Lietuvoje

2019.10.09 18:23

Virš zoologijos sodo – tamsūs debesys: neužtikrinus gyvūnų gerovės gresia uždarymas

dideli rekonstrukcijos darbai vis dar nepradėti
Loreta Mačiulienė, Algirdas Igorius, Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.09 18:23

Aplinkos ministrui iš zoologijos sodo direktoriaus pareigų atleidus vadovą, svarstoma ar pavyks laiku panaudoti rekonstrukcijai skirtus daugiau nei 18 mln eurų.

Blogiausias scenarijus – neįsisavinus lėšų zoologijos sodą gali tekti uždaryti.

Ministras pripažįsta, kad šiuo metu zoologijos sodo ateitis nežinomybėje, ir dėl to kaltina esą netinkamai dirbusį direktorių. Šis savo kaltės neįžvelgia, priešingai – pirštu rodo į ministerijos valdininkus, esą vilkinusius rekonstrukcijos procesus.

Zoologijos sode, priešingai nei tikėtasi, planuoti dideli rekonstrukcijos darbai vis dar nepradėti. Prieš daugiau nei šešerius metus zoologijos sodui vadovauti pradėjęs Aurimas Didžiokas aplinkos ministro įsakymu iš šių pareigų atleidžiamas. Oficialiai dėl to, kad prarado pasitikėjimą.

Ministro netenkina dėl esą vadovo kaltės vėluojantys sodo renovacijos darbai, galbūt neskaidrūs viešieji pirkimai, neužtikrintos sąlygos gyvūnų gerovei.

„Turime pakankamai priekaištų, yra pakankamai daug grėsmių dėl ES lėšų įsisavinimo, dėl vėlavimo, dėl pačios atsakomybės, dėl vadovavimo pačios politikos zoologijos sode“, – sako ministras K. Mažeika.

Vasarą prasidėjusios šios veterinarijos gydyklos statybos buvo simbolinė ilgalaikės zoologijos sodo rekonstrukcijos pradžia, bet prasidėję darbai, pasak ministro, netrukus ir baigėsi.

„Skambiai kapsulę įkasus, prasidėjus pradžiai darbų kur buvo lyg tam tikra šviesulys tunelio gale, visai neseniai sužinau, kad ta įmonė nutraukė darbus, darbai nevyksta, bankrutavo ir darbai sustojo, tai vėl didžiulis iššūkis“, – teigia ministras.

Dėl stringančios rekonstrukcijos priekaištų iš ministro sulaukiantis Aurimas Didžiokas ministerijai priekaištų taip pat turi.

„Nuo 2013-tų iki 2017-tų patys pinigai keliavo, dar papildomai 6 mln. eurų. Finansavimo sutartis net nėra pasirašyta, be jau kalba, kad sodas jau 18-ka mln. turi ir jų neįsisavina. Paskutinius metus pati ministerija buvo atsakinga rengė konkursines sąlygas, tai va tas klampinimas, tai smalsu ir juokinga darosi“, – sako iš pareigų atleidžiamas Zoologijos sodo vadovas A. Didžiokas.

Atleidžiamas direktorius kratosi kaltinimų, priešingai tvirtina susidurdavęs su ministerijos valdininkų abejingumu.

Iki šiol sodo rekonstrukcijai išleistą apie 800 tūkstančių eurų. Likę 12 milijonų tikėtina taip ir nebus panaudoti, nes projektas baigiasi kitų metų pabaigoje, o statybos turi būti baigtos iki 2023 metų sausio. Jei nepavyks panaudoti šių pinigų ministras neatmeta, kad tektų zoologijos sodą uždaryti.

„Ateitis yra pakankamai niūri, jeigu taip ir toliau, nes per keletą paskutinių metų pokyčių vyko mažai, kalbant gyvūnų gerovės atžvilgiu, tai realiai mūsų zoologijos sodas tų reikalavimų neatitiktų, tai mūsų zoologijos sodą tektų uždaryti“, – sako ministras.

Aurimas Didžiokas zoologijos sodo direktorius pareigas eis dar keletą mėnesių, tada ketinama paskelbti konkursą į atsilaisvinusią vadovo vietą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.