Lietuvoje

2019.10.08 18:44

Paskutinė galimybė: pasižvalgykite po istorijas menantį Profsąjungų rūmų pastatą

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.10.08 18:44

„Džiugu, kad prasideda naujas etapas, bet gaila, kad pasibaigė kitas. Su šiuo pastatu buvo susiję daugelis jaunystės svajonių ir vilčių, daugelis mano amžiaus žmonių ėjo į įvairius kultūrinius renginius ir kt. Vieni iš gražiausių vaikystės prisiminimų susiję būtent su šia vieta“, – LRT TELEVIZIJAI sako Vilniaus savivaldybės vyr. architektas Mindaugas Pakalnis.

Trečiadienį bus pradėti griauti daugiau nei 50 metų ant Tauro kalno stovėję apleisti Profsąjungų rūmai, o jų vietoje iškils Nacionalinė koncertų salė. Planuojama, kad Profsąjungų rūmų nebeliks jau iki metų pabaigos, pranešė Vilniaus savivaldybės pranešime.

„Kad šią vietą reikia kažkaip įprasminti, buvo mąstyta jau iškart po karo, atvykus užsienio architektams buvo ieškota, kaip atgaivinti miestą, ką duoti žmonėms, kad jie gautų džiaugsmo, atsirastų kultūrinės vietos. Tad šie rūmai ir atsirado kaip kultūrinės veiklos vieta“, – supažindina M. Pakalnis.

Architekto teigimu, planuota, kad vietoje jų galėtų atsirasti kažkas kito, tai galėjo tapti politinės padėties įprasminimo vieta.

„Planuota išgriauti šiuo metu apačioje stovintį pastatą, pastatyti monumentą, padaryti tiesioginį vizualinį ryšį tarp tuometinės Lenino aikštės (Lukiškių aikštė), būtume turėję sovietiniams miestams būdingą, su Vilniaus miesto masteliu visiškai nederantį, kompleksą. Tad sprendimas daryti čia kultūrinius rūmus davė labai daug gero visam miestui“, – mano M. Pakalnis.

Socialistinio istorizmo stiliaus Respublikiniai profsąjungų kultūros rūmai duris atvėrė 1963 m. gruodį. 2018 metų rugpjūčio 1 d. statinio konstrukcijų ekspertizės metu nustatyta, kad statinys ne tik fiziškai pažeistas po gaisro, bet ir funkciškai nusidėvėjęs bei trukdo statyti naują statinį – Nacionalinę koncertų salę, todėl komisija pasiūlė pastatą nugriauti. Šių metų gegužę sostinės Taryba davė leidimą nugriauti Profsąjungų rūmus.

LRT.lt primena, kad griovimo darbus vykdys konkursą laimėjusios bendrovės „Vaidva“ ir „Statybų kodas“. Griovimo darbams Vyriausybė skyrė daugiau kaip 1,8 mln. eurų.

Ant Tauro kalno stovintys Profsąjungų rūmai bus nugriauti per ateinančius kelis mėnesius, o viduje esantys vertingi Algimanto Stoškaus vitražai bus išsaugoti ir perduoti Nacionaliniam dailės muziejui.

Baigus griovimo darbus savivaldybė sutvarkys ir būsimosios Koncertų salės prieigas, taip pat greta esančią Liuteronų sodų teritoriją – Vilniaus evangelikų senųjų kapinių kompleksą. Bendra aplinkos sutvarkymo projektų vertė, kartu su Europos Sąjungos parama, siekia apie 14 mln. eurų.

Rugsėjį paaiškėjo, kas pakeis buvusius Profsąjungų rūmus – geriausia naujojo Vilniaus simbolio ant Tauro kalno architektūrinė idėja tapo komandos iš Ispanijos „Arquivio architects“ pasiūlyta idėja.

Planuojama dar šiemet pasirašyti sutartį su konkurso nugalėtoju techniniam salės projektui parengti. Iš viso tarptautiniame architektūriniame konkurse dalyvavo beveik 250 pasaulio architektų.

Pagal konkurso sąlygas, naujajame pastate bus iki 1,7 tūkst. vietų didžioji ir 500 vietų mažoji salės, kavinės, erdvus vestibiulis su vaizdu į įspūdingą miesto panoramą ir patalpos įvairiai kitai kultūrinei veiklai. Laimėjusi architektūrinė koncepcija – būsimąją salę kuo natūraliau įlieti į aplink esančią unikalią aplinką.

Architektai pasiūlė ant Tauro kalno statyti keletą atskirų statinio dalių, kurias apjungtų atviras cokolinis aukštas, sukurtas „žaliasis koridorius“, statinyje bus Didžioji ir Mažoji koncertų salės. Į projektą jautriai įsilieja ir Liuteronų sodo teritorija, parkas ant Tauro kalno.

Numatomas koncertų salės projektavimo paslaugų ir statybos darbų biudžetas siekia 52 mln. eurų. Į šią sumą įtrauktos visos su objekto projektavimu, statyba ir įrengimu bei sklypo tvarkymu susijusios išlaidos. Planuojama, kad 2021 metais prasidės kelis metus truksiančios pastato statybos.

Naujamiestyje stovinčiuose rūmuose 2004 m. kilo didžiulis gaisras, sunaikinęs dalį pastato, dešinysis rūmų sparnas beveik sudegė. Ši rūmų dalis taip ir nebuvo suremontuota, rūmai pamažu nyko.

Rytoj bus pradėti griauti Profsąjungų rūmai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.