukrainos kariais. Per penkerius metus gydymo ir reabilitacijos paslaugas Lietuva suteikė daugiau nei 250 sužeistų Ukrainos karių.

Lietuva ir toliau ketina teikti paramą Ukrainos žmonėms, po susitikimo su Lietuvoje gydomais ukrainiečių kariais ir Dniepropetrovsko srities delegacija sako prezidentas G. Nausėda.

„Pasak prezidento, Lietuva ketina ir toliau aktyviai teikti paramą nuo karo kenčiančios Ukrainos žmonėms“, – teigiama Prezidentūros pranešime.

Jame taip pat rašoma, kad Lietuva kasmet reabilitacijai priima po 50 Ukrainos karių, o Lietuvos parama Ukrainai 2014-2018 metais siekė beveik 11,5 mln. eurų.

Pranešime teigiama, kad remdamasi Lietuvos pavyzdžiu, Ukraina planuoja steigti psichologinės socialinės reabilitacijos centrą, kuris padėtų nuo karo nukentėjusiems žmonėms.

G. Nausėda susitikime taip pat pabrėžė aktyvų Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimą švietimo ir mokslo srityje, pradedant atvykstančiais moksleiviais ir baigiant universitetų partneryste.

„Dniepropetrovsko srities švietimo skyriai bendradarbiauja su Lietuva atrinkdami našlaičius ir nukentėjusius nuo karo vaikus, kuriems mūsų šalyje yra sudarytos mokymosi galimybės. Aukštojo mokslo srityje Ukrainos aukštosios mokyklos bendradarbiauja su Vytauto Didžiojo, Vilniaus Gedimino technikos, Mykolo Romerio ir kitais Lietuvos universitetais“, – rašoma pranešime.

Kasmet krašto apsaugos ministerija tam skiria beveik 60 tūkst. eurų. Karių reabilitacijos centre Druskininkuose apsilankę Ukrainos medikai sako, kad Lietuvos pagalba jiems labai reikalinga, nes Ukrainoje trūksta tokių centrų, padedančių gydyti karo traumas, teikiančių psichologinę ir socialinę pagalbą.

Trisdešimt dvejų Oleksandras Redka – vienas iš keturių ukrainiečių karių, prieš porą dienų atvykusių reabilitacijai į Druskininkus. Likimo draugams atvežė savo romaną „Savanoris. Surijimo filosofija“.

Joje O. Redka gyvenimas nuo Rusijos karinės agresijos Ukrainoje pradžios, 2014-ųjų vasaros. Tačiau karo košmarą priešakinėse fronto linijose jis sako norintis kuo greičiau pamiršti.

„Rašyti man pasiūlė psichologai, kad galėčiau užmiršti, kas man kelia nerimą, iš moralinių kančias. Pradėjau nuo savanorio, vėliau paėmiau ginklą į rankas, noriu padėti kitiems. Toks pavadinimas, nes Ukraina tokiame kelyje: vos tik šalis atsipalaiduos, iš karto kas nors suvalgys ar praris“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja ukrainietis iš Dniepro.

O. Redka sunkiai sužeistas į koją, atlaikė 18 operacijų ir tikisi, kad po reabilitacijos Lietuvoje, kaip ir kiti kariai, grįš fiziškai ir psichologiškai sustiprėjęs.

„Gydžiausi daugelyje ligoninių, Charkovo, Miečnikovo, karo ligoninėje. Debalcevėje sužeidė į koją, po metų buvau kontūzytas. Žmona fronte savanoriauja, ji ir pasiūlė kreiptis dėl reabilitacijos Lietuvoje“, – teigia ukrainietis iš Kremenčiuko Antonas Astafjevas.

„Aš karys profesionalas, mane sužeidė Donecko srityje. Rankos ir kojos sveikos, viskas gerai, nors gydymas truko pusantrų metų. Reabilituotis buvau išsiųstas į Rumuniją, kiti vyko į Vokietiją, Austriją. Bet net ir po penkerių metų, traumų pasekmes jaučiu, karas nesitraukia“, – aiškina ukrainietis iš Lvovo Vasylyjus Bondarčiukas.

Beveik visi ukrainiečių kariai buvo gydomi Miečnikovo ligoninėje Dniepropetrovsko srityje. Ligoninė arčiausiai karo linijos Rytų Ukrainoje. Nuo Rusijos agresijos pradžios joje gydyta daugiau nei 3 tūkst. sužeistų karių.

Karių reabilitacijos centre Druskininkuose apsilankęs vyriausiasis Miečnikovo ligoninės gydytojas sako, kad Ukrainoje labai trūksta tokių centrų ir labai svarbi Lietuvos pagalba.

„Teko patiems mokytis operuoti ir gydyti karo traumas, medikus kvietėme iš Izraelio, Vokietijos, Jungtinių Valstijų, teikiančius pagalbą karinių konfliktų vietose. Šiandien irgi gavau informacijos, kad į ligoninę atvežė 2 sunkiai sužeistus karius. Pastatę ant kojų, lietuvių medikų prašysime pagalbos“, – pasakoja Dniepro Miečnikovo ligoninės vyriausiasis gydytojas Serhejus Ryženko.

„Iš Dniepropetrovsko srities į Lietuvą gydytis atsiuntėme 138 karius. Mūsų sritis yra Ukrainos forpostas. Dėkojame Lietuvai, čia mūsų karių reabilitacijai sudarytos puikios sąlygos, ypač svarbi psichologinė pagalba“, – mano Lietuvos garbės konsulas Dniepre Vitalyjus Pivniakas.

Lietuva kasmet ukrainiečių karių reabilitacijos programai skiria apie 60 tūkst. eurų, gydymui ir reabilitacijai per penkerius metus priimta daugiau nei 250 karių.

„Mes siūlome visą reabilitaciją, pradedant medicinine, psichologine ir socialine reabilitacija. Ir sinergijoje šitų reabilitacijų turim gerus rezultatus ir geras patirtis“, – dėsto Karių reabilitacijos centro viršininkas mjr. Ročardas Lanauskas.

Ukrainos kariai Lietuvoje ne tik gydomi, jiems sudaroma galimybė pažinti Lietuvą, organizuojami susitikimai su NATO kariais.

Plačiau – reportaže nuo 02.11 min.:

Žinios. Seimo darbo grupė vėl imasi LRT valdymo klausimo
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi