Lietuvoje

2019.10.08 21:45

Artėja iškilminga 1863–1864 metų sukilimo vadų laidojimo ceremonija

laukiama aukščiausių katalikų bažnyčios hierarchų
Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.08 21:45

1863–1864 metų sukilimo vadai kartu su kitų ant Gedimino kalno rastų sukilėlių palaikais bus iškilmingai laidojami, pagerbiant juos Valdovų rūmuose, Vilniaus arkikatedroje. Laukiama atvystančių ne tik oficialių kaimyninių šalių delegacijų, bet ir aukščiausių katalikų bažnyčios hierarchų. Tuo metu žmonės Anykščių rajone įamžino sukilimo storiją.

Tautodailininkas Aleksandras Tarabilda sukūrė skulptūrą išnykusiam Anykščių rajono Knebių kaimui atminti. Inkūnų bendruomenė paminklą pastatė prie bažnyčios ir jį skyrė ne tik išnykusiam kaimui, bet ir įsimintiniems 19 amžiaus įvykiams šiose vietose. Tankiuose miškuose 1864-aisiais vienas iš sukilimo vadų Zigmantas Sierakauskas rengė sukilėlius mūšiui, planuota užimti Daugpilio fortą.

„Knebių kaime buvo kalvė, čia buvo kalami ginklai, sukilėliai mokėsi kovoti, treniravosi, vadovaujami Zigmanto Sierakausko, kad paskui galėtų eiti į mūšį“, – sako Inkūniečių bendrijos pirmininkas Valentinas Šapalas.

Z. Sierakausko vedami sukilėliai patraukė per Šimonių girią Biržų link. Dideli miškai anuomet sukilėliams teikė saugų prieglobstį. Tačiau kova prieš carinės Rusijos kariuomenę pralaimėta ir sukilimo vadai, tarp jų ir Zigmantas Sierakauskas, nužudyti.

Dvidešimties sukilėlių palaikai, tarp jų ir Z. Sierakausko bei Konstantino Kalinausko, rasti Gedimino kalne, lapkričio 22-ąją bus iškilmingai laidojami Vilniaus Rasų kapinių koplyčioje. Tikimasi, į iškilmingą ceremoniją atvyks oficialios Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos ir Latvijos delegacijos.

„Palaikai bus patalpinti Valdovų rūmuose, greičiausiai, ir iš ten bus pervežti į Katedrą su atitinkama pagarba. Katedroje vyks mišios, taip pat tikimės, kad dalyvaus ne tik Lietuvos katalikų bažnyčios, bet ir Lenkijos bei Baltarusijos katalikų bažnyčios atstovai“, – tikina Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis.

Iš Vilniaus arkikatedros sukilėlių palaikai bus vežami laidoti į Rasų kapines. Koplyčia jau parengta, sukilimo vadai atguls garbingiausioje, centrinėje koplyčios vietoje. Tačiau kapinių aplinka dar nebaigta tvarkyti. Sukilėlių palaikus pašventinus, planuojama, kad paskutinę atsisveikinimo kalbą pasakys Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. O iškilminga ceremonija truks tris valandas.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Panorama. Šiauliuose – augančio žemaičių kalbos prestižo ženklai (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.